Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Witam,
tak wygląda teraz storczyk zaniedbany niestety przez moją siostrę:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wczoraj już myślałam, że nie doczekam się tej paczki z korą i regeneratorem do storczyków i popsikałam liście nawozem dolistnym do pomidorów ;:173 Zaszkodzić chyba nie zaszkodziło, ale raczej nie pomogło, bo dalej jeden liść jest mocno wyschnięty, co widać na zdjęciu.

Korę wymieszałam z keramzytem, popsikałam wodą i obsypałam korzenie tą mieszanką (w większości korzenie powietrzne). Teraz stoi sobie na wschodnio-południowym parapecie. Mam pytanie - jak często podlewać takiego biedaka? Bo korzenie powietrzne przesychają szybciej niż reszta korzeni, więc skąd będę wiedziała, że roślina się nie przesusza zbytnio?
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Jak całe podłoże wyschnie i kora zrobi się jasna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Ok :D dziękuję za odpowiedź. Teraz się zastanawiam też nad tym, czy można do czegoś wykorzystać te podłoże Compo Sana, które już kupiłam i nie zużyłam do storczyka? Przypomnę skład: torf wysoki, kora sosnowa, wapno, nawóz NPK. Po prostu żal mi wyrzucać nowy 5 -litrowy worek z podłożem :cry: Może są rośliny, które mogą przynajmniej skorzystać z torfu czy kory sosnowej? Mam całkiem sporo roślin w domu :tan
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Trochę nie na temat wątku. Ja dodaję do podłoża w przypadku filodendronów, anturium.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Storczyk- Opadające płatki

Post »

Witam, bardzo proszę o poradę, co zrobić z tym storczykiem, czy trzeba przyciąć pęd nad 3 oczkiem, czy nic nie robić? Kupiony miesiąc temu. Pewnie zła pielęgnacja znów. Choć mam jeszcze 1 i się trzyma, to z tym mam problem. Dodałem nawozu ale tylko raz.

na 1 zdjęciu na płatku miał taki ślad parę tyg temu nie wiem czy to jakaś choroba?, teraz już płatki opadły.
Na podłodze nie stoi cały czas gdyby co. Stoi na parapecie.

Jutro dodam może lepsze zdjęcia.
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Standard...

Od czego zacząć? Jeśli na samym początku stwierdzasz zła pielęgnacja, to dlaczego nie przyswoisz podstawowej wiedzy o uprawie tych roślin?

Przede wszystkim, osłonka do wywalenia. Doniczka powinna stać na podstawce.
Po drugie, żeby ocenić stan storczyka trzeba zawsze sprawdzić stan korzeni - trzeba wyciągnąć z doniczki. Zresztą i tak trzeba przesadzić. Obawiam się, że część będzie zgniła.

Jednak z tym storczykiem już niewiele zrobisz. Jeśli falenopsis wypuszcza pęd kwiatowy ze środka rozety, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że więcej nie wypuści już żadnego liścia. Jest za to cień szansy, że wypuści keiki u nasady storczyka.

Co do plam na kwiatach, jest to grzyb. Czy przypadkiem spryskiwałeś storczyka?
W każdym razie oba pędy kwiatowe to wycięcia przy nasadzie trzonu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

ok dziękuję bardzo . Na podstawce stała, jedynie tylko teraz do zdjęcia chwilowo nie. Rzeczywiście większość korzeni jest zgniła. Co do opryskiwania to nie robiłem tego, a trzeba? Kiedyś mi powiedziano ,że mam nie spryskiwać ale to chodziło o liście.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Zmiany grzybowe na kwiatach powstają przede wszystkim od ich spryskiwania wodą. Dlatego zgadza się, że nie powinno się spryskiwać storczyków. Infekcja mogła pójść też od korzeni.

Zgniłe korzenie oczywiście usuwasz, zdrowe posypujesz sproszkowanym węglem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
majrasss
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 gru 2015, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Pomocy dla storczyków!!

Post »

Ostatnio dostałem od znajomej takiego storczyka, stwierdziła że nie jest jej już potrzebny bo sie wyprowadza a dostała go jako dodatek do prezentu chyba jakoś w maju, zapytałem od jak dawna jest w takim stanie, w odpowiedzi usłyszałem że zaczeły mu opadać kwiaty i zasychać pędy jakieś 3 tygodnie od momentu kiedy go dostała czyli załóżmy że wygląda tak około miesiąca max półtora. Kiedy go przejąłem miał strasznie duzo wody w osłonce doniczki ale zewnetrzne korzenie były suche, teraz drugi pęd nie schnie dalej ale korzenie wyglądają na zgniłe. Jakieś pomysły czy da się to odratować? Stoi teraz na komodzie w dzień rolety mam przysłonięte więc nie obrywa palącym słońcem w upalne dni

ZDJĘCIA

https://ibb.co/RcsCPsN

https://ibb.co/4tdJxHq
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomocy dla storczyków!!

Post »

Trzeba go wyjąć. Obciąć martwe korzenie i wsadzić do nowej kory. Miejsca cięcia obsypać węglem lub wymoczyć w Topsinie.
Od biedy może być delikatnie oprószony cynamonem jak nie masz nic pod ręką. Ale tu z umiarem aby nie popalić korzeni.
Storczyk stał w wodzie i jest przelany. Dlatego tak słabo wygląda.
Grzegorz
majrasss
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 gru 2015, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pomocy dla storczyków!!

Post »

Nie wiem czy po obcięciu zniszczonych korzeni jeszcze jakiś mu zostanie, oczywiście mowimy o tych ponad korą jak i tych pod nią?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pomocy dla storczyków!!

Post »

Polecam na początek zajrzeć do tego wątku:
viewtopic.php?f=29&t=35814



Nie byłoby problemu, jakbyś od razu po zakupie poczytała o uprawie storczyków, a nie szukać pomocy dopiero wtedy kiedy praktycznie wszystkie korzenie zgniły. Storczyki to nie jakieś np. pelargonie czy inne typowe rośliny doniczkowe. Tutaj znajdziesz wszystkie podstawowe informacje poświęcone uprawie falenopsisów:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
grzesio764
100p
100p
Posty: 138
Od: 8 sie 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Płocka

Re: Pomocy dla storczyków!!

Post »

norbert76 pisze: Nie byłoby problemu, jakbyś od razu po zakupie poczytała o uprawie storczyków, a nie szukać pomocy dopiero wtedy kiedy praktycznie wszystkie korzenie zgniły.
Jeżeli już to poczytał, nie poczytała. A ty przeczytaj pierwsze zdanie, nie kupił tylko dostał już w takim stanie i chce go ratować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”