Phalaenopsis - okres spoczynku

ODPOWIEDZ
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Phalaenopsis - okres spoczynku

Post »

Witam, mój phalaenopsis właśnie przekwitł i chcę go przesadzić bo podłoże jest już nieciekawe, ale chciałem również wprowadzić go w stan spoczynku(jak długo polecacie?) i teraz nie wiem czy mogę to razem połączyć, przesadzić a potem zaraz pozostawić w zacienionym i nieco chłodniejszym miejscu (ok 18-20stopni) na te 2-3 miesiące np?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Phalaenopsis okres spoczynku

Post »

Co :?:
Falenopsisy nie przechodzą żadnego okresu spoczynku, gdzie wyczytałeś takie bzdury. Po przekwitnięciu albo ponawiają kwitnienie ze starego pędu kwiatowego, albo podejmują wzrost. Poczytaj tutaj o uprawie tych storczyków:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html

W kwestii przesadzania mamy już istniejący wątek tutaj: https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=64270
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Phalaenopsis - okres spoczynku

Post »

No widzisz, ilu hodowców tyle opini...
Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam;)
Nie pamietam już gdzie, ale pisali albo mówili, że po prekwitnieciu można ale nie trzeba tego przeprowadzać. Ale dzięki temu kwitnienie jest obfitsze jeśli roślina odpocznie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Phalaenopsis - okres spoczynku

Post »

Na obfite kwitnienie ma wpływ odpowiednie warunki uprawy, czyli stanowisko, podlewanie oraz regularne nawożenie, a nie jakiś okres spoczynku. No, ale cóż papier wszystko przyjmie... Dlatego najlepiej szukać potwierdzenia takich rewelacji na fachowych stronach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
olcia84
200p
200p
Posty: 337
Od: 8 gru 2013, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Phalaenopsis - okres spoczynku

Post »

Zbyszku jeśli chodziło Ci po prostu o odpoczynek od kwitnienia-to dobrze phalaenopsis robi przerwa w kwitnieniu. Najlepiej jeśli w tym czasie promuje się wzrost korzeni. Wtedy roślina się wzmacnia. Wiele artykułów o storczykach myli pojęcia i pisząc o "okresie spoczynku" ma na myśli tak naprawdę przerwę w kwitnieniu.
Prawdziwy okres spoczynku to taki, w którym roślina np. traci liście albo kurczy bulwy. Tego phalaenopsis nie robi. A jeśli robi to jest to oznaka złej kondycji phalaenopsis. I nie doradzałabym takich eksperymentów, bo gdy wrócisz do podlewania, możesz się co najwyżej basal keiki spodziewać, bo tak roślina zareaguje na zafundowany stres. Może też mieć zwiotczałe liście.. A indukowania kwitnienia stresem nie polecam.
Wiosna to dobry czas na przesadzanie. Ale po przesadzeniu zapewniłabym raczej jasne stanowisko i dużą wilgotność - żeby ułatwić ukorzenienie.
Storczyki na poddaszu
Pozdrawiam, Ola
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Phalaenopsis - okres spoczynku

Post »

Potwierdzam to co pisali poprzednicy. Phalaenopsis nie przechodzi okresu spoczynku, co najwyżej odpoczywa :wink: żadnego chłodzenia i cieniowania. To są jakieś głupoty, które niestety można znaleźć w internecie :(
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Phalaenopsis - okres spoczynku

Post »

Ok rozumiem, więc uprawiać je cały czas tak samo, a one sobie już wybiorą okres odpoczynku od kwitnienia czy w jakiś sposób to stymulować?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Phalaenopsis - okres spoczynku

Post »

Cały czas tak samo a resztę zostawić naturze. Jak roślina będzie mocna i zdrowa to będzie kwitła nawet dwa razy do roku, ale to też indywidualna sprawa każdej hybrydy. Mam takie co kwitną nieprzerwanie, takie co po miesiącu od zakończenia kwitnienia ponownie się do niego szykują. No i też takie uparte co to raz do roku kwitną a wszystkie traktuje tak samo...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”