Phalenopsis kwitnienie

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Ekspresja pisze:Sam sobie przeczysz, polinainka ma storczyk od pół roku, więc nawet nie wiadomo w jakim stanie są korzenie.
Zrobi jak uważa - decyzja należy do niej.
norbert76 pisze:świeżo kupione rośliny (storczyki nie są wyjątkiem), są przez producenta nafaszerowane różnymi odżywkami, nawozami dzięki czemu są w stanie przetrwać przez określony okres czasu nawet przy gorszych warunków uprawy, w tym braku odpowiedniego nawożenia

W którym miejscu sobie przeczę? :shock:
Jeśli storczyk wypuszcza liść, znaczy się że nie jest w złej kondycji. Oczywiście można zawsze zajrzeć w korzenie, ale w tym wypadku wystarczy zacząć od prawidłowej pielęgnacji, w tym zacząć regularnie nawozić. Gdyby w ciągu kilku najbliższych tygodni nie byłoby widać jakieś poprawy, to wtedy można sprawdzić korzenie.
Odwodnienie storczyka nie zawsze oznacza że coś z nim jest nie tak. Może to być np zbyt krótkie namaczanie. Po to podałem link do strony o prawidłowej uprawie tych roślin.
Podobnie jeśli chodzi o wypuszczanie korzeni powietrznych, mam falenopsisy, które mają zdrowy system korzeni właściwych i również mają korzenie powietrzne.
W każdym razie faktycznie nie jest to wątek poświęcony ocenie stanu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
polinainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 gru 2019, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

W doniczce korzenie są zielone, podlewam jak są szare.Te liście jak kupiłam były w takim stanie.Dopiero po 3 miesiącach od zakupy rosną nowe.Pęd z kwiatami był jeden i go uciełam.Trzeba się uczyć na błędach niestety.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Ale polinainka - nie popełniłaś błędu.
Jeśli korzenie są zdrowe jak piszesz, a zależy Ci na uratowaniu starych liści, które tracą turgor
Obrazek
to zajrzyj tu viewtopic.php?p=6193290#p6193290

Liście moich keiki wyglądały podobnie, teraz jest ok. Wystarczyła duża wilgotność pod folią i ciepło przez ok 2 tygodnie. Ale to zabawa, jak masz ochotę to spróbuj.
Ja bym zamgławiała Twojego z dodatkiem nawozu.

Edit: jeśli to jest drewniany patyk w doniczce, to go wyrzuć.
Awatar użytkownika
polinainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 gru 2019, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

To zabawę czas zacząć bo szkoda mi go bardzo.Patyk jest plastikowy,te zdrewniane to jeden pęd który uciełam,ten drugi taki już był.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalaenopsis znów zakwitnie?

Post »

polinainka pisze:Po przekwitnięciu ucięłam pęd
Ja też ucinam i nigdy nie czekam, aż pęd uschnie. Pierwszy storczyk, który dostałam miał w doniczce fiszkę. Wtedy nie miałam jeszcze pojęcia o uprawie, więc zastosowałam się do tej instrukcji. Szybko okazało się, że to dobra metoda i mimo, że czytałam o przycinaniu nad trzecim oczkiem, zostałam przy niej.

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
polinainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 gru 2019, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

yanina_19 mój juz siedzi pod folią w misce .

Ekspresja
Ja dostałam dobrą radę od cioci.Nie będę zaśmiecać wątku jak będą efekty to zrobię zdjęcia.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

No to powodzenia. Tylko często zraszaj/zamgławiaj, korzenie powietrzna też. Jeśli się zdecydujesz na nawóz Peters 20-20-20 to stosuj 1-2 ml/1 l wody, tu na stronie pokazałam m.in. miarkę viewtopic.php?p=6196429#p6196429
Awatar użytkownika
polinainka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 gru 2019, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

yanina_19 Niech się wzmacnia.Przeczytałam ,cały wątek przesłany przez Ciebie.Nawet jak mi nie uda się go uratować to już jestem bogatsza o wiedzę.
Malwianka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 maja 2020, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kwitnienie storczyka

Post »

Mam drobny problem z moim storczykiem. Otóż z miesiąc temu zrzucił kwiaty z jednego pędu, ok. tydzień później zrobił to samo z drugim. Cierpliwie przeczekałam kilka tygodni sądząc, że któryś z pędów uschnie. Nic takiego się nie stało, pędy są zielone, liście i korzenie zdrowe, dodatkowo wypuścił basal keika przy podłożu. Nie mam pojęcia co właściwie teraz zrobić. Czy zainicjować jakoś to kwitnienie czy zostawić go w spokoju? Będę wdzięczna za jakiekolwiek porady :)
l_y+n-f
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2020, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ile trzeba czekać zanim phalenopsis znów zakwitnie?

Post »

Storczyk przekwitł, a basal keiki może być czystym przypadkiem, wiele phalaenopsis rozmnaża się w ten sposób, jednakże może to oznaczać również stres oddziałujący na roślinie, przez co zrzuciła kwiaty i zaczęła tworzyć potomstwo. Najlepiej pozostaw go w spokoju i obserwuj :idea:
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Phalenopsis kwitnienie

Post »

Jeśli storczyk kwitnie to i ma prawo zawiązać nasiona. Chociaż to podobno jeszcze bardziej żadsze zjawisko niż keiki.
Efekt u mojego storczyka to... Zawiązana tuba z nasionami.


Obrazek
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Phalenopsis kwitnienie

Post »

Ja bym obciął.
Szkoda obciążać roślinę.
No chyba, że masz możliwości i chęć poeksperymentować z wysiewem nasion :lol:
Grzegorz
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Phalenopsis kwitnienie

Post »

Powiem tak. Zdjęcie było robione jakoś tak latem zeszłego roku. Gdzieś wyczytałam że nasionka potrzebują około pół roku żeby dojrzały.
A potem potrzebny jest sterylny pojemniczek i czysta ziemia dla storczyków z czymś tam - czymś tam.
Poeksperymentować chciałam skoro już mi coś takiego wyrosło. Ale i tak figa z tego wyszła.

Nie mniej... Keiki nigdy się nie doczekałam ale zapłodnionego storczyka to już tak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”