Storczyk w złej kondycji i..uratowany z basal keiki

Awatar użytkownika
cattreen_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 5 lis 2012, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk w złej kondycji i..uratowany z basal keiki

Post »

Z drugim moim storczykiem mam natomiast problem, uratowałam go z pracy, miał tam ciemno i był wiecznie zasuszany i przelewany na zmianę, postanowiłam się nad nim ulitować i wzięłam do domu, miał bardzo pomarszczone liście... i niestety ma do teraz wygląda tragicznie, mimo że od miesiąca kwitnie.. nie wiem jak poprawić jego kondycję ;:218 podlewanie nie powoduje ujędrnienia liści ani inne zabiegi.. miał mocno podniszczone korzenie i obecnie też ich stan niewiele się poprawił :( gdyby nie kwiaty szpecił by parapet zamiast zdobić, część liści usunęłam i dalej kombinuje... jutro może wrzucę jego zdjęcia, bo dziś jest już za ciemno.. Może coś poradzicie ??? Przesadzić go ??
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Nie usuwaj żadnych liści bo wszystko co choć trochę jest jeszcze zielone odżywi storczyka :) Niech wyciągnie z nich ile może zanim sam się ich pozbędzie przez zasuszenie ;) Liście, które straciły turgor bardzo długo odzyskują dawny wygląd, najważniejsze aby młode listki wychodzące ze stożka wzrostu rosły jędrne. Ciężko ocenić bez zdjęcia czy trzeba go przesadzać, jeśli do tej pory nie wyciągałaś go z podłoża to pewnie warto byłoby zajrzeć i usunąć wszystko co suche i zgnite, zobaczysz ile mu zdrowych korzonków zostało i zdecydujesz czy da sobie radę w podłożu czy zdecydujesz się go reanimować :) Pamiętaj jednak aby doniczka była taka sama lub mniejsza, bo po resekcji korzeni, nie będzie potrzebował tyle przestrzeni, one lubią ciasnotę. Możesz także zrobić grubą warstwę drenażu aby ilość kory nie była za duża w stosunku do małej ilości korzeni, bo wtedy będzie długo przesychała i roślina znów zacznie gnić.

Na listki możesz robić takie okłady z wacików kosmetycznych jak robiła 3velyna i actus zajrzyj do ich wątków :) Waciki warto podkładać od góry i od spodu, bowiem tam własnie liście maja aparaty szparkowe, a przymocować je możesz wsuwką lub spinaczem biurowym.

Zrób zdjęcia jutro to może poradzimy coś więcej :heja
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
cattreen_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 5 lis 2012, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Jutro wkleję, chociaż aż wstyd :oops: dziękuję za rady może wspólnymi siłami uratujemy tego dziada :) ;:168 :heja
Awatar użytkownika
cattreen_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 5 lis 2012, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Otóż i mój bidok, powoli przekwita, ale jeszcze kwiaty się trzymają... najgorsze są te liście ;:145 Wygląda na przesuszenie czy zgnicie ??? Jak już pisałam w pracy kwiatek był naprzemiennie zasuszany i zalewany i taki oto przyniosło to opłakany skutek.....

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Visenna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 17 sie 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Dufin pisze:ie usuwaj żadnych liści bo wszystko co choć trochę jest jeszcze zielone odżywi storczyka :) Niech wyciągnie z nich ile może zanim sam się ich pozbędzie przez zasuszenie ;) Liście, które straciły turgor bardzo długo odzyskują dawny wygląd, najważniejsze aby młode listki wychodzące ze stożka w
Dufin pisze:jeśli do tej pory nie wyciągałaś go z podłoża to pewnie warto byłoby zajrzeć i usunąć wszystko co suche i zgnite, zobaczysz ile mu zdrowych korzonków zostało i zdecydujesz czy da sobie radę w podłożu czy zdecydujesz się go reanimować
Dokładnie tak jak zostało napisane. Wyciągnij z doniczki i zobacz co z korzeni zostało. Wszystkie zgniłe wytnij, zasyp cynamonem, alb węglem i sadź w podłoże lub np żwirek. Kwiaty raczej tego eksperymentu nie przeżyją, ale storczyk ma szansę.
cattreen_w pisze: Wygląda na przesuszenie czy zgnicie ??? Jak już pisałam w pracy kwiatek był naprzemiennie zasuszany i zalewany i taki oto przyniosło to opłakany skutek.....
Ciężko powiedzieć- objawy są raczej podobne. Najlepiej ustal sobie jakąś metodę podlewania. Ja np. sprawdzam czy woda skrapla się na doniczce, lub wkładam patyczek do doniczki i dopiero gdy nie ma śladu wody to podlewam.
?????
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Dokładnie tak jak wyżej napisano :) Ciężko stwierdzić czy jest to zalanie czy zasuszenie bo jedno i drugie uśmierca korzenie przez co storczyk nie ma jak asymilować wody i liście tracą turgor. Storczyk na pewno jest odwodniony, więc dobrze byłoby mu zwiększyć wilgotność powietrza np. przez jakaś szklarenkę lub woreczek foliowy a także okłady z wacików na listki :)

Ja bym go wyciągnęła, doprowadziła do ładu i zobaczysz ile mu zdrowych korzeni zostało, bo jakieś tam ma powietrzne więc może nie będzie tak źle :) Doniczka przydałaby się wówczas ciut mniejsza, dobry drenaż, luźne podłoże np. gruba kora i chipsy kokosowe (u mnie się to najlepiej sprawdza bo keramzyt mi pleśnieje). W doniczce dorób dziurki po bokach. Najlepiej gdybyś zrobiła zdjęcia podczas przesadzania, łatwiej byłoby powiedzieć, czy pakować go w podłoże czy w żwir do reanimacji. Sama reanimuję Phal. liodoro i nie wiem czy mi się uda.. Posadziłam go za głęboko w kamieniach i resztki korzeni pokryły się pleśnią ;:124 wyciągnęłam go na wierzch kamieni, podłożyłam plastikowa zakrętkę pod trzon, aby nie miał kontaktu z woda, na listkach ma waciki a na noc zamykać go będę w foliową reklamówkę :) Ucięłam mu także pęd aby skierować jego siły na produkowanie korzonków, zobaczymy co z tego wyjdzie..
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
cattreen_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 5 lis 2012, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Dodam jeszcze, że kondycja liści mojego drugiego storczyka uległa znacznej poprawie, nie wiem czy za sprawą nawodnienia, które mu zafundowałam, czy też za sprawą natury - wiosny :) a może jednego i drugiego :) Storczyk wypuścił masę nowych soczyście zielonych korzonków, oraz dwa nowe listki... zobaczcie sami :)



Obrazek Obrazek

Przypomnę, że jeszcze niedawno wyglądał tak:

Obrazek

Teraz tylko czekam, aż wypuści piękny pęd kwiatowy :D
Awatar użytkownika
cattreen_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 5 lis 2012, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

A co to są "basal keiki" bo jestem zacofana ?? :) :D
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

To jest roślina potomna.Roślina najczęściej wytwarza ją przez złe warunki w celu przedłużenia swego istnienia. Jednym słowem roślina macierzysta walczy o życie
Awatar użytkownika
cattreen_w
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 5 lis 2012, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

hmmm no to by akurat było dziwne, mnie się wydaje, że to po prostu zwykły nowy wiosenny listek... roślina nie ma obecnie niesprzyjających warunków, a wręcz odwrotnie - bardzo odżyła :) ;:218
Awatar użytkownika
kamikami26
1000p
1000p
Posty: 2045
Od: 14 maja 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Na zdjęciu widać dwie rośliny nie jedną.Basal keiki faktycznie pięknie rośnie i się rozwija ;:138 ;:138
Zrób jeszcze zdjęcie od góry i wstaw ;:108
mauviette
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

Pomóżcie, proszę! Moja siostra dała mi storczyka na przechowanie - jego stan był okropny, stare liście pożółknięte, a ten, który wychodził miał zeschnięte krawędzie. Poucinałam je (teraz podejrzewam, że nie był to dobry pomysł), tak, że został jeden + ten, który wyrastał, a do tego sprawdziłam korzenie - tragedia. Zostały trzy, reszta pokryta była pleśnią. Po tym zabiegu myślałam, że odżyje - i coś tam zrobił, tylko nie do końca wiem co. Wypuścił nowe liście, ale obok. Myślałam, że to może keik, ale po jakimś czasie stary liść stracił jędrność, a mały kompletnie się wykruszył. Liście są już dosyć duże i zaczął wypuszczać jeden korzonek i nie bardzo wiem, czy nastawiać się na kolejną roślinę - a jeśli tak, to czy starsza to przeżyje? Niby starsza roślinka też wypuszcza nowe korzenie, ale te liście mnie niepokoją...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk z małą szczepką (keiki)

Post »

To basal keiki czyli nowa roślinka :) Nie wiem czy starsza przeżyje bo nie wiem co jej dolega.. zwykle basal keiki wypuszczają własnie chore roślinki, które nie mają szans na przetrwanie i ratują się "potomkiem" :wink: Teraz skupiłabym się na maluchu, bo kwiaty będzie miał identyczne jak roślina macierzysta a lepiej rokuje. Wydaje mi się, że "matka" mogła mieć zalany stożek wzrostu, więc lepiej z nią nie będzie. Z czasem wszystkie listki opadną, ale będziesz mieć drugą roślinkę.. najważniejsze by ta miała swoje korzonki a piszesz, ze takowe się pojawiają, więc bardzo dobrze ;:333

-- 16 sie 2013, o 18:01 --

teraz doczytałam, ze u starszej wychodzi listek, więc to nie jest zalany stożek wzrostu, możliwe, że przy odpowiedniej opiece odratujesz obie roślinki, uszy do góry :wink:
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”