Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Niestety tutaj to tylko ratowanie w keramzycie:

viewtopic.php?f=29&t=35814
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aknolinka123456
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2020, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Czyli niestety wszystkie korzenie są do odcięcia? :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Nie rozumiem. Wycinasz te, które są miękkie. A jeśli są jakimś cudem jeszcze żywe, to tak czy owak są za małe żeby posadzić storczyka do kory.
Poczytaj drugi wątek, tam znajdziesz wszystkie wskazówki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
novicius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 paź 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Dzień dobry. Proszę o diagnozę dla mojego Phalaenopsisa aphrodite (zgaduję, bo na doniczce napisane było oczywiście tylko Phalaenopsis).
Obrazek

Jeszcze kilka dni temu był obsypany licznymi, dużymi kwiatami. Po ostatnim moczeniu (w sobotę, ok. 30 min. - woda przegotowana, odstana, z dodatkiem 1/3 dawki nawozu; następnie zostawiony do odcieknięcia) zaczął je nagle zrzucać, następnie zauważyłam żółknące liście. Dzisiaj odkryłam wodę między liśćmi przy stożku wzrostu i biały nalot (pleśń?). Jest też odrobina mchu w doniczce. Korzenie dają chyba jednak nadzieję, dlatego proszę o podpowiedź.
1) Czy to "jedynie" zalanie czy muszę dodatkowo zastosować jakiś środek przeciwgrzybiczny?
2) Usuwać wszystkie żółte liście i stożek, jeśli ten również okaże się całkowicie zgniły?
3) Przesadzić w korę czy może czasowo w kamienie/keramzyt?

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Nie rozumiem, chcesz usunąć stożek wzrostu bo zgnił, to po jego usunięciu, jak storczyk ma dalej rosnąć? Stożek wzrostu to serce rośliny, w przypadku jego zgnicia następuje śmierć rośliny.
Tutaj nie ma co ratować, weszła infekcja i w konsekwencji zgnilizna. Korzenie wcale aż tak dobrze nie wyglądają, górna ich część jest również pogniła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
novicius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 paź 2020, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Zdaję sobie sprawę, że stożek to "serce" rośliny, jednak widziałam na forum próby ratowania roślin w podobnej sytuacji, stąd moje pytanie. Ze względu na brak doświadczenia poprosiłam o ocenę sytuacji, bo miałam wątpliwości wynikające choćby z tego jak wyglądają korzenie na wierzchu w stosunku do ich stanu wewnątrz doniczki, które jednak dawały mi nadzieję. Dziękuję za ich rozwianie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Oczywiście możesz "oskubać" storczyka z tych żółtych liści i zobaczyć jak pod nimi wygląda sytuacja. Jednak z własnego doświadczenia, jeśli storczyk zaczął momentalnie gubić liście, które jak widać są dodatkowo mokre zwłaszcza przy nasadzie, to był początek jego końca.
Stan korzeni z kolei ocenia się po wyjęciu rośliny z doniczki i sprawdzenie dolnej części trzonu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

Post »

Dzień dobry, nie wiem czy dobrze robię kąpiele mojemu storczykowi. Wkładam doniczkę do małej miseczki która jest trochę wypełniona wodą i sidzi tam 30 minut. Czytałam tu jednak na wątku że należy zanurzyć całą doniczkę... Całą tak aby cała była przykryta wodą włącznie z tą górną warstwą ? proszę o info :)

Czy z moim storczykiem jest coś nie taK?
https://www.fotosik.pl/zdjecie/c0faea851805eee4
https://www.fotosik.pl/zdjecie/3e31195b546644f9
On stracił kwiaty i myślałam, że umarł więc przestałam go moczyć w domu przez jakieś 3 tygodnie. Dzisiaj zaczęłam czytać na forumn i okazało się, że jednak nie umarł mimo iż stracił kwiaty ale część pedów przyschła. Jak moge mu teraz pomóc?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

Post »

Przede wszystkim standardowo powinnaś poczytać o warunkach uprawy i pielęgnacji po zakupie, a nie męczyć roślinę.

Tutaj jest kompendium wiedzy u uprawie falenopsisów:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html


Standardowo trzeba wyciągnąć z doniczki, sprawdzić stan korzeni, miękkie zgniłe odcinasz i resztę posypujesz sproszkowanym węglem.
Kupujesz nową korę śródziemnomorską i do niej sadzisz. Odcinasz ten suchy pęd kwiatowy. Stawiasz w jasnym miejscu, najlepiej na parapecie.
Resztę znajdziesz na powyższej stronie oraz w różnych wątkach w tej sekcji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

Post »

Dziękuję. Czy mogę kupić gotowe podłoże do storczyków ?
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Storczyk obumiera, jest w kiepskim stanie - co robić ?

Post »

Takie uniwersalne z marketów są do niczego.
Kup korę "śródziemnomorską" lub kora "sosny piniowej".

Poszukaj na allegro to znajdziesz.
Grzegorz
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dramat storczyka - opadly liscie RATUNKU !

Post »

Moj storczyk ladnie dostał w tylek...nigdy nie mialem problemow z tego rodzaju roslinami...ale chyba wszystko co dobre szybko sie kończy...przesylam aktualna fotke tego co pozostalo z pytaniem czy da sie jeszcze cos z tym zrobic?? Czekam na konkrety
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Konkrety? Proszę bardzo, to się nadaje tylko do śmietnika, trupa nie da się wskrzesić ponownie.

Zacznij od lektury tego artykułu, jak powinno się pielęgnować falenopsisy:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html

Oraz ten wątek, w którym piszemy. Porównaj z warunkami uprawy i pielęgnacji u siebie, będziesz wiedział co robiłeś nie tak.
Tutaj masz pierwszą część wątku: viewtopic.php?f=29&t=61759
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”