Stanowiska dla storczyków - temperatura, światło, wilgotność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Dopływ świeżego powietrza w przypadku storczyków powinien być jak najdłuższy. U mnie okna są otwarte od wiosny (za wyjątkiem kiedy są przymrozki) , aż do jesieni 24h/dobę. To powoduje naturalne wahania temperatury, a nie wymuszone przez klimę.
Poza tym zgadzam się z tym co napisała wyżej Marta, nagłe zmiana temperatury - np. o te 10 stopni, może spowodować zrzucenie pąków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Ale Norbercie rzadko kto może pozwolić sobie na otwarte okno 24h/doba, więc taka rada jest dla większości bezużyteczna. Rozszczelnione okno może jeszcze dało by się zrobić :uszy

Co do klimy ja jej nie cierpię i pewnie dotyczyć to może też niektórych kwiatów - czy należą do nich storczyki tego nie wiem. Moim zdaniem spróbuj i obserwuj rośliny, naucz się ich potrzeb. Może akurat im to się spodoba a jak nie to reaguj.
Fakt jest o tym o czym piszę Norbert klima osusza powietrze niestety
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Hmmm, może źle sprecyzowałem, nie mówię o otwartych na oścież, ale o uchylonych chociaż drzwi balkonowe mam prawie długo otwarte. Samo rozszczelnienie okien niewiele pomoże. W moim bloku np., w lecie mało kto ma zamknięte okna, a raczej wręcz przeciwnie, większość ma albo długo otwarte albo uchylone.
Storczyki lubią świeże powietrze i powinny mieć jego jak najwięcej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Fakt w lecie otwarte mogą być, ale np zimą wydaje mi się że rozszczelnione wystarczy, albo mam takie nieszczelne okna albo jestem przewrażliwiona, że mi ciągle od nich ciągnie.

Ale fakt jest faktem nie ma to jak świeże powietrze zarówno dla nas jak i dla roślin dlatego niecierpie klimy, bo daje nienaruralne warunki. Ale tak jak ludzie - niektórzy ją lubią tak samo pewnie rośliny. Chociaż ja bym nie próbowała robić im wahania temperatury za jej pomocą. W naturze masz proces wielogodzinnego ochładzania się powietrza. Obawiam się czy takie sztuczne warunki nie sprzyjały by jakimś chorobą. Ale nie będziesz wiedzieć dopóki nie spróbujesz...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Zimą też mam tylko rozszczelnione okna, chociaż teraz są w zasadzie wczesno wiosenne temperatury i w zasadzie można przynajmniej jedno uchylić, ale że mam kwitnące storczyki trochę boję się że mogą zrzucić pąki albo kwiaty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Jak mnie nie ma w domu to nie mogę zostawić uchylonych okien, także wietrzymy mieszkanie popoludniami/wieczorami. Z reszta latem wietrzenie za dnia jest u nas średnim pomysłem, wietrzymy jak już jest chłodniej. Storczyki mam w sumie od 01.12 (nie mówię o tym co go prawie ubiłam,bo on nieco dłużej tu mieszka) , więc ciężko tak po prawdzie wyczuć co lubią,co im się tu podoba w różnych porach roku czy na różnych stanowiskach. Chwilowo chyba nie jest najgorzej bo dwa kwitną i otwieraja kolejne pąki, jeden ratowany powoli otwiera pąki a drugi wypuścił czery :)
No ale to wszystko może powoli przyjdzie..
stąd tyle moich pytań.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Storczyki są dość specyficznymi roślinami i mają pewne swoje wymagania, preferują świeże powietrze wtedy lepiej rosną. Sama będziesz musiała jednak wypracować jakiś kompromis na podstawie obserwacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Jasne,że tak.
aczkolwiek chciałabym zdobyć jak najwięcej informacji,żeby móc dojść do porozumienia między nimi,mną,warunkami i możliwosciami,które posiadam :) (że nie wspomnę o pozostałych współmieszkańcach)
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Dasz radę. Człowiek całe życie się uczy, więc jeśli dopiero zaczynasz to niestety mogła jeszcze się zdążyć Ci niepowodzenia, ale to każdego dotyczy. Najważniejsze cały czas doskonałość siebie, zdobywa wiedzę i wprowadzać ją w życie. A to właśnie robisz, więc myślę, że nie będzie tak źle ;:215
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Zazdrostki - roletki są fajnym pomysłem i z pewnością ładniej wyglądają. Moja pleksa była wymyślona naprędce. Nie jest jakoś szczególnie estetyczna, ale zasłania mi tylko te rośliny, które powinny być chronione przed bezpośrednim słońcem. Poza tym najczęściej nie ma mnie w tym czasie w domu, więc na szczególnej estetyce mi nie zależy. A nawet jakbym, w tym czasie przyjmowała gości, to dla mnie żaden problem. To okno jest od podwórza, tak więc pleksę widzi tylko jedna sąsiadka, która wie, że wydziwiam z roślinami ;:306
Awatar użytkownika
franus
50p
50p
Posty: 99
Od: 16 wrz 2011, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Moje storczyki stoją na kwadratowych podstawkach na których jest keramzyt zalany wodą, storczyki stoją tak kilka lat i to im służy.
Pozdrawiam Longina.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Ja swoje zabrałem do zimniejszego pokoju na 2 miesiące i po tym czasie tak zakwitł :wink:
Obrazek
Ma rozproszone światło. Raz na dzień go porządnie zraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”