Phalenopsis kwitnienie

Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 116
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

norbert76 pisze:Natomiast w kwestii temperatury, to falenopsisy u mnie kwitną zarówno w okolicach 20 stopni, jaki i około 25 w okresie letnim.
Tak więc nie ma co się sprzeczać, kwitnienie u storczyków to nie jest takie proste jak się wydaje, choć tworzone przez producentów co rusz nowe hybrydy kwiaty tworzą chętniej w warunkach domowych, niż np hybrydy botaniczne.
Tak, faktycznie, nie wypowiadałam się o storczykach ogólnie i nawet bym nie śmiała - nie mam wystarczającej wiedzy i zdaję sobie sprawę, że każdy z gatunków może mieć inne wymagania. Pisałam o falenopsisach. Jeśli chodzi o temperaturę kwitnienia Norbercie, to także się zgadzam - u mnie też rośliny kwitną nawet w temperaturze niemal 30 stopni. Ale czym innym jest temperatura kwitnienia a czym innym ta, która jest potrzebna do zainicjowania pojawienia się pędu kwiatowego. Wszystkie moje wypowiedzi były skierowane na "indukcję" pędu kwiatowego. Innymi słowy nie odpowiadałam na pytanie: Co zrobić, żeby kwiaty na pędzie kwiatowym się otworzyły i nie opadły? Odpowiadałam na pytanie: Co zrobić, żeby pojawił się pęd kwiatowy?

Co do sprzeczania się zgodzę ;)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Całkowicie się zgadzam z tym co napisała Liszka. Z resztą jak to wyglądało można zobaczyć u moich posadzonych keiki viewtopic.php?p=6201970#p6201970
Zrobię jeszcze jedno doświadczenie i teraz po ok miesiącu w chłodzie (17-18C) zmienię im temperaturę na wyraźnie wyższą wsadzając pod folię (24-25C) i podwyższając maksymalnie wilgotność. Może wybiją kolejne pędy kwiatowe.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Ja tam nie wydziwiam ze zmianą temperatury, wystarczy regularnie podlewać i nawozić. Moje kwitną nieprzerwanie, a mam storczyki od 7 lat. :tan
norbert76 pisze:Podlewanie wodą z czosnkiem :?: :?: Matko, przeczytaj fachowe porady, a nie jakieś pseudo jakiejś cioci Heli..
Nie masz racji, woda z czosnkiem bardzo pomaga na pozbycie się insektów. Dostałam kiedyś storczyka ze skoczogonkami....może i nie są groźne, ale bardzo irytujące. Dwa razy namoczyłam w takim roztworze storczyka i robaków nie ma. ;:108
Pozdrawiam:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Nooo to pokaż chociaż jednego 7latka nieprzerwanie kwitnącego :wit
I potwierdzam to co napisałaś o długości kwitnienia viewtopic.php?p=5817987#p5817987

Moje phal hybrydy też kwitną minimum pół roku (multiflory pomijam, bo te potrafią kwitnąć na okrągło nie tracąc głównego pędu kwiatowego, mój jeden 2gi rok tak leci). I jakby tak zwrócić uwagę na temperatury, to po całkowitym kwitnieniu i wejście w stan tzw wegetatywny, w którymś momencie następuje indukcja kwitnienia. Najczęściej jest to jesień, kiedy robi się chłodniej a jeszcze w domach nie grzejemy. Jeśli piszesz, że trzymasz w jednym miejscu i nic nie 'wydziwiasz' to po prostu masz dobrą miejscówkę z odpowiednią temperaturą.

I to co nazywasz wydziwianiem to zwykłe sterowanie kwitnieniem.
Zwróć uwagę ile w necie jest informacji, moim zdaniem wiele bzdurnych, np na temat liści - niby rosną wolno, jeden na pół roku :lol: W odpowiednich warunkach liście pojawiają się co 4-6 tygodni. Albo to - keiki najwcześniej zakwitną po 2 latch :lol: A po prostu keiki muszą mieć odpowiednią liczbę liści, czyli phal musi dorosnąć do zakwitnięcia..
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Zdjęcia z dzisiaj, oba mają po 9 liści.
Siedmiolatek:

Obrazek

Sześciolatek:

Obrazek
Pozdrawiam:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Piękne pędy ;:333
chociaż bardziej liczyłam na takie zdjęcie Twojego 7latka, który kwitnie nieprzerwanie, ale nie żebym się czepiała.
Obrazek
Kłopot ze starymi liśćmi często występuje, ja staram się, żeby moje zachowały je jak najdłużej, bo bez nich phal wyglądają jak wyrośnięty fiołek afrykański.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Ja przy przesadzaniu dolne liście usuwam i sadzę głębiej - wtedy nie ma tej "szyi".
Fotografuję tylko w pełnym rozkwicie:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Piękny ;:333 Zwłaszcza, że mam podobnego :D
https://images90.fotosik.pl/237/5c06f1b84c50a2ed.jpg

To zdjęcia jednej i tej samej multiflory? i ta sama jest "z dzisiaj" na drugim zdjęciu? Chyba nie..bo te z 2019 liście mają niekoniecznie zdrowe.
I chyba dobrze to wymyśliłaś z głębszym sadzeniem, bo niezły problem się robi z takim, wg mnie, 7-8 latkiem jak tu widać http://www.orchidboard.com/community/at ... 1266272435
Z drugiej strony chyba ucinasz jakoś trzon/główny korzeń, który wsadzasz głębiej, tak? przesadzasz co roku?

Moja znajoma ma kilka podobnych do tego z linka, hoduje je wiszące w przeszklonej loggi w bloku mieszkalnym. Storczyki (phal) kwitną jej corocznie, a korzenie nie dość, że wychodzą wszystkimi dziurami z doniczek, to powietrzne mają sporo ponad metr długości i tak sobie wiszą. Widok cudny....Pilnuje oczywiście temperatury, bo w końcu co to za storczyk, który nie kwitnie....się teraz naraziłam storczykomaniakom ..
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Te z kwiatami, to wszystko ten sam storczyk z pierwszego zdjęcia (7-latek) - liście ma zdrowe. Może zmyliła Cię zielona doniczka, ale moje rosną właśnie w takich i naprzemiennie są doniczki zamieniane, w zależności kiedy przesadzam, a przesadzam co roku. Takie zjawisko jak u Ciebie "szyja-korzenie powietrze", u mnie nigdy nie wystąpiło - więc nie wiem co Ci doradzić.
Ja mam rośliny tylko takie, które kwitną - nie uprawiam liści...pewno też się naraziłam. ;:7
Pozdrawiam:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Chcesz powiedzieć, że ten z lewej z listopada 2019 to ten sam co z prawej z sierpnia 2019?
Obrazek
Coś mi się wydaje moja droga, że konfabulujesz, albo mnie wkręcasz :lol:
Awatar użytkownika
polinainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 gru 2019, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Początki ze storczykiem

Post »

Witam !
W czerwcu tego roku kupiłam 1 storczyka.Przyznam że nie mam pojęcia jak się o niego zatroszczyć(wiedza z internetu i od znajomych).Po przekwitnięciu uciełam pęd był jeden.Chyba popełniłam błąd nieodwracalny i już mi nigdy nie zakwitnie.W tym czasie wypuścił 2 nowe liście.Czy jest szansa na uratowanie go proszę o radę i pomoc

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

yanina_19 pisze:Chcesz powiedzieć, że ten z lewej z listopada 2019 to ten sam co z prawej z sierpnia 2019?
Oczywiście :!: jaki miałabym cel, aby Cię wkręcać :?: Zauważ, że zdjęcia (z kwiatami) robione są z czterech stron.
Skończyłam dyskusję zwłaszcza, że odeszliśmy od tematu wątku i zaraz Moderator nas pogoni.
Pozdrawiam:)
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

No ale to Ty lekką ręka napisałaś :D
Ekspresja pisze:Ja tam nie wydziwiam ze zmianą temperatury, wystarczy regularnie podlewać i nawozić. Moje kwitną nieprzerwanie, a mam storczyki od 7 lat.
to chciałam, żebyś uwiarygodniła swoją poradę, że wystarczy spełnić warunki, o których piszesz i przez wiele lat phal będzie kwitł. No może nie nieprzerwanie, ale przynajmniej raz na rok czy w sezonie.

Wiele osób ma po prostu z tym kłopot. Kupujemy najczęściej kwitnącego, a po kwitnieniu dłuuugo nic się nie dzieje, więc najczęściej storczyk idzie na kompost. Niewiele osób ma kilkuletnie storczyki phal, w dodatku chętnie powtarzające kwitnienie.
A ten wątek dotyczący porad 'Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?', więc każdy ma prawo ujawnić swoje sprawdzone sztuczki jak zachęcić phal do ponownego kwitnienia, piszemy jak najbardziej na temat.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”