Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

ODPOWIEDZ
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Wreszcie po tygodniu przyszedł czas na nawodnienie poprzez zanurzenie na ok 20-30 min. w odstanej od wczoraj wodzie. Przez te kilka dni stał w samej doniczce na tacce z mokrym keramzytem i 2-3 razy dziennie liście zwilżałem wacikiem i delikatnie opryskiwałem. Wygląda fatalnie :( . Niemniej liście nie zżółkły, a jedynie są jeszcze bardziej oklapnięte i pomarszczone. Póki co to zostawiam go po tym nawodnieniu w samej doniczce na tej tacce z mokrym keramzytem. Czy nadal nawilżać liście póki nie będzie widać pierwszych objawów poprawy ich stanu? Następne nawodnienie za ok 7-10 dni?
Przy okazji zamieszczam też zdjęcie uciętych tydzień temu tych trzech pędów kwiatowych. Jako, że kwiaty były totalnie zwiędnięte, choć nie opadały, to po operacji poszły od razu do śmietnika. Ale na drugi dzień naszła mnie refleksja i "z głupia frant" wyciągnąłem je stamtąd i umieściłem w butelce z wodą. Efekt był widoczny już po dwóch dniach: niemal wszystkie kwiatki doszły do siebie (tylko jeden mały pęd przyciąłem). W powiązaniu ze stwierdzonym wcześniej dobrym stanem korzeni potwierdza to chyba wcześniejsze przypuszczenia, że storczyk nie "zachorował", ale był zbyt mało nawadniany. Choć pewnie to i tak lepsze niż totalne przelanie, po którym rośliny często gniją.
Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

No i pięknie. Myślę że już będzie tylko lepiej i jeszcze kwiaty udało się uratować ;:63
Najczęściej ludziom zdarza się zalać storczyka a u Ciebie nietypowo go ususzyłaś. Jednak w tym i tamtym przypadku kwiaty mdlały by tak samo :wink:
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Minął miesiąc od pierwszego podlania po "regeneracyjnym" przesadzeniu i kilku kolejnych (co ok. 7-10 dni). Najniższy liść co prawda zaczął żólknąć i pewnie niebawem odpadnie, ale pozostałe cztery, odnoszę wrażenie, że mają się jakby nieco lepiej. Ten najwyższy nadal pomarszczony, ale wydaje mi się, że zrobił się wyraźnie "twardszy". Oby nie zapeszyć ....
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

No to super ;:138 ;:138

Postepuj tak jak zwykle i uzbroj sie w cierpliwosc. Potrzeba sporo czasu zanim liscie znowu beda sprezyste. Ja mialam takiego slabeusza i mimo ze 3 nowe liscie wypuscil juz to ten najnizszy nadal pomarszczony.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Minęły ponad 3 miesiące od przesadzenia i pielęgnowania zgodnie z sugerowanymi przez ~norberta76 i ~olcię84 zasadami. Niedawno zżółkł i odpadł drugi już liść, ale pozostałe 3 mają się wręcz rewelacyjnie: twarde, sztywne, grube. Kompletnie odżyły. Podlewanie i nawożenie już teraz tak samo jak pozostałe okazy w domu. Czekam teraz na nowy liść lub pęd kwiatowy. Warto było spróbować powalczyć.
Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Sugeruję tego storczyka jeszcze nie nawozić... Za wcześnie...
knl111
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 27 mar 2017, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Ok. Póki co dostał jedną, bardzo małą dawkę.
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Też uważam że lepiej nie nawozić jeszcze. Pamiętaj że zdechlaki są dużo bardziej wrażliwe na wszystko. Potrzebują spokoju. Gratuluję ;:138 !
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
tyska3007
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 sty 2018, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Dzień dobry. Mój storczyk ma miękkie "pomarszczone" listki. Korzenie ma w dość kiepskim stanie-byl przesłany. Ma kilka korzeni powietrznych i wypuszcza nowy listek. Wczoraj go podlalam ale liście dalej są wiotkie. Dodam ze jest w przezroczystej doniczce, stoi na parapecie nad grzejnikiem ale obok postawiony jest pojemniczek z woda. Korzenie pryskam od czasu do czasu mgielka do tego przeznaczona.
Co robić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Przydałyby się zdjęcia.
Ale jeśli korzenie są w kiepskim stanie, a liście są pomarszczone więc podlewanie tradycyjną metodą nie ma sensu, bo jak widać nie spełniają swojej funkcji.

Proponowałbym wyciągnąć z doniczki i reanimować w keramzycie, poczytaj ten wątek:

viewtopic.php?f=29&t=35814
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tyska3007
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 sty 2018, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Obrazek

Obrazek

-- 14 lut 2018, o 17:34 --

Korzenie jakiś czas temu plukalam i zostawiła na kilka godzin nie schowane do doniczki. Wczesniej podlanie pomagało a wczoraj juz nie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18658
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

On kwitnie, czy tylko pozostał łysy pęd kwiatowy?
A jak wyglądają główne korzenie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tyska3007
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 sty 2018, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście tracą turgor, są miękkie, pomarszczone

Post »

Łysy pęd, prawie wszystkie brązowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”