Problemy ze storczykami

Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Wolno rosnący pęd u storczyka.

Post »

3 tyg - 7cm. Moim zdaniem nie jest to jakiś powolny wynik. Do storczyków trzeba mieć dużo cierpliwości...
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Wolno rosnący pęd u storczyka.

Post »

aha... Czyli wszystko jest w normie.
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
XMasterX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 maja 2020, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyki - dlaczego nie rośną

Post »

Witam Serdecznie, w ubiegłym roku dostałem za pół darmo 4 storczyki, niestety nie zrobiłem z nimi nic, nie przesadziłem, nie umieściłem ich w chłodnym pomieszczeniu aby odpoczęły itd. Cały rok stały w pokoju, podlewałem poprawnie, używałem nawozów Bioponu. Od razu wszystkie pędu przeschły więc je uciąłem. Niestety mija rok i w żadnym nie widać ani jednego pędu. Widać że mają się dobrze bo reguralnie rosną im liście, w jednym nawet te " pswudobulwy" ale nic poza tym.

Kilka dni temu znowu otrzymałem 4 storczyki w którym dopiero co odpadły kwiaty i od razu proszę o porady aby znowu nie popełnić błędu, widzę że w 2 powoli zasychaja końcówki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Storczyki - dlaczego nie rośną

Post »

Nie jest źle, trzeba tylko poobcinać wszystkie pędy na których były kwiaty i przesadzić. Posadzić do odpowiedniego podłoża, obejrzeć dokładnie korzenie i usunąć wszystkie chore (suche, zgniłe). Przed przesadzeniem namoczyć doniczkę na co najmniej godzinę, a po przesadzeniu nie podlewać przez ok.7-10 dni (w zależności od temperatury otoczenia). Postawić najlepiej na parapecie wschodnim - muszą mieć dużo światła i wysoką wilgotność. Na ostatnim zdjęciu widzę 2 keiki - to efekt złej uprawy. Jak podrosną, można oddzielić od rośliny matecznej.
Na forum poczytaj wątki w dziale Orchidarium, znajdziesz na wszystko odpowiedź, oraz:TEN ARTYKUŁ.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyki - dlaczego nie rośną

Post »

Przede wszystkim co to za pomysł z przechłodzeniem :?: :?: :?:
Falenopsisy rosną w klimacie tropikalnym, gdzie temperatura przez cały rok oscyluje wokół średnio 30 stopni...
Więc podobne warunki musisz im zapewnić. Warto czasami od razu poczytać o prawidłowej uprawie, a nie męczyć rośliny. A potem jeszcze dziwisz się dlaczego słabo rosną i nie kwitną...

Po wyjęciu z doniczki i oczyszczeniu korzeni ze starego podłoża, wystarczy namoczyć na kilkanaście minut.
Po wyjęciu z wody i usunięciu chorych korzeni, resztę trzeba obsypać sproszkowanym węglem i dopiero wtedy posadzić. Jeśli chodzi o podłoże, to najlepiej kupić korę śródziemnomorską - na Allegro, odradzam kupować gotowego podłoża.
Storczyki wymagają podwyższonej wilgotności powietrza i są wrażliwe na suche powietrze od grzejnika.
Od razu napiszę, że storczyków nie wolno spryskiwać wodą, bo może zbierać się w zagłębieniach liści, co może z czasem prowadzić do gnicia.
Żeby podwyższyć wilgotność powietrza można spróbować postawić doniczki z podstawkami na na dużej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem albo pomyśleć o nawilżaczu powietrza jeśli to rozwiązanie nie zda egzaminu.
Do nawożenia stosuj nawozy mineralne a nie jakieś humusy, które są za słabe. Ja stosuję nawóz do roślin kwitnących z Florovitu, połowa zalecanej dawki co każde podlewanie. Co czwarte namaczanie w samej wodzie.

Jeśli chodzi o resztę informacji to znajdziesz dokładnie tutaj:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html - z tego linku co podała Ekspresja Ciebie dotyczy ten o falenopsisach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
XMasterX
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 maja 2020, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedz.
Przesadziłem wszystkie storczyki, przestawiłem do ciepłego miejsca oraz postawiłem wszystkie nad podstawkami z wodą, tak aby korzenie nie dotykały wody.

A co mam zrobić z pędami? 2 storczyki już zasychaja, reszta się trzyma. Mam czekać aż całkowicie się zżółkną i zaschną czy od razu mam to ściąć?
Daro_ufo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2014, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Cześć wszystkim :wit można powiedzieć, że w spadku dostałem storczyki i niestety są w tragicznym stanie. Liście są zdeformowane, kiedy pojawiają się kwiaty to albo opadają zanim rozkwitną albo są też mocno zdeformowane a na łodyżkach pojawia się "sok". Czy takie kwiaty da się uratować? Czy jest jakiś skompensowany poradnik dla męskich tumanów jak uprawiać storczyki? :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Wystarczy poczytać wątki w tej sekcji, zaczynając od tego wątku oraz tej strony:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
viewtopic.php?f=29&t=119019 , tutaj część pierwsza: viewtopic.php?f=29&t=61759
viewtopic.php?f=29&t=69385

Wielu użytkowników wypowiedziało się dotychczas na forum, warto skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia.

XMasterX, po prostu odetnij.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Daro_ufo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2014, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Dziękuję! ;:136 Przeglądnę zaproponowane tematy i zrobię nieco więcej zdjęć lepszej jakości.
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Patrząc na zdjęcia liścia i pędu kwiatowego widzę atak wciornastków.
Poczytaj też o sposobie zwalczania szkodnika.
Grzegorz
Daro_ufo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2014, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Możesz mieć rację ponieważ na biały parapecie widać przy doniczkach czarne "kreseczki" ;:202 a ja głupi myślałem, że to po prostu jakieś owady z dworu.
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problemy ze storczykami

Post »

Ja się ich nie pozbędziesz to wszystkie kwiaty w domu Ci zniszczą.
Grzegorz
Daro_ufo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2014, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy ze storczykami

Post »

A czy mogę w takim stanie przesadzać storczyki? Czy najpierw próbować pozbyć się wciornastków? Czy Target Agricolle to dobry środek do walki z tym paskudztwem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”