Zmutowany storczyk

Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Po prostu obetnij pędy. :) Nie widzę sensu trzymania tych przekwitłych pędów, ponieważ jeśli liscie sa sztywne to raz , ze roslina zmusi sie do wzrostu i wytwozrenia nowego kwiatostanu, a nie będzie traciła siły na wypuszczenie kwiatów na starym pedzie (po to pewnie koleżanka go pozostawiła).
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Ale skoro istnieje możliwość odbicia z pędu to dlaczego dobrowolnie pozbawiać się kwiatów? :roll:
Akurat przedłużenie pędu czy odbicie z oczka to raczej mniejszy wysiłek dla kwiatka niż wytworzenie nowego pędu :roll:
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Nie wiemy ile roslina może "wkładac wysiłku" w takie czy inne tworzenie kwiatostanów. Z punktu widzenia fachowca ogrodnika, wybicie kwiatów z przekwitłego kwiatostanu jest niekorzystne, gdyz: kwiatostany sa wykrzywione i nie elegancko wygladają, a po drugie kwiaty sa znacznie mniejsze. Stwierdzono, że obcięcie pędów kwiatostanowych stymuluje tworzenie sie nowych. Naturalna reakcja rosliny: oberwałeś mi coś z czego mogę sie rozmnozyc, więc szybko i więcej wytworze nowe. :D
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
GrzegorzS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sie 2013, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Czyli wniosek z tego taki, że to coś, co wyrasta z "oczka" może być pędem kwiatowym i jakoś zakwitnąć?
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Osobiście nigdy nie obcinam pędów po przekwitniętych kwiatach. Niech roślina sama zadecyduje, czy je utrzyma , czy zasuszy.
A propos tego, co Ci wyrosło z pędu - ja bym poczekała i poobserwowała. Na zdjęciu bardziej przypomina mi to korzeń, ale może rzeczywiście to zmutowana łodyga :wink:
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

hmmm albo poczatek choroby wirusowej
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

ja również nie obcinałabym zielonych pędów, przecież one wciąż żyją! W naturze nikt im niczego nie obcina a jakoś dają sobie radę :wink: więc i tu pozwólmy im zdecydować. Kwitnienie na odbiciach lun na przedłużeniu pędów jest zazwyczaj mniej obfite ale nie zawsze.. to zależy z ilu oczek odbije. Nie zauważyłam aby kwiaty były mniejsze :roll: w dodatku roślina z takiej łodygi może pociągnąć składniki odżywcze i skorzystać na tym aniżeli je po prostu utniemy :) Jest tak jak Pati mówi, wytworzenie nowego pędu to większy nakład energetyczny a nie każda roślina ma na to siłę i wtedy na nowe kwitnienie możemy dłuuugo czekać :) Pozwólmy roślinie zdecydować ona sama będzie wiedzieć co dla niej jest lepsze.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Też bym nie cięła. Jeżeli roślina nie będzie na siłach utrzymać pędu to go sama ususzy, a tym samym "wyciągnie" z niego to co jej potrzebne.

A to coś też wygląda mi na korzeń, co jest raczej dziwne, acz ciekawe :D
dzuli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 mar 2014, o 23:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zmutowany storczyk

Post »

Mam do was pytanie bo nigdy sie z czyms takim nie spotkalam - moja Babcia (90 lat ) ma pieknego falka białego zawsze u niej pieknie rósł , do czasu jak go zalała , więc go przesadziłam jakos doszedł do siebie , ale wypuścił nowego liścia i tu jest problem bo liśc jest prawie cały zrośniety i gruby taka jakby rurka tylko na końcu jest normalny takie zdjecie zrobiłam niestety komórka ale mysle ze coś widac , czy on bedzie żył ?
Obrazek
Awatar użytkownika
chrupka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 wrz 2014, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

Ale dziwoląg :shock: Niestety, nie wiem co Ci tak naprawdę doradzić, ale chciałam się podzielić podobnym przypadkiem. Moja mama również ma podobny problem. Storczyk zaczął 'rosnąć w rozetkę' jak tylko wypuszczał pierwszy listek. Każdy nowy liść rośnie w lewą stronę spiralnie. Kwiaty są normalne, ale pędy to rosną z jakimiś dziwacznymi naroślami. Obwiniam nieumiejętne krzyżowanie roślinek, ale w twoim przypadku problem może mieć inną przyczynę...

Na razie nie ruszaj, ale bacznie obserwuj stożek wzrostu (jeśli cokolwiek widać tam w środku), bo może się okazać, że następny liść będzie zdrowy a nie będzie mógł się wydostać. Możliwe, że wtedy będziesz musiała podjąć ryzyko i przeciąć liść a nawet go usunąć żeby uwolnić nowy, tylko, że to może znacznie osłabić roślinę.
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

Witaj. Przelanie mogło spowodować " stres" u rośliny. Przetnij delikatnie żyletka tę tubkę na łączeniu.Jeżeli w iściu jest stożek wzrostu, kolejny liść powinien już być normalny :D
dzuli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 mar 2014, o 23:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

Ok dziekuje za porady , u mnie niedlugo jeden zakwitnie i wtedy dam go babci a od niej wezme do siebie tego mutancika i będę obserwowac .
Awatar użytkownika
zalala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 sty 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

Hej, ja też mam takiego mutanta, nie był wcześniej zalany ;) na razie go nie ruszam bo zaczyna się zbierać do kwitnienia

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”