Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
slawcioo
 Tytuł: Re: Ratowanie storczyków Cz.2
PostNapisane: 16 lip 2021, o 11:55 
100p
100p

0 szt.
Bardzo dziękuję. Mam innego storczyka. Mogę dodać zdjęcie jeśli będzie potrzeba. Ma kwiaty, nic się nie dzieje od dłuższego czasu z nim. Ale ma raczej jakiś korzeń zgnity czy martwy do wycięcia. Wyciąć i przesadzic pewnie? Bo gdzieś czytałem, ze w czasie kwitnienia nie mogę przesadzac.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 16 lip 2021, o 12:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Spotkałem się z tym twierdzeniem, że nie powinno się przesadzać storczyków również bezpośrednio po zakupie podczas kwitnienia, bo może zrzucić kwiaty.
Tylko, że to jest duży błąd.
Generalnie większość storczyków stosunkowo długo kwitnie, falenopsisy około 3 miesięcy. Pomijając fakt, że przed zakupem rośliny są różnie traktowane, mają często złe podłoże, co najczęściej odbija się na wrażliwych korzeniach. Czekanie w takiej sytuacji, aż przekwitną może skończyć się tym że w przypadku jakichkolwiek zgniłych korzeni infekcja pójdzie również na zdrowe korzenie. W skrajnych sytuacjach z korzeni niewiele zostaje, a jeśli nie to infekcja może wejść bezpośrednio w samą roślinę.
Dlatego jeśli zauważy się zgniły chociaż jeden korzeń, to lepiej wyciągnąć roślinę z doniczki, odciąć go i sprawdzić inne korzenie. Dobrze jest wtedy obsypać je sproszkowanym węglem i pozostawić na dzień do obeschnięcia.

Piszę z własnego doświadczenia, przez to że szkoda mi było kwiatów trzymałem aż przekwitną, potem w wielu przypadkach musiałem je ratować a część z nich straciłem.
Dzisiaj uważam, że lepiej poświęcić kwiaty niż ryzykować samą rośliną.

wrocek
PostNapisane: 22 mar 2022, o 19:07 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

0 szt.
Proszę o pomoc, nie znam się na storczykach. Otóż będąc na zakupach natrafiłem na półce śmierci na falenopsisa miniaturkę za 2 zł z ceramiczną osłonką, grzechem byłoby nie skorzystać. O ile góra poza utratą turgoru i dwoma uschniętymi kwiatami wygląda OK (chyba że lekko ciemniejszy spód skrajnych liści coś oznacza), tak w korzeniach jest chyba nieciekawie. W doniczce było sucho na wiór. Usunąłem to coś w czym był (przypominało gąbkę pokrytą mchem, podejrzewam że to rozdrobnione włókno kokosowe) i moim oczom ukazały się korzenie, wg mnie w kiepskim stanie. Póki co z grubsza usunąłem najbardziej suche fragmenty wyglądające jak folia po parówce ( :lol: ), a co do pozostałych nie jestem pewny. Są na nich jakieś czarne przebarwienia, ale niby nie gniją i nie są całkowicie wysuszone.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak przeprowadzić akcję ratowniczą? Nie wiem czy usunąć bardziej korzenie, czy zasypać je cynamonem czy nie, czy namoczyć go od razu po wsadzeniu w odpowiednie podłoże (mam zarówno korę, jak i chipsy kokosowe). Wszelkie rady mile widziane.

norbert76
PostNapisane: 23 mar 2022, o 00:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W wątku były już podobne przypadki.

Na pewno trzeba odciąć pęd kwiatowy oraz miękkie pomarszczone korzenie, bo już są martwe. W międzyczasie poszukać dwóch plastikowych kubków, takiego jak do napojów, keramzyt.
W jednym kubku zrób dużo dziurek od spodu, wsypujesz keramzyt i sadzisz storczyka. Drugi kubek będzie służył jako osłonka. Na początek co parę dni przelewasz samą wodą. Włóż kubek z rośliną w drugim kubku, w którym na dnie będzie trochę wody. Panującą woda powinna stymulować rozwój nowych korzeni.
To tylko jedna z metod.

kinia34
PostNapisane: 27 maja 2022, o 17:27 
200p
200p

1 szt.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Proszę powiedzcie mi ludzie dlaczego mizernie wygląda?...

LukaszW79
 Tytuł: Storczyk Pomocy
PostNapisane: 20 cze 2022, o 17:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam wszystkich. Dostałem storczyka z jednym korzeniem. Reanimowalem go korzystając z rad na forum. Teraz wyglada jak na zdjęciu . Co powinienem zrobić bo za bardzo nie wiem
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

norbert76
 Tytuł: Re: Storczyk Pomocy
PostNapisane: 20 cze 2022, o 18:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Ale dół jest czarny od węgla czy to zgnilizna?

Gandalfwhite
PostNapisane: 20 cze 2022, o 20:20 
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver

1 szt.
kinia34 napisał(a):
Obrazek

Obrazek Proszę powiedzcie mi ludzie dlaczego mizernie wygląda?...

Przelany. Korzenie pewnie już zgniły.

LukaszW79
 Tytuł: Re: Storczyk Pomocy
PostNapisane: 20 cze 2022, o 21:47 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
norbert76 napisał(a):
Ale dół jest czarny od węgla czy to zgnilizna?

To czarne to węgiel . Po wycięciu korzeni posypałam węglem aktywnym. Jeden korzeń rzeczywiście jest podgniły . Właśnie go zauważyłem i usunąłem

norbert76
PostNapisane: 20 cze 2022, o 22:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
No to reanimuj dalej tak jak dotychczas. Korzenie powinny mieć po około kilkanaście cm długości żeby mogły nawodnić roślinę.

basia201717
 Tytuł: brak korzeni storczyka
PostNapisane: 3 lip 2022, o 01:29 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
hej pisze z problemem jestem poczatkujaca jezeli chodzi o hodowle storczykow i ostatnio zakupilam jednego w markecie byl ladny korzenie tez okej wiec wzielam w domu przeszedl swoj szok termiczny i zrzucil pąki ktore mial :(( ale po przeczytaniu duzej ilosci artykułów bylam spokojna
ostatnio jest upal wiec korzenie zaczely bardzo szybko schnac i na gorze doniczki sie wysuszyly pomimo tego ze je zraszalam wiec dzis stwierdzilam ze zobaczw jak wyglada ten korzen caly niestety w glebi doniczki byl zgnily wiec pomimo kwitnienia wycielam wszystkie zgnile wysuszone i martwe korzenie zostalo niewiele tych zdrowych(prawie nic)ale widzialam tez taki filmik ze trzeba w takiej sytuacji przyciac pedy kwiatowe..z bolem serca ale to zrobilam ;:145 prosze mi powiedziec co zrobic zeby on odzyl? da sie cos zrobic?
https://imageshack.com/i/pmZQRo0lj

Proszę pisać -zgodnie z regulaminem - poprawną polszczyzną, z użyciem polskich znaków, interpunkcji oraz dużych liter, a nie trudnym do zrozumienia "ciurkiem"./ Wanda

norbert76
 Tytuł: Re: brak korzeni storczyka
PostNapisane: 3 lip 2022, o 02:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Poczytaj ten wątek: viewtopic.php?f=29&t=35814

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 148 ]  Idź do strony nr...        1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości