Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
helhaim
 Tytuł: Ratowanie storczyków
PostNapisane: 15 gru 2019, o 20:56 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Hej. Słuchajcie wywaliłem po przeczytaniu tego wątku prawie padnietego storczyka z doniczki. Miał okropnie mokro, podłoże bardzo drobne. Większość korzeni martwych, po wciśnięciu wylewały się. Zamierzam przesuszyc to co zostało, ale mam wątpliwość. Otóż korzenie wychodzą z serca storczyka z tego co wiem. Może to głupie pytanie, ale mój pacjent ma jakąś gąbkę, z której wychodzą korzenie. Czy to właśnie jest serce? O co chodzi z tą gąbka? Czy tak powinno być?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
 Tytuł: Re: Ratowanie storczyków
PostNapisane: 15 gru 2019, o 23:54 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Szczerze? 90%, że nic z tego nie będzie, ale czasami zdarzają się cuda i falenopsis w stanie bezlistnym może wypuścić keiki u podstawy. "Gąbka" to zbity korek torfowy, którego bezwzględnie pozbywamy się przy przesadzeniu, więc jego usuwasz.
Podobnie pędy kwiatowe, odetnij oba tuż przy trzonie. Wymocz dokładnie całość w roztworze przeciwgrzybicznym, pozostaw do obeschnięcia. Posadź do nowej kory.

helhaim
 Tytuł: Ratowanie storczyków II
PostNapisane: 16 gru 2019, o 07:24 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Hej. Dzięki za odpowiedź. Zrobię jak piszesz, tylko mam pytanie, zajmę się tym wieczorem, bo teraz do pracy. Jak zostanie na cały dzień bez podłoża i trochę obeschnie to coś mu się stanie? Chyba gorzej już mu nie będzie. Masakrycznie był przelany, żałuję, że dopiero teraz go uwolniłem z podłoża. Muszę kupić korę i coś na grzyba...

yanina_19
PostNapisane: 16 gru 2019, o 12:53 
500p
500p

0 szt.
helhaim, hmmm....masz wiązkę ładnych korzeni i to wszystko. Stożek wzrostu jest zasuszony, być może przedtem zgnił. Jeśli o mnie chodzi to ja radzę kupić nowego, szkodza kasy i czasu.

norbert76
PostNapisane: 16 gru 2019, o 12:53 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Nie, może spokojnie nawet dzień, dwa być poza doniczką. W obecnej sytuacji to nawet lepiej żeby było dłużej poza nią.

U mnie była podobna sytuacja z jednym falenopsisem, z zewnątrz kikut trzonu nie wyglądał najlepiej, ale jednak wypuścił keiki. Próbuj, może się uda.

helhaim
PostNapisane: 16 gru 2019, o 13:26 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Będę próbował, a powiedzcie mi jeszcze czy nie lepiej go w keramzyt wrzucić i spod doniczki tylko zalać? Czy z tyloma korzeniami od razu do kory? Czy podłoże z obi możecie polecić? Najbliżej mam właśnie do obi. W ogóle to wieczorem podrzucę zdjęcia dwóch pozostałych do Waszej oceny, jeden wypuszcza dwa pędy kwiatowe, a drugi ma keiki, oba wydają się ok, ale lepiej zobaczyć. pzdr. :)

P. S. Czy możecie mi wyłożyć kiedy podlewać? Po kolorze korzeni? Zauważyłem, że jak trochę podsechł to korzenie z zielonego i białego zrobiły się szare.

yanina_19
PostNapisane: 16 gru 2019, o 13:40 
500p
500p

0 szt.
Jeśli chodzi o korę to zajrzyj tu viewtopic.php?p=6198394#p6198394

helhaim
PostNapisane: 16 gru 2019, o 15:51 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Napiszcie mi jeszcze, czy topsin można czymś domowej roboty zastąpić? Chyba nie do dostania na dziś, zwłaszcza po 18 ;:130
Korę z allegro zamówię, tylko jakiej gradacji najlepsza. 6-9, 9-12 czy obie wziąć i pomieszać?

yanina_19
PostNapisane: 16 gru 2019, o 17:09 
500p
500p

0 szt.
helhaim napisał(a):
czy topsin można czymś domowej roboty zastąpić?
Chcesz zaryzykować? Masz w domu nadmanganian potasu? tabletki, co wściekle barwią na fioletowo?

helhaim
PostNapisane: 16 gru 2019, o 17:49 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Niestety nie posiadam. Myślałem, że może jakaś cytrynka, ocet, płyn do naczyń. :roll: Trudno zamówię z allegro, chyba, że w obi znajdę. :lol:

yanina_19
PostNapisane: 16 gru 2019, o 18:08 
500p
500p

0 szt.
W Obi Topsin powinieneś dostać.. i korę też, frakcja jak trzeba...i dużo :wink: Ja bym ci radziła kupić tą https://www.obi.pl/kora-ogrodowa/kora-o ... /p/2827418. Odkazisz ją w Topsinie i będziesz mieć zapas dla nowego storczyka :D
W sumie wartość jeszcze nie przekroczy kosztu nowego storczyka :D

norbert76
PostNapisane: 16 gru 2019, o 18:12 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
helhaim napisał(a):
Napiszcie mi jeszcze, czy topsin można czymś domowej roboty zastąpić? Chyba nie do dostania na dziś, zwłaszcza po 18 ;:130
Korę z allegro zamówię, tylko jakiej gradacji najlepsza. 6-9, 9-12 czy obie wziąć i pomieszać?

Jak nie ma u Ciebie Obi, to dostaniesz w Castoramie, Leroyu i każdym sklepie ogrodniczym.

Frakcja zależy od wielkości doniczki. W przypadku małej lepiej użyć mniejszej frakcji. W przypadku standardowej fi 12, możesz zmieszać obie frakcje. Jak tak robię.

helhaim
PostNapisane: 16 gru 2019, o 18:35 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Dzięki serdeczne za pomoc. ;:136 Jadę do obi. ;:333
Dam, znać co upolowałem i wrzucę fotki moich pozostałych dwóch falenopsisów do oceny.
A powiedzcie mi jeszcze jak odkazić taką korę topsinem? Do ręcznego rozpylacza roztwór i go?

yanina_19
PostNapisane: 17 gru 2019, o 17:04 
500p
500p

0 szt.
Daję ze 2-3 krople Topsinu na 1 litr wody. viewtopic.php?p=6189495#p6189495

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 19 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości