Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2
Autor Wiadomość
kamilaaa89
 Tytuł: phalaenopsis - ilość pędów
PostNapisane: 4 wrz 2017, o 20:21 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Witam! Od paru miesięcy mam trzy storczyki. Wszystkie kupione w marketach. Wiem, że jakość takich kwiatów pozostawia wiele do życzenia, ale zastanawia mnie jedno - czy zakupiony storczyk jednopędowy zawsze będzie miał tylko jeden pęd? Jest tak już "ukształtowany" genetycznie, czy da rade by wypuścił dwa, trzy pędy? Próbuje od jakiegoś czasu i nic.
Dzięki! :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
 Tytuł: Re: Od czego zależy grubość i ilość pędów?
PostNapisane: 4 wrz 2017, o 20:34 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Pisałem wcześniej w tym wątku, do którego przeniosłem Twój post.

Zależy to od zapewnienia przede wszystkim podstawowych warunków uprawy (światło, wilgotność, temperatura) oraz po części cech genetycznych. Hybrydy falenopsisów są w zasadzie jedynymi storczykami mocno sterowanymi aby przed zakupem miały określoną ilość pędów. W późniejszej, domowej uprawie nie zawsze można to powtórzyć, nawet zapewniając podstawową pielęgnację. Można przyjąć, że z im większą ilością pędów kwiatowych kupujesz falenopsisa, tym mniejsze szanse tego powtórzenia.

aga_zgaga
PostNapisane: 5 wrz 2017, o 18:31 
200p
200p

---
A czy prawdą jest (prawda zasłyszana przy regale z falenopsisami), że jednopędowe jak przekwitną, to (cytuję starsza panią) "strasznie długo trzeba czekać, żeby zakwitł znowu"?
Ja na dwupędowość mojego falka mam taki sposób, że mu te pędy po przekwitnięciu obcinam nad 3-cim oczkiem i na razie wypuszcza kwitnący pędzik z obu "kikutów", więc ponownie jest dwupędowy ;) rytm ma 6-cio miesięczny (kwitnie 2x do roku).

norbert76
PostNapisane: 5 wrz 2017, o 18:39 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
aga_zgaga napisał(a):
A czy prawdą jest (prawda zasłyszana przy regale z falenopsisami), że jednopędowe jak przekwitną, to (cytuję starsza panią) "strasznie długo trzeba czekać, żeby zakwitł znowu"?

Bzdury, najlepiej nie słuchać takich osób.
Wręcz przeciwnie, prędzej zakwitnie falenopsis właśnie jednym pędem niż dwoma czy trzema. Zapewniając podstawowe warunki uprawy, jest gwarancja że będą kwitły co roku, a nawet mogą ponowić kwitnienie.
Mogę się założyć, że ta "starsza pani" nie zapewniła swoim storczykom odpowiednich warunków, traktując jak zwykłą roślinę doniczkową, a pewnie jeszcze stawiając gdzieś na stoliku w cieniu, a wtedy faktycznie można długo czekać na kwitnienie.

ivonar
PostNapisane: 7 wrz 2017, o 22:25 
500p
500p

---
Pozwolę dorzucić kilka słów. Nie jestem ekspertem w dziedzinie. Storczyki, to jedne z kilku gatunków roślin, które mam. Myślę, że nie ma tu ani metody, ani jakiegoś cudownego przepisu na kwitnienia i liczbę pędów. Mam 9 storczyków (to 1/10 liczby moich roślin). Wśród nich są dwa takie, które kupiłam jako "zdechlaki" z przeceny. Te zakwitły mi dwoma i trzema pędami. Mam też podarowane z dwoma pędami i kwitły jedynym pędem (ale bogatym w kwiaty). Mam jednego, który kwitł na jednej gałązce od października zeszłego roku do końca sierpnia tego roku. W tym czasie wypuścił liść i drugi pęd, który teraz jest w pełni kwitnienia. Dostałam na koniec czerwca dwa egzemplarze. Jeden bez korzeni. Teraz reanimuję go i już ma dwa małe listki. Drugi (ponoć miał 3 pędy), nie kwitł przez dwa lata, a teraz puszcza 1 pęd. Nic szczególnego nie robię. Wystawa południowo-wschodnia, cieniowana w południe. Podlewanie, jak korzenie są srebrne. Nawożenie regularne, co drugie podlewanie, połową zalecanej dawki (tego pilnuję). Storczyki trzymam w osłonkach, ale przezroczystych (żaden kolor). Jeszcze nie przesadzałam, choć zbieram się do tego. Reasumując. Moje rośliny, w tym storczyki, nauczyły mnie pokory i cierpliwości. W naszych domach to one stawiają warunki. My możemy tylko (lub aż) przestrzegać zasad ogólnie przyjętych i mieć nadzieję, ze zakwitną.

zabkamarta
PostNapisane: 8 wrz 2017, o 09:57 
200p
200p

---
Zgadzam się z Tobą ivonar pokora i cierpliwość i trzymanie się zasad to klucz do sukcesu a ilość pedów zależy od storczyka.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 20 ]  Idź do strony nr...        1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości