Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Kłopot z dendrobium phalaenopsis

Post »

Przepraszam , że zakładam nowy wątek, ale może w ten sposób uda mi się szybciej zebrać rady.

Przymierzałam się do przesadzania storczyków, przede wszystkim dendrobium p., bo nie umiałam wyczuć podłoża. Niby było lekkie, ale jak wkładałam palce to ciągle wydawało mi się, że jest wilgotne. Nie wiedziałam do końca jak , a raczej jak często je podlewać.

Kupiłam podłoże :
Obrazek

poza tym byłam pewna , że przyjdzie jeszcze kora i węgiel drzewny z orchidsklepiku, ale poczta nawaliła.

Wyjęłam w czwartek wieczorem roślinę z doniczki, delikatnie rozbijając (raczej rozluźniając) podłoże. Chciałam, żeby korzenie się przewietrzyły , a jeżeli są mokre to żeby przeschły.
Korzenie niestety są jakieś dziwne. O ile łatwo mi ocenić korzenie falenopsisa, to nie jestem pewna jakie powinny być korzenie dendrobium p.

korzenie mojej rośliny rozpadają się w palcach jak stara guma. są właśnie takie gumowe. obwąchałam podłoże i nie czuję żadnego zapachu zgnilizny.

wygląda to tak:
Obrazek

nie wiem co robić teraz. jakie są zdrowe korzenie dendrobium ? Do tej pory z rośliną - z jej częścią zieloną nie działo się nić strasznego, zżółkł liść na starej psb i jeden na malutkiej, ale inna psb ładne rośnie.
nie wiem czy przesadzić tę roślinę od razu w to podłoże, które mam , a ew. zdezynfekować cynamonem. czy czekać do poniedziałku kiedy będę miała węgiel drzewny i grubą korę (bo to podłoże jest mieszanką kory, włókna kokosowego i chipsów kokosowych (volcowitch napisał o nim w innym wątku pochwalnie)

Ale przede wszystkim chciałabym wiedzieć jak powinny wyglądać, jakie powinny być "w palcach" zdrowe korzenie dendrobium phalaenopsis.
Bardzo Was proszę o pomoc, bo nie wiem co robić, a nie chciałabym stracił mojego białaska.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Mala_MI - zdrowe korzenie przede wszystkim powinny być jędrne i twarde (koloru białawego lub beżowego). Te "rozpadające się w palcach" są do wycinki. Jeśli rosną nowe psb będą i nowe korzonki, więc specjalnie nie przejmowałabym się utratą części starych :wink:
No i zdecydowanie poczekałabym na porządne podłoże z OS i tę grubą korę trochę rozdrobniła, pomieszała z węglem i chipsami kokosowymi z tego drugiego podłoża.
A roślinie nic nie będzie jeśli do poniedziałku poleży bez podłoża...
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

Dziękuję Magdo,

oczyściłam korzenie, były w nim - nie wiem - łupiny kokosowe (nie wiem jak one de facto wyglądają, tam było coś co wyglądało jak drewienka), które trzymały wilgoć, mimo, że np. kawałki kory były suche.

Oby w poniedziałek przyszły zamówione artykuły.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Wyciągnęłem moje z doniczki (nie mogłem z powrotem włożyć :P) i wygląda tak samo, a jest w dobrej kondycji. Widocznie ich korzenie właśnie takie są.
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ariel - zapewniam, że korzenie "rozłażące się w palcach" zdrowe nie są...
A Dendrobium dobrze wygląda przy systemie korzeniowym w złym stanie, bo ma pseudobulwy, czyli takie spichlerze skąd dość długo może czerpać substancje odżywcze ( w odróżnieniu od rodzaju Phalaenopsis, który może czerpać jedynie z liści i to właśnie ich kiepski stan często alarmuje nas o tym, że w korzeniach źle się dzieje).

Ja też kupiłam ileś tam Dendr. phalaenopsis (zakupione jesienią praktycznie było bez zdrowych korzeni - na szczęście rosną nowe 4 psb i świeże korzonki :D), które część korzeni miały wrośnięte w namoknięty kawał drewna, przez co gniły na potęgę, bo kora dookoła wydawała się sucha i podlewałam je, chociaż w środku wszystko tonęło :oops:
Teraz wszystkie nowo zakupione rośliny idą od razu do rutynowej kontroli korzeni. I baardzo często zdarza się, że pięknie i zdrowo wyglądająca roślina ma jakąś niemiłą niespodziankę w środku np. w postaci "tamponu " ze sphagnum czy drewna obsypanego korą i w związku z tym zgniłych korzeni....
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Madziu, potwierdzam to, co piszesz. Miałam dokładnie to samo z moim Dendrobium phal. Korzenie wrośnięte w rozmoknięty kawałek drewna. Zorientowałam się jednak zbyt późno. Efekt był taki, że po wyszarpaniu go z tego drewna (był solidnie w nie wrośnięty, a większość korzeni przegnita) - odchorował operację i zrzucił wszystkie liście.
Nawet z młodych przyrostów. Odrodził się po wielu miesiącach i letnim werandowaniu w półcieniu.
A tak wyglądał tuż po przesadzeniu:

Obrazek

Odradzanie zaczęło się od młodych korzonków:

Obrazek
Następne były młode, silne przyrosty:
Obrazek
Teraz oczywiście trochę już podrosły.
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Moje korzenie nie rozchodzą się palcach, nie sugerowałem, że rochodzące są zdrowe. Chodziło mi o wygląd.
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

Dziękuję Wam.

Właśnie jak Madzik napisała - jakieś drewienka, które stale były wilgotne, a wokoło mocno okręcone korzenie. Dokładnie tak było. Powinnam była wcześniej zająć się przesadzaniem. jednak jestem na początku drogi, boję się, że coś zepsuję. O ile może bym nie żałowała tragicznie jakiegoś fioletowego / różowego falka :oops: to na tym dendrobium mocno mi zależy.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Moje dendrobium ma plamy na liściach

Post »

Kupione może ze dwa miesiące temu, przekwitło i żyje... ale kiedyś zauważyliśmy takie to oto dodatki na liściach. Podejrzewam jakąś chorobę grzybową- ale wolę zaradzić się fachowców- jak temu zaradzić?
Dziękuję z góry i pozdrawiam!
Obrazek Obrazek Obrazek
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Czy te plamy się powiększają? Jeśli nie, to ich przyczyną może być nadmierne nasłonecznienie. Natomiast jeśli się powiększają - może to być oznaką choroby i należało by zastosować oprysk np. Topsinem.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Stoi na zachodniom oknie, przesłonecznienie więc nie wchodzi w grę. Plamy co tylko zauważyłem; i nie czekałem na obserwację, ale widać na pierwszym i ostatnim zdjęciu taki sam stary liść(od góry i od spodu) że raczej nie są większe, tylko czernieją. Na środkowym jakby młode objawy, bo i pęd młody.
Czy stojący obok phalaenopsis i cambria są zagrożone?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Pozostałe wymienione storcydła stoją tam już lata, a ten objaw jest świeży. Co więcej w pewnej odległości od domu stoją półcieniujące drzewa; w końcu też pędy są zdrowe- na razie bez objawów. Chyba, że (jeszcze nie doczytałem) dendrobium jest bardziej cieniolubne.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Alicja N.
100p
100p
Posty: 153
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Lokalizacja: Mrągowo/Białystok

Post »

Moje dendrobium wygląda tak samo. Aktualnie pozbyłam się przędziorków i wystawiłam na zewnątrz, żeby nie pozarażało mi innych kwiatów. Ja pryskałam dwa razy Mospilanem, i póki co, plamy się nie powiększają. Dodatkowo przemyłam liście wodą z cytryną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”