Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
helhaim
 Tytuł: Ratowanie storczyków Cz.2
PostNapisane: 15 gru 2019, o 21:56 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Poprzednia część wątku -klik-

Hej. Słuchajcie wywaliłem po przeczytaniu tego wątku prawie padnietego storczyka z doniczki. Miał okropnie mokro, podłoże bardzo drobne. Większość korzeni martwych, po wciśnięciu wylewały się. Zamierzam przesuszyc to co zostało, ale mam wątpliwość. Otóż korzenie wychodzą z serca storczyka z tego co wiem. Może to głupie pytanie, ale mój pacjent ma jakąś gąbkę, z której wychodzą korzenie. Czy to właśnie jest serce? O co chodzi z tą gąbka? Czy tak powinno być?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
 Tytuł: Re: Ratowanie storczyków
PostNapisane: 16 gru 2019, o 00:54 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Szczerze? 90%, że nic z tego nie będzie, ale czasami zdarzają się cuda i falenopsis w stanie bezlistnym może wypuścić keiki u podstawy. "Gąbka" to zbity korek torfowy, którego bezwzględnie pozbywamy się przy przesadzeniu, więc jego usuwasz.
Podobnie pędy kwiatowe, odetnij oba tuż przy trzonie. Wymocz dokładnie całość w roztworze przeciwgrzybicznym, pozostaw do obeschnięcia. Posadź do nowej kory.

helhaim
 Tytuł: Ratowanie storczyków II
PostNapisane: 16 gru 2019, o 08:24 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Hej. Dzięki za odpowiedź. Zrobię jak piszesz, tylko mam pytanie, zajmę się tym wieczorem, bo teraz do pracy. Jak zostanie na cały dzień bez podłoża i trochę obeschnie to coś mu się stanie? Chyba gorzej już mu nie będzie. Masakrycznie był przelany, żałuję, że dopiero teraz go uwolniłem z podłoża. Muszę kupić korę i coś na grzyba...

x-y-19
PostNapisane: 16 gru 2019, o 13:53 
---

0 szt.
helhaim, hmmm....masz wiązkę ładnych korzeni i to wszystko. Stożek wzrostu jest zasuszony, być może przedtem zgnił. Jeśli o mnie chodzi to ja radzę kupić nowego, szkodza kasy i czasu.

norbert76
PostNapisane: 16 gru 2019, o 13:53 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Nie, może spokojnie nawet dzień, dwa być poza doniczką. W obecnej sytuacji to nawet lepiej żeby było dłużej poza nią.

U mnie była podobna sytuacja z jednym falenopsisem, z zewnątrz kikut trzonu nie wyglądał najlepiej, ale jednak wypuścił keiki. Próbuj, może się uda.

helhaim
PostNapisane: 16 gru 2019, o 14:26 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Będę próbował, a powiedzcie mi jeszcze czy nie lepiej go w keramzyt wrzucić i spod doniczki tylko zalać? Czy z tyloma korzeniami od razu do kory? Czy podłoże z obi możecie polecić? Najbliżej mam właśnie do obi. W ogóle to wieczorem podrzucę zdjęcia dwóch pozostałych do Waszej oceny, jeden wypuszcza dwa pędy kwiatowe, a drugi ma keiki, oba wydają się ok, ale lepiej zobaczyć. pzdr. :)

P. S. Czy możecie mi wyłożyć kiedy podlewać? Po kolorze korzeni? Zauważyłem, że jak trochę podsechł to korzenie z zielonego i białego zrobiły się szare.

x-y-19
PostNapisane: 16 gru 2019, o 14:40 
---

0 szt.
Jeśli chodzi o korę to zajrzyj tu viewtopic.php?p=6198394#p6198394

helhaim
PostNapisane: 16 gru 2019, o 16:51 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Napiszcie mi jeszcze, czy topsin można czymś domowej roboty zastąpić? Chyba nie do dostania na dziś, zwłaszcza po 18 ;:130
Korę z allegro zamówię, tylko jakiej gradacji najlepsza. 6-9, 9-12 czy obie wziąć i pomieszać?

x-y-19
PostNapisane: 16 gru 2019, o 18:09 
---

0 szt.
helhaim napisał(a):
czy topsin można czymś domowej roboty zastąpić?
Chcesz zaryzykować? Masz w domu nadmanganian potasu? tabletki, co wściekle barwią na fioletowo?

helhaim
PostNapisane: 16 gru 2019, o 18:49 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Niestety nie posiadam. Myślałem, że może jakaś cytrynka, ocet, płyn do naczyń. :roll: Trudno zamówię z allegro, chyba, że w obi znajdę. :lol:

x-y-19
PostNapisane: 16 gru 2019, o 19:08 
---

0 szt.
W Obi Topsin powinieneś dostać.. i korę też, frakcja jak trzeba...i dużo :wink: Ja bym ci radziła kupić tą https://www.obi.pl/kora-ogrodowa/kora-o ... /p/2827418. Odkazisz ją w Topsinie i będziesz mieć zapas dla nowego storczyka :D
W sumie wartość jeszcze nie przekroczy kosztu nowego storczyka :D

norbert76
PostNapisane: 16 gru 2019, o 19:12 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
helhaim napisał(a):
Napiszcie mi jeszcze, czy topsin można czymś domowej roboty zastąpić? Chyba nie do dostania na dziś, zwłaszcza po 18 ;:130
Korę z allegro zamówię, tylko jakiej gradacji najlepsza. 6-9, 9-12 czy obie wziąć i pomieszać?

Jak nie ma u Ciebie Obi, to dostaniesz w Castoramie, Leroyu i każdym sklepie ogrodniczym.

Frakcja zależy od wielkości doniczki. W przypadku małej lepiej użyć mniejszej frakcji. W przypadku standardowej fi 12, możesz zmieszać obie frakcje. Jak tak robię.

helhaim
PostNapisane: 16 gru 2019, o 19:35 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Dzięki serdeczne za pomoc. ;:136 Jadę do obi. ;:333
Dam, znać co upolowałem i wrzucę fotki moich pozostałych dwóch falenopsisów do oceny.
A powiedzcie mi jeszcze jak odkazić taką korę topsinem? Do ręcznego rozpylacza roztwór i go?

x-y-19
PostNapisane: 17 gru 2019, o 18:04 
---

0 szt.
Daję ze 2-3 krople Topsinu na 1 litr wody. viewtopic.php?p=6189495#p6189495

gerranium
PostNapisane: 16 sty 2020, o 13:34 
50p
50p

1 szt.
Czy miniaturkę falenopsisa reanimowaną w keramzycie można napoić roztworem Bioseptu?
Czy lepiej zwykłą wodą?

Monnia445
PostNapisane: 16 sty 2020, o 20:20 
200p
200p

1 szt.
Witaj Grażyna :wit

Myślę, że spokojnie możesz dodać troszkę do wody... Kiedyś wpadł mi w ręce ten środek i też go wypróbowałam na reanimowanych roślinkach.
Tylko, że ja go stosowałam dolistnie. Robiłam opryski albo przecierałam nasączonym wacikiem.

Szczerze powiem, że ja tam za wielkich efektów po tym nie widziałam. Najlepszym lekarstwem był i zawsze będzie CZAS.
Słabe i młode rośliny potrzebują naprawdę dużo czasu, żeby odzyskać siły i znów wyjść na prostą.

I tego właśnie życzę Twojej miniaturce :wink:

norbert76
PostNapisane: 16 sty 2020, o 20:46 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Właśnie Monia poruszyła istotną kwestię, jeśli reanimowany storczyk ma mało korzeni albo dopiero ich zaczątki, to używamy oprysku dolistnego takimi preparatami. Oczywiście ja bym potraktował Biosept jako coś uzupełniającego, a za główny preparat wybrał odpowiedni nawóz. Osobiście używam w tym celu Petersa, ale można też próbować z Asahi albo jakiś inny im podobny.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 87 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości