Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
mysza007
 Tytuł: Re: Nie mam reki do storczykow :(
PostNapisane: 26 lip 2013, o 16:23 
100p
100p

1 szt.
Katee niestety mieszkam w kawalerce, w ktorej panuje skwar

Zobacz profil Wyślij e-mail      

katee
 Tytuł: Re: Nie mam reki do storczykow :(
PostNapisane: 26 lip 2013, o 19:51 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

1 szt.
Na pewno przed wyjazdem powinnaś go solidnie podlać. Nie zostawiaj go na oknie, lepiej gdzieś na podłodze, w jasnym miejscu, ale nie tam, gdzie bezpośrednio świeci słońce. Może na zimnej glazurze? Wydaje mi się, że wtedy może być mu chłodniej, bo ona się nie nagrzewa tak szybko jak dywany i panele??
Ktoś mi kiedyś podpowiedział, żeby obok jakąś tackę z wodą postawić, żeby wilgotność podnieść.

marzenia: Phalaenopsis Princess Kaiulani 'Miki', Tubecentrum Niu Girl, Tuberolabium kotoense, Oncidium Twinkle (Rosy Sunset, Red Fantasy, ...) <3

norbert76
 Tytuł: Re: Ratowanie storczyków
PostNapisane: 15 sty 2017, o 20:34 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
drabcio napisał(a):
Czy storczyki mają jakąś określoną przestrzeń życiową? Czy im nie przeszkadza bliskie towarzystwo innych storczyków? Chciałam je upakować na jeden parapet bo pod drugim jest grzejnik i nie chcę, żeby im było za ciepło.

Moje małe orchidarium, storczyki są upakowane jeden obok drugiego. :)

Obrazek

Jeśli chodzi o tego ostatniego, to jest taka możliwość że przebarwienie końcówek liści mogą być od zimnego powietrza. Co do plam na korzeniach powietrznych to mogą być wg mnie od zbyt suchego powietrza.

drabcio
PostNapisane: 15 sty 2017, o 22:35 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
O ja aż żałuje że na wszystkich ścianach w domu albo wiszą flot's albo siodła :lol: , no nic to je upakuje na parapecie bez kaloryfera (tak lepiej prawda?) to daje czas reszcie, a tego z osuszającą się końcówką liścia na razie przestawiłam w inne miejsce.

Co fajne to dendrobium, które prawie zabiłam spirytusem wypuszcza wuchtę nowych zielonych pędów wszedzie, chyba lepiej mu w nowym podłozu (poprzednie prawie jak ziemia, cały czas mokre, korzene tez takie sobie) zaraz poszukam czy macie tu wątek dla dendrobiaków. Chociaz w sumie może to i dendrobie keiki, ale 10 sztuk? :O

A jak te twoje kwitną to je przestawiasz? :>

norbert76
PostNapisane: 15 sty 2017, o 23:00 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Dendrobium po kwitnieniu i tak gubi wszystkie liście wypuszczając odrosty.
Co do przestawiania, to nie robię tego.

drabcio
PostNapisane: 15 sty 2017, o 23:06 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Wskaźnik pokazuje wilgotność 49%? mogłabym go jeszcze zraszać, ale boje się ze tym razem je przeleje albo dostanie się woda do serca.. co tez chyba przypadkiem stało się przy jednej keice, ale i tak była słabiutka, na razie stoi i czeka. Wymyśliłam doniczkę z castoramy ktora się wlaściwie składa z samych oczek, myślisz że mogę to zostawić dla tych keik czy lepiej szukać małej, klasycznej i całej plastikowej?

norbert76
PostNapisane: 16 sty 2017, o 00:00 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
U mnie jest wilgotność na podobnym poziomie i nie spryskuje dodatkowo chyba że w pobliżu masz włączony grzejnik.
Wszystkie moje storczyki rosną w plastikowych doniczkach dla nich dedykowanych.

drabcio
PostNapisane: 16 sty 2017, o 00:20 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Hm akurat ten stał najdalej od grzejnika. Ale sprawdzilam ze w sypialni jest 67% i okno północne więc je chwilowo wyeksmitowalam. Niedaleko stajni mamy ogromny sklep ogrodniczy, w którym sa wszystkie podłoża dedykowane storczykom (tam kupowałam grube i drobne podłoże ze skałą, wermikulit, ale małych doniczek nigdy nie było :(

norbert76
PostNapisane: 16 sty 2017, o 00:54 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Mam małego Sabotka, którego posadziłem do standardowej 12-stki. Ale możesz też zrobić inaczej, kupić zwykłą plastikową i zrobić większe dziurki w dnie i wyjdzie na to samo, jeśli już wolisz posadzić do mniejszej.

drabcio
PostNapisane: 16 sty 2017, o 10:12 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Czytałam, że małe keiki należy wsadzić do małych doniczek , żeby się lepiej rozwijały.
Hmm do rana wilgotność spadła ale kaloryfer był minimalnie podkręcony. Im przeszkadza zmiana temperatury o kilka stopni dzień/noc?

Przydałby się po prostu wątek "zoltodzioby" :D
Wczoraj jak grzebalam w różnych to większość to jest dyskusja nie na temat,potem zdjęcia pytajacych i dopiero troszkę treści :)

---16 sty 2017, o 11:58 ---

Niestety nie mogę edytowac tego postu wyżej, czytałam, że żeby podnieść wilgotność można umeścić storczyka na podstawce z kamieniami lekko w wodzie, czy np mogę wsypać kamienie do szklanej osłonki i polać wodą? Będzie parowało do góry, czy lepiej podstawka z kamieniami, polane wodą i na to storczyk w plastiku? Myślę, że to mogłoby pomoc tym słabszym okazom

norbert76
PostNapisane: 16 sty 2017, o 12:40 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
drabcio napisał(a):
Hmm do rana wilgotność spadła ale kaloryfer był minimalnie podkręcony. Im przeszkadza zmiana temperatury o kilka stopni dzień/noc?

Nie nie przeszkadza, a wręcz jest zalecane żeby temp w nocy była o parę stopni niższa niż w ciągu dnia

Cytuj:
...czytałam, że żeby podnieść wilgotność można umeścić storczyka na podstawce z kamieniami lekko w wodzie, czy np mogę wsypać kamienie do szklanej osłonki i polać wodą? Będzie parowało do góry, czy lepiej podstawka z kamieniami, polane wodą i na to storczyk w plastiku? Myślę, że to mogłoby pomoc tym słabszym okazom

Dokładnie to najlepiej na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem, jak weźmiesz większą, to możesz zmieścić np. z dwa storczyki. Oczywiście doniczka nie może być zanurzona w wodzie. Wystarczy jak pod doniczkę dasz podstawkę.
Pamiętaj też, że jeśli postawisz storczyki w grupie to też same będą wytwarzać mikroklimat.

drabcio
 Tytuł: Re: Stanowiska dla storczyków
PostNapisane: 16 sty 2017, o 20:26 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Dzięki za rady, tylko u mnie z reguły przez dzień 17,5 na parapecie, a na noc włączamy kaloryfer na 2. Chyba powinny miec cieplejsze miejsce?

To w takim razie porobię im podstawki, keramzytu zostało jeszcze duuużo ;)

norbert76
 Tytuł: Re: Stanowiska dla storczyków
PostNapisane: 16 sty 2017, o 22:30 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Na samym początku trzymałem na parapecie, gdzie zimą wg termometru przy lekko rozszczelnionych oknach, temperatura spadała nocą nawet do 14-15 stopni. Z tymże, ja praktycznie nie włączam grzejników, nawet w największe mrozy i temp w pomieszczeniu oscyluje wokół 19 - 20 stopni. Na obecnym stanowisku mniej więcej taką temperaturę mają storczyki wiszące dalej od okna, te bliżej mają ok. 16. Dają radę, ważne żeby na liście nie dmuchało zimnem.

agatka267
 Tytuł: zamiana parapetu na...???
PostNapisane: 16 lut 2017, o 13:54 
100p
100p

---
Witam. Zaczynam ten wątek ponieważ się przeprowadziłam i mam tylko dwa parapety,i nie za duże :( a chciałabym swoja kolekcję powiększać. szukam sposobu na ustawienie storczyków :( niestety nic do głowy mi nie przychodzi..może jakieś pomysły,zdjęcia waszych miejsc :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 70 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości