Phalenopsis- mój pierwszy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

Korzenie powietrzne, jak sama nazwa wskazuje mają trochę inną budowę, a tym samym inną funkcję. Ich zadaniem jest pobieranie wilgoci z powietrza.
Na pewno takie podłoże jest lepsze niż marketowe. Osobiście większość sadzę do samej kory śródziemnomorskiej bez żadnych dodatków, jedynie parę sztuk mam w mieszance kory i keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

.. Intryguje mnie jeszcze jedno...co dodaja do storczykow marketowych że mają bardzo piękne kwiaty natomiast przy kolejnym kwitnieniu ich wybarwienie jest juz zupelnie inne...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

W warunkach domowych, w przypadku falenopsisów można uzyskać podobne kwitnienia albo nawet jeszcze bardziej obfite i wybarwione. Wszystko zależy jakie zapewnisz warunki uprawy i pielęgnacji.
Na wybarwienie kwiatów ma wpływ ilość światła oraz używany nawóz. Pora roku może mieć tutaj wpływ i kwiaty z okresu letniego mogą się różnić od tych z okresu zimowego.
Do tego trzeba dodać hybrydyzację, która również może mieć wpływ na kolejne kwitnienia.
Oczywiście pomijam tutaj specjalnie farbowane falenopsisy, jak te niebieskie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

Właśnie miałem na myśli te niebieskie...sa obłędne :) na czym polega proces hybrydyzacji jeśli można spytać???
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Phalenopsis- mój pierwszy

Post »

Nigdy nie uzyskasz ponownie niebieskich kwiatów (można też spotkać niektóre farbowane czerwone kwiaty). Można jedynie teoretycznie założyć, że w tworząca się łodygę kwiatową wstrzykiwany jest barwnik. Pewnie istnieją inne metody, ale są to tajemnice handlowe danego producenta, chronione patentem.

Natomiast hybrydyzacja to po prostu klonowanie poszczególnych odmian albo w obrębie jednego gatunku albo pokrewnych, tworząc różne wariacje kolorystyczne oraz zmienne kształty kwiatów. Nie jest to nic dziwnego, w dzisiejszych czasach tworzy się nowe hybrydy głównie w celu poszerzenia oferty handlowej. Storczyki są bardzo łatwe w tworzeniu nowych hybryd.

Tutaj masz to coś niecoś więcej opisane:

viewtopic.php?f=29&t=65091

Jeśli chcesz jednak więcej szczegółów, to musisz poszukać w necie specjalistycznych stron. Osobiście nigdy nie zagłębiałem się bardziej w temat hybrydyzacji. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”