Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

ODPOWIEDZ
ewela3108
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 kwie 2020, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Reanimacja storczyka- uschnięty trzon, brak liści i korzeni, tylko jeden korzeń powietrzny

Post »

Witam :wink: jestem tu po raz pierwszy. Mam duży problem ze storczykiem phalenopsis. Moja siostra dostała go jakiś czas temu, był piękny, duży, ślicznie kwitł. Niestety siostra kompletnie nie zna się na storczykach i poważnie go zaniedbała. Kiedy go zobaczyłam zabrałam go i chciałabym go reanimować. Sprawa wygląda tak: storczykowi opadły kwiaty, pędy kwiatowe uschły, został mu tylko jeden liść, który był pomarszczony i żółty, a potem też usechł. Wyjęłam go z podłoża, oczyściłam korzenie, niestety wszystkie zgniły lub uschły, więc je obcięłam; został tylko jeden korzeń "powietrzny". Obcięłam też tego uschniętego liścia, a miejsce cięcia zasypałam cynamonem. Ze storczyka został się tylko "suchy wrak", który umieściłam w plastikowej doniczce na storczyki, do podstawki nasypałam keramzyt i wlałam wodę, żeby utrzymać wilgotność. "Suchy wrak" nie dotyka do keramzytu ani do wody, tylko ten korzonek powietrzny obkładam wacikami nasączonymi w przegotowanej wodzie. Bez wacików korzonek bardzo szybko wysycha i robi się szary. Bardzo chciałabym go uratować. I tu moje pytanie czy tego biedaka da się jeszcze uratować czy już kompletnie nic nie da się zrobić? :cry: Dołączam zdjęcia. Bardzo proszę o jakieś rady i z góry dziękuję
Ewela
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Reanimacja storczyka- uschnięty trzon, brak liści i korzeni, tylko jeden korzeń powietrzny

Post »

Śmietnik, tutaj już nic nie da się zrobić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aknolinka123456
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2020, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Zakupiłam stymulator wzrostu ale nie zwróciłam uwagi że stosowany jest do warzyw i owoców, nada się do storczyków czy bezpieczniej zakupić drugi? W jakich proporcjach go użyć?
Obrazek
aknolinka123456
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2020, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Czy te korzenie mu zaczynają gnić czy to jakaś choroba zauważyłam że końce nie są ładne sprężyste tak jak dotychczas. Do tej pory ja dbałam o niego teraz nie było mnie przez 4 dni opiekę przejął ktoś inny. Jak przyjechałam było mało wody w podstawkach, podejrzewam że korzenie się nieco pszesuszyly a potem zostały zbyt obficie spryskane. Chciałam go już wsadzić do podłoża a teraz zastanawiam się czy nie powinnam odciąć tych 3 korzeni ( ten czwarty najbardziej zeschnięty został wycięty). Może wystarczyłoby je zasypać węglem? Dodam że wypuszcza kolejne nowe korzenie a nawet zalążek liścia.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Nic nie ruszaj. Za wcześnie na posadzenie do podłoża, za krótkie jeszcze są korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
k4tz66
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 maja 2020, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Dzień dobry Wszystkim!

Prośba o poradę (tylko bez bicia...) dotyczącą storczyka, którego wzięłam od mamy i próbuję uratować.

Obrazek

Generalnie ok. rok temu storczyk został przesadzony ponieważ został prawdopodobnie przelany i wyglądał bardzo biednie (liście żółte, miękkie, pomarszczone). Usunęłam brzydkie korzenie, ranki zabezpieczając cynamonem, wsadziłam w nowe podłoże do storczyków. Jako takich korzeni wtedy zostało bardzo mało więc chciałam poczekać aż storczyk puści nowe, na których będzie mógł oprzeć swoje przetrwanie. Podlewałam zanurzając doniczkę w wodzie raz na jakiś czas (nie powiem dokładnie co ile, ale jak korzenie zaczynały być srebrne zamiast mięsistych zielonych). Storczyk nie był przelany ponownie, ale jego wzrost był baaardzo powolny. Na załączonym powyżej zdjęciu zobaczycie ten mały listek - tyle nowego pojawiło się przez ten rok + nowe korzenie.

Postanowiłam ponownie zrewidować jak wygląda sytuacja w korzeniach, bo niestety przez doniczkę widziałam, że mimo że wyglądają nienajgorzej, to niektóre wciąż są lekko podgnite. Ponieważ uznałam że storczyk napordukował już nowe zdrowe korzenie, chciałam usunąć te stare, które rok wcześniej pozostawiłam (nie zgnite całkowicie, dające jeszcze roślinie pokarm i wodę). Wyciągnęłam więc storczyka i okazało się że od dołu stożek wzrostu jest po prostu zgnity. Praktycznie go ułamałam, bo sam się kruszył. Wraz z korzeniami które z niego wyrastały (przy stożku były czarne i miękkie, a dalej zielone i twarde, więc gdy stożek był zakryty korą to te korzenie wyglądały na zdrowe). Obecnie dół wygląda tak:

Obrazek

Przeniosłam go do wody (tylko dół korzeni się pluska) żeby ranki po liściach (brzydkie żółte liście u dołu usunęłam) i przycięte korzenie spokojnie zaschły. Tylko do tego stopnia udało mi się oczyścić korzenie, gdzieniegdzie jednak wpiły się w korę tak mocno, że przywarła. Stożek wzrostu nie jest już zgnity od dołu, ale nadal nie wygląda zdrowo:

Obrazek

Jak widzicie, na liściach od tej strony są brązowe plamki, dopiero te 3 najnowsze liście są ładne i bez znamion. Korzenie wyrastające z rośliny również nie wyglądają super zdrowo w miejscu wyrośnięcia.

Wydaje mi się że gnicie nie będzie postępować, ale zastanawiam się jak zrobić aby te brązowe plamy (czy to grzyb?) nie przeszły wyżej na zdrowe liście, bo wyobrażam sobie to tak, że za kolejny rok będę pewnie musiała usunąć stożek wzrostu jeszcze wyżej aż "dotrę" do zdrowej tkanki wypuszczającej zdrowe korzenie?

Gdyby ktoś miał poradę czy postępuję w miarę dobrze lub czy mogę coś zmienić albo jakoś przyśpieszyć proces to chętnie się dowiem.

Dzięki i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Wykąp w Topsinie i wsadz do kory.
Korzenie wyglądają dobrze. Będzie żył. W gorszej kondycji reanimowałem z powodzeniem. :)
Grzegorz
paul_ina033
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 maja 2020, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Mój nowy Zyguś ma grzyba na liściach - post jest w temacie plamy na liściach. Norbert poradził mi go przesadzić i zrobić oprysk Topsinem. Wycięłam trochę nadgniłych korzeni. Roślina prezentuje się tak, przed kąpielą w Topsinie. Chyba nie jest najgorzej? Będzie żyć?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Powinna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Proszę o pomoc w odratowaniu storczyka :cry: Widać, że chce żyć, bo puszcza malutki świeży korzonek, i jeden pęd chyba? Z tego co się dowiedziałam to został kompletnie zasuszony przez siostrę. Nigdy nie był przesadzany ;:14 Na szczęście nie rósł w tej dziwnej gąbce.
Korzenie są cienkie, ale życie w nich jest. Proszę o radę czy mam wycinać też zielone korzenie, jeśli trzymają się tylko na tych cienkich "nitkach"? Jak wsadzić kwiatka do doniczki? Razem z tymi zielonymi wystającymi korzeniami, czy też zostawić je "w powietrzu"?
Mam też dylemat do jakiej doniczki wsadzić kwiatka, bo nie mam mniejszego rozmiaru niż 12. Z tego co wiem, storczyki lubią ciasnotę. Podłoże mam z firmy Compo Sana - torf wysoki, kora sosnowa, wapno, nawóz NPK.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Gotowe podłoże/mieszanki do storczyków odpuść sobie całkowicie, storczyków nadziemnych nie sadzi się w torfie! Falenopsisy to epifity rosnące w koronasz drzew. Poszukaj samej kory śródziemnomorskiej, np na Allegro. Wszystko co jest miękkie, czyli zgniłe oraz z plamami odcinasz. To co zostanie posypujesz sproszkowanym węglem.
Pęd kwiatowy do odcięcia. Doniczka powinna być jak najmniejsza, tak storczyki preferują ciasne doniczki.

Być może będzie trzeba ratować w keramzycie (viewtopic.php?f=29&t=35814 ) i trzeba będzie ciąć trzon w tym miejscu, jeśli wszystkie korzenie poniżej trzeba będzie wyciąć:


Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Dziękuję Norbert!
Wycięłam wszystkie suche pędy i korzenie, które były suche/zgniłe/z plamami. Zostało tak malutko korzeni, że musiałam te cztery zostawić chociaż :(
Nie mam węgla. Czy cynamon wystarczy do zasypania cięć? W jednym miejscu przycięłam aż do zielonego :cry:
Jeśli zamówię dziś z allegro to paczka przyjdzie najszybciej za 3 dni. Czy storczyk może leżeć tyle czasu bez podłoża?
Przeczytałam ten wątek, ale chyba nie trzeba jeszcze ratować w keramzycie. Taką mam nadzieję.
Czy oprócz kory śródziemnomorskiej trzeba coś jeszcze wsypać do doniczki?


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Trzon bez korzeni odcinasz (sprawdź przekrój po odcięciu - powinien być jasny), wszystkie miejsca cięcia i tylko je możesz posypać cynamonem. Całych korzeni nie wolno bo może je popalić. Dlatego bezpieczniejszy jest sproszkowany węgiel.

Storczyk może spokojnie bez podłoża poleżeć kilka dni, wodę gromadzi w sobie, więc da radę. Na razie możesz po prostu wstawić do pustej doniczki.
Żadnych dodatków, jak napisałem najlepsza jest sama kora, reszta dodatków jest zbędna, a nawet niezbyt korzystna - jak torf w gotowych podłożach.

Liście możesz profilaktycznie opryskać ekologicznym Bioseptem.

Korę kup o frakcji 9-12 mm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”