Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
PESTKA@
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2009, o 16:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
to czyli jest to pęd kwiatowy,często tak bywa ,ze pedy usychają .Trzeba je obciąć nad 3 oczkiem licząc od dołu,albo jeżeli usycha caly obciąć go całkiem.

madzik
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2009, o 17:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Można po prostu zaczekać i zobaczyć czy pęd uschnie cały, czy tylko jego część i wtedy to suche obciąć.
Jeśli tak dogłębnie podejść do tematu to ja też nie wiem jak wygląda ten "stożek wzrostu" tak naprawdę - szkoda by mi było rozbebeszać tak roślinę, żeby tę ciekawość zaspokoić :wink: Zasada jest taka: jak liście normalnie rosną (ze środka) - stożek jest na swoim miejscu :P i trzeba po prostu się cieszyć tym, że wszystko z nim w porządku.

A TUTAJ i w wielu innych miejscach możesz poczytać o interesującym Cię temacie :wink:

Blue Monkey
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sty 2009, o 17:25 
500p
500p
Hihihi no to mi ulżyło, myślałam że jakaś ślepa jestem że go nie widze :wink: poki co wygląda to tak, że usechł i odpadł pączek i sam czubeczek pędu ale poniżej tego uschnięcia pęd jest zieloni i kwitną kwiatki więc może lepiej w ogóle nie będę tego ruszała. Jeszcze raz dzieki za cierpliwe odpowiedzi :)

LINTY
 Tytuł: Re: Zmutowany storczyk Linty
PostNapisane: 28 lis 2009, o 20:26 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam ponownie :D
Chciałabym Wam przedstawić dalsze losy mojego dziwnego storczyka. Otóż w lipcu z tego samego miejsca na pędzie z chorągiewką ponownie zaczęło coś wyrastać. Ogromnie się zdziwiłam gdy zobaczyłam wyrastające dwa :shock: pędy. We wrześniu podziwiałam piękne kwiaty. W tej chwili kwiaty przekwitły, pędy uschły ale znowu wyrasta kolejne keiki :D

Obrazek Obrazek Obrazek

Art
 Tytuł: Re: Zmutowany storczyk Linty
PostNapisane: 28 lis 2009, o 20:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Lidio, świetnie, że pokazałaś dalsze losy Twojego storczyka. Bardzo interesujący dla mnie przypadek.
A najważniejsze, że pięknie zakwitł ;:215

Pozdrawiam, Joanna :)

GrzegorzS
 Tytuł: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 18:34 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam!

Mam problem ze storczykiem, którego dostałem na przechowanie od koleżanki na czas jej pobytu za granicą. Uprzedzała mnie, że kwiatek jest raczej w kiepskim stanie, bo nie ma ręki do roślin, ale pomyślałem, że może dałoby się poprawić jego kondycję.
Storczyk ma 3 "sztywne", zdrowo wyglądające liście i 2 dość wiotkie + 2 pędy kwiatowe. Ok. tygodnia po przenosinach do mnie na pędzie pojawiła się dziwna narośl, która stosunkowo szybko rośnie. Nie mam żadnego doświadczenia w hodowli storczyków, więc czuję się bezradny. Martwię się, że jest to raczej zły znak, nie wiem, co dalej z tym zrobić. Może jakoś nieodpowiednio się nim zajmowałem?

W załączeniu przesyłam 1 zdjęcie tej dziwnej narośli i 2 całej rośliny.

Z góry dziękuję za wszelkie porady!

ZDJĘCIA: http://imageshack.us/g/89/bfa5k.jpg/

Zobacz profil Wyślij e-mail      

damek1718
 Tytuł: Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 20:29 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Po prostu obetnij pędy. :) Nie widzę sensu trzymania tych przekwitłych pędów, ponieważ jeśli liscie sa sztywne to raz , ze roslina zmusi sie do wzrostu i wytwozrenia nowego kwiatostanu, a nie będzie traciła siły na wypuszczenie kwiatów na starym pedzie (po to pewnie koleżanka go pozostawiła).

Callanthe
PostNapisane: 3 wrz 2013, o 22:00 
1000p
1000p

1 szt.
Ale skoro istnieje możliwość odbicia z pędu to dlaczego dobrowolnie pozbawiać się kwiatów? :roll:
Akurat przedłużenie pędu czy odbicie z oczka to raczej mniejszy wysiłek dla kwiatka niż wytworzenie nowego pędu :roll:

damek1718
PostNapisane: 4 wrz 2013, o 09:04 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Nie wiemy ile roslina może "wkładac wysiłku" w takie czy inne tworzenie kwiatostanów. Z punktu widzenia fachowca ogrodnika, wybicie kwiatów z przekwitłego kwiatostanu jest niekorzystne, gdyz: kwiatostany sa wykrzywione i nie elegancko wygladają, a po drugie kwiaty sa znacznie mniejsze. Stwierdzono, że obcięcie pędów kwiatostanowych stymuluje tworzenie sie nowych. Naturalna reakcja rosliny: oberwałeś mi coś z czego mogę sie rozmnozyc, więc szybko i więcej wytworze nowe. :D

GrzegorzS
PostNapisane: 4 wrz 2013, o 09:27 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Czyli wniosek z tego taki, że to coś, co wyrasta z "oczka" może być pędem kwiatowym i jakoś zakwitnąć?

Narine
PostNapisane: 4 wrz 2013, o 10:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Osobiście nigdy nie obcinam pędów po przekwitniętych kwiatach. Niech roślina sama zadecyduje, czy je utrzyma , czy zasuszy.
A propos tego, co Ci wyrosło z pędu - ja bym poczekała i poobserwowała. Na zdjęciu bardziej przypomina mi to korzeń, ale może rzeczywiście to zmutowana łodyga :wink:

damek1718
PostNapisane: 4 wrz 2013, o 14:42 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
hmmm albo poczatek choroby wirusowej

Dufin
PostNapisane: 4 wrz 2013, o 18:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
ja również nie obcinałabym zielonych pędów, przecież one wciąż żyją! W naturze nikt im niczego nie obcina a jakoś dają sobie radę :wink: więc i tu pozwólmy im zdecydować. Kwitnienie na odbiciach lun na przedłużeniu pędów jest zazwyczaj mniej obfite ale nie zawsze.. to zależy z ilu oczek odbije. Nie zauważyłam aby kwiaty były mniejsze :roll: w dodatku roślina z takiej łodygi może pociągnąć składniki odżywcze i skorzystać na tym aniżeli je po prostu utniemy :) Jest tak jak Pati mówi, wytworzenie nowego pędu to większy nakład energetyczny a nie każda roślina ma na to siłę i wtedy na nowe kwitnienie możemy dłuuugo czekać :) Pozwólmy roślinie zdecydować ona sama będzie wiedzieć co dla niej jest lepsze.

Pozdrawiam Ania!

kahim
PostNapisane: 5 wrz 2013, o 20:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Też bym nie cięła. Jeżeli roślina nie będzie na siłach utrzymać pędu to go sama ususzy, a tym samym "wyciągnie" z niego to co jej potrzebne.

A to coś też wygląda mi na korzeń, co jest raczej dziwne, acz ciekawe :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 55 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości