Storczyki z nasion

olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyki z nasion

Post »

To, że pytam jakie wysiewałaś nasiona jest z mojej strony, jedynie strikte technicznym pytaniem.
Agar to substancja bez niczego, obojętna chemicznie i fizycznie. Żeby cokolwiek na nim urosło, potrzebne są odpowiednio dobrane składniki odżywcze (typu np .cukry)- bez tego ani rusz. Skład ziemi z lasu nie ma nic wspólnego z agarem i nawet podobny nie jest.

Nie napisałaś też skąd miałaś nasiona, jak je przygotowywałaś do siewu (czy były dezynfekowane), po jakim czasie kiełkowały, itp.
Osobiście niejednokrotnie krzyżowałem ze sobą różne kolory Phalaenopsis otrzymując torebki z nasionami, jednak nigdy i na żadnym dostępnym mi podłożu nic nie wykiełkowało. A niektóre nasiona wsypane były do kory przy roślinach matecznych już 2 lata temu.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki z nasion

Post »

Olku faktycznie wysiewane nasion Phalaenopsis o którym piszę Monnia jest całkowicie bez szans powodzenia i również zastanawiam się co Monni tak naprawdę wyrosło, bo nie mogły to być Phalaenopsisy...
tester27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 kwie 2018, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki z nasion

Post »

Witam.
Zainteresował mnie ten temat. Próbowałem wysiać nasiona storczyka dwa razy.Za drugim razem się udało. Kiełek pojawił się następnego dnia. Wysiałem dwa gatunki storczyka, nasiona bardzo male , 10 sztuk nasion.Nie wiem które wykiełkowały.Nawet nie znam nazw storczyków.Nasiona kupiłem na allegro.Zdjęcia storczyków niżej.Jeden z nich to chyba storczyk Vanda.
Napisze co zrobiłem.Na zagranicznym forum przeczytałem że najlepsze podłoże do storczyków to ORCHIATA z Nowej Zelandii.Kupiłem takie podłoże 1.3. 2018 roku.Od tej pory podłoże było w doniczce storczyka który był w kiepskiej formie.Bardzo szybko pojawiły się dwa kiełki z jednej i drugiej strony storczyka.
Obrazek
Obrazek

Podłoże ORCHIATA z doniczki storczyka włożyłem do małego plastikowego pudełka.Wlałem trochę wody.Wsypałem nasiona storczyka do pudełka, okleiłem taśma i postawiłem na szafie.Następnego dnia rano czyli dziś dwa nasiona wykiełkowały .
Zdjęcie z boku
Obrazek
Zdjęcie z góry z zaznaczonym miejscem dwóch nasion.
Obrazek

Zdjęcia storczyków. Nasiona które kupiłem.
https://images83.fotosik.pl/1031/657799 ... 32agen.jpg

https://images82.fotosik.pl/1033/3fe6f9 ... 499gen.jpg


Ostatnie dwa zdjęcia zamienione na linki - nie zamieszczamy zdjęć nie swojego autorstwa/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki z nasion

Post »

Trochę Cię zmartwię, ten z ostatniego zdjęcia to falenopsis z farbowanymi kwiatami, nie uzyskasz sam takiego koloru. Z kolei Vandy są trudnymi w uprawie storczykami.
Co do pierwszego zdjęcia to są korzenie, nie kiełki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tester27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 kwie 2018, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki z nasion

Post »

Masz racje korzenie.Napiszę gdy storczyk w pudełku urośnie .Chyba że przewróci się .
Najlepiej trzyma się nasiono przy bocznej ścianie pudelka.Zdjęcie zrobiłem przed chwilą.

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Storczyki z nasion

Post »

tester27 jak dla mnie to co Ci wyrosło to nie jest storczyk... A jeszcze patrząc na foto tego farbowanego co to niby jego nasiona to już całkowicie skreśla sprzedawcę. Poczytaj jak skomplikowane jest uzyskanie storczyka z nasion a przekonasz się, że nie mogł Ci wykiełkować storczyk.
tester27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 kwie 2018, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki z nasion

Post »

Wysiewam nasiona roślin od dawna. To moje hobby.Na szafie i parapecie brak już miejsca na rośliny.Wiem że w warunkach domowych skomplikowane jest uzyskanie storczyka z nasion. Mnie się udało.Testowałem wcześniej inne podłoża. Nasiona wykiełkowały tylko na orchiata .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki z nasion

Post »

Jak dla mnie to też nie jest storczyk, niestety. Żeby storczyk Tobie wykiełkował potrzebny jest określony rodzaj grzyba, a nie podłoże, które de facto nadaje się do uprawy roślin dorosłych.
Przeczytaj z pierwszej strony:
volumineux pisze:Mikroskopijne nasiono nie zmieni się
w kwitnącą roślinę bez pomocy grzybów.

To trudne, o ile nie dysponuje się laboratorium. Storczyki wytwarzają mnóstwo nasion (z
jednego kwiatu powstają ich 2-3 miliony), bo niewielkie są szanse, że z któregokolwiek coś
wyrośnie. Nasiona nie mają rezerw substancji odżywczych, a więc wymagają szczególnych
warunków do rozwoju. Przede wszystkim, muszą zostać zarażone przez pewien gatunek
grzyba. Wtedy kiełkujące nasienie zmienia się w ?kulkę? splątanych nitek, zwaną
protokormem. Żeby przekształciła się ona w ?normalną? roślinę z korzeniami, liśćmi i
kwiatami, trzeba niekiedy kilkunastu lat!
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tester27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 kwie 2018, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki z nasion

Post »

W internecie można przeczytać inne zdanie na ten temat czyli np cytat...
Pobrać trochę podłoża z doniczek, w których rosną falenopsisy, umieścić je w czystym słoiku, zwilżyć, a następnie na powierzchni wysiać nasiona i zakręcić nakrętkę. Słoik należy ustawić w jasnym miejscu, w temperaturze ok. 20°C. Jeśli w podłożu znajdują się grzyby mikorytyczne, to istnieją szanse na wykiełkowanie nasion. Wschodzące siewki powinny pozostać tam kilka miesięcy. Krytycznym momentem będzie przeniesienie ich do zwykłych doniczek
=============================
Podobnych opisów jest kilka.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki z nasion

Post »

Tak, pewnie to piszą ci co sami potem sprzedają te "nasiona" w internecie albo tacy którzy nie mają w ogóle do czynienia ze storczykami. Przede wszystkim informacji poszukaj nie na pierwszej lepszej stronie, np poświęconej tematyce budowlanej albo jej podobnej, ale na profesjonalnym forum storczykowym, gdzie wyżej wymieniony cytat zostanie szybko zweryfikowany... Wysiew storczyków to sprawa o wiele skomplikowana, niż w przypadku innych roślin. Żeby storczyk wykiełkował potrzebna jest specjalna pożywka, którą mieszasz z nasionami za pomocą np. wysterylizowanej strzykawki. W ogóle wysiew powinien być też robiony w sterylnych warunkach, żeby uniknąć załapania czy wręcz pozbycia się jakichś niepożądanych bakterii. Nasiona storczyka są mikroskopijne. Kiełkowania takiego nie uzyskasz wykładając nasiona za zwykłym podłożu do storczyków. To, że istnieją szanse nie oznacza że w warunkach domowych da się uzyskać kiełkowanie storczyka. Do tego trzeba nie tylko wysokiej wilgotności powietrza, ale określonej temperatury. Sam zresztą przekonasz się za parę miesięcy albo jeszcze wcześniej, że to Ci wykiełkowało to nie są storczyki. Po prostu trafiłeś na naciągacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Storczyki z nasion

Post »

W internecie można też kupić nasiona truskawek w kolorach tęczy https://images83.fotosik.pl/1026/1df5b8e5b8e9657cm.jpg a nawet nasiona "księcia półkrwi" https://images82.fotosik.pl/1028/6926ec7f5a0d57f1m.png .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Storczyki z nasion

Post »

Też wysiałam niby nasiona ,,storczyków" z chińskiej strony za ,,grosze". Jak na razie teraz w pojemniku lata multi ziemiórek z ziemi dla storczyków.Nie mam nawet odwagi go otwierać.
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyki z nasion

Post »

tester27 pisze:W internecie można przeczytać.....
W internecie można dużo przeczytać, a pisze tam też że storczyki nie kiełkują w ciągu doby. Zajmuje im to od kilku miesięcy do kilku lat.
Tester, czy widziałeś na oczy nasiona storczyków? - Ja tak bo sam je uzyskiwałem, i zapewniam Cię, że to co masz to jakaś sałata (bo tylko ona kiełkuje w ciągu doby) - nasiona storczyków są cienkie jak włos a nawet i cieńsze i nie maja więcej niż 1mm długości - Twoje nasiono jest zwyczajnie za duże i grube.
Oczywiście jestem ciekaw co Ci przysłali, zapewne z portalu Aliexpress :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”