Towarzystwo dla storczyka

ODPOWIEDZ
sztigar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 cze 2010, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z prezentem

Post »

Witam
Ostatnio jako prezent ślubny dostało mi się storczyka w zasadzie trzy sztuki w jednej doniczce w kolorowych kamieniach w szklanej donicy i mam problem dostałem instrukcje by podlewać ową donice 60 ml dwa razy w miesiącu ale liście stają się strasznie pomarszczone i nie wiem co jest tego powodem . A drugiego dostałem od znajomego ma gładkie ładne liście ale strasznie opadają, nie wiem czy to wina ich masy tych liści czy może moja wina ;:223 Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Problem z prezentm

Post »

Te kamienie ozdobne w osłonce to Twoja zbrodnia??? Storczyki potrzebują podłoża przepuszczalnego takiego w jakim były zakupione czyli kora!. A ten w drugiej osłonce 60 ml to na pewno za mało. Ja swoje storczyki podlewam przez namaczanie tzn. stawiam go w osłonce zalewam go do pełna i po 10 minutach wylewam a storczykowi daje osiąknąć taki proces powtarzam co 7-10 dni. A rosną jak szalone.
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
sztigar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 cze 2010, o 12:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z prezentm

Post »

No właśnie nie moja zbrodnia ;/ dostałem je w takiej donicy w takich kamieniach i nie wiem naprawdę nie wiem czy to tak ma być bo to ponoć jakieś kamienie z nawozem itp jakaś nowość z niemieć . i teraz nie wiem czy mam teraz ciulac po donice nowe plastikowe z korą czy czy co . A te z opadniętymi liśćmi jakaś propozycją co z nim zrobić??
Awatar użytkownika
Patrycja91
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2012, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Problem z prezentm

Post »

Witaj,
moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowych doniczek i podłoża do storczyków, a następnie przesadzenie Twoich kwiatów, skoro ich stan się pogarsza. Wyciągnij storczyki z podłoża, obetnij wszystkie zgniłe i suche korzenie, zasyp miejsca cięć cynamonem i pozostaw minimum 24 godziny. Następnego dnia wsadź je do nowego podłoża i podlej po 10 dniach. Najlepiej poczytaj > tutaj
A jeśli będzie konieczne obcięcie wszystkich korzeni, to poczytaj > tutaj
Powodzenia!
Pozdrawiam.
Patrycja - storczykomaniaczka :)
=>Moja storczykolandia<=
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z prezentm

Post »

Witam...
Prawie dobra porada z wyjątkiem wskazania
Patrycja91 pisze:Wyciągnij storczyki z podłoża, obetnij wszystkie zgniłe i suche korzenie, zasyp miejsca cięć cynamonem i pozostaw minimum 24 godziny. Następnego dnia wsadź je do nowego podłoża i podlej po 10 dniach.
bo:
-stan liści -szczególnie trzeciego falenopsisa , wskazuje na duże odwodnienie.
Skazanie storczyków na post dalszy o 10 dni to katastrofa /bez przygotowania rośliny storczyk może nie przeżyć/

W takich przypadkach b.przydatna dla storczyka jest pomoc poprzez nawodnienie całej rośliny przez kilka godzin /przez 2-3 dni/. I to ...niezależnie od stanu korzeni czy amputacji .
Dopiero... po takim zabiegu można wprowadzić roślinę w stan reanimacji, z przerwą 10 dniową w podlewaniu.

Podłoże ,które zostało zastosowane w tych storczykach, nie jest praktykowane w Polsce;być może trafia do nas ale ...
niewiele wiemy o jego skuteczności czy wpływie na storczyki.
Łączenie w jedną doniczkę kilku storczyków można stosować ale już po odrobinie wprawy w uprawę .Bywa jednak kłopotliwe na dłuższą metę; Korzenie nie rozdzielone mogą stanowić wzajemną konkurencję,nie mówiąc o mozliwym problemie infekcji.

Podłoża inertne nn/jak w przykładzie / bywają ...ale zawsze do nich należy podchodzić z dozą nieufności.
Tym bardziej, że są to pierwsze storczyki w uprawie już własnej.
Składniki podłoża i kultura uprawy dla Phalaenopsis są podane w linku/przewodniku (podała Patrycja91)
-warto je poznać i stosować wskazania tam zawarte.

Życzę aby kłopotliwy prezent stał się miłym prezentem....

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Cześć wszystkim,

Zaczęłam się zastanawiać, czy można wsadzić po kilka storczyków w jeden pojemnik, tak by korzystały z tego samego podłoża a ich korzenie się między sobą plątały. Spotkaliście się może z jakimiś doniesieniami, by storczyki ze sobą konkurowały, że nie tolerują innnych przedtawicieli tego samego gatunku w bliskim sąsiedźtwie, a może sami macie takie doświadczenia ? ( pytam o sadzenie wspólnie stroczyków a nie upierdliwych sąsiadów ;:306 )

Widziałam sporo zdjęć gdzie było po kilka sztuk razem wsadzonych, ale też nie znalazłam info, czy korzystają ze wspólnego podłoża, czy to tylko wstawione razem do jednej osłonki pojeminki :-)

Zapraszam do podzielenia się przemyśleniami :wit

K.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Ja miałam keiki basal z rośliną macierzystą, której listki zaczęły dziwnie wyglądać. Pomyślałam, że jest za słaba by wykarmić keiki i siebie i oddzieliłam młode od matki, ale zostawiłam je razem w jednej doniczce :) Także sama chętnie się dowiem czegoś na ten temat od doświadczonych forumowiczów :) Moje sa posadzone razem od ok. tygodnia, więc sama od siebie za wiele powiedziec nie mogę ;:224
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
argucja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 lis 2011, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Witajcie :)

Ja z powodzeniem od 1,5 roku uprawiam mini falki sadząc po dwie sztuki w jednej doniczce i jestem bardzo zadowolona. Korzenie mają więcej miejsca na wzrost a co za tym idzie- liście zwiększają swoje rozmiary. Sadzę je w podłoże dla storczyków a sphagnum wykorzystuje do wyścielenia powierzchni wokół roślin.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Argucja, dzięki za odpowiedź.
Ja znalazłam na jakiejś francuskiej stronie jedynie informację, że nie sadza się storczyków razem do jednej doniczki, gdyż za duża objętość korzeni i wypełnienia za wolno obsycha. W efekcie zewnętrzne korzenie są suche a te głębiej nadal wilgotne.
No i mówili o chorobach, że jak jeden choruje to i drugi jest mocno zagrożony, ale to jakby wiemy ;)

A co do miniaturek, to wydaje mi się, że wspólne mieszkanie w jednej doniczce im nie szkodzi, bo bryła z podłożem i tak jest mała i w miarę łatwo przesycha. Z resztą z tego co się orientuję, to miniaturki lubią nieco więcej wilgoci, tak więc wychodzi na to, że wspólne wsadzanie miniaturek jest Ok

:)
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

:wit Razem w jednej doniczce od jakichś 5lat - radzą sobie razem nie najgorzej , dobrze wysychają -korzenie owszem -splątane ale nie zamierzam ich przesadzać , wystające korzenie obkładam co jakiś czas sphagnum . Obecnie nie kwitną

Obrazek Obrazek

A te rosną tak dopiero gdzieś od roku - pojemnik taki sam - podłoże w nim szybko przesycha a korzenie mają przewiew - nie wkładam ich do osłonek

Obrazek
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Wow, super!
Anabell, a jakie dokładnie dałaś im podłoże i jak często podlewasz?
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Skład podłoża - grube kawałki kory z sosny śródziemnomorskiej , odrobina torfu(nieco zakwasza podłoże) , pumeks ogrodniczy , sphagnum , vermiculit . Podlewam gdy podłoże wyschnie( doniczka robi się lekka) - zwykle to wypada co tydz./półtora tyg. przez namaczanie :)
piszczywtrawie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 kwie 2013, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Takie sadzenie grupowe moim zdaniem jest bardzo dobrym pomysłem i sama chyba u siebie coś takiego zastosuje, Może się okazać, że w grupie będą lepiej się rozwijać, niż jak są takie samotne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”