Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Proszę o pomoc, nie znam się na storczykach. Otóż będąc na zakupach natrafiłem na półce śmierci na falenopsisa miniaturkę za 2 zł z ceramiczną osłonką, grzechem byłoby nie skorzystać. O ile góra poza utratą turgoru i dwoma uschniętymi kwiatami wygląda OK (chyba że lekko ciemniejszy spód skrajnych liści coś oznacza), tak w korzeniach jest chyba nieciekawie. W doniczce było sucho na wiór. Usunąłem to coś w czym był (przypominało gąbkę pokrytą mchem, podejrzewam że to rozdrobnione włókno kokosowe) i moim oczom ukazały się korzenie, wg mnie w kiepskim stanie. Póki co z grubsza usunąłem najbardziej suche fragmenty wyglądające jak folia po parówce ( :lol: ), a co do pozostałych nie jestem pewny. Są na nich jakieś czarne przebarwienia, ale niby nie gniją i nie są całkowicie wysuszone.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak przeprowadzić akcję ratowniczą? Nie wiem czy usunąć bardziej korzenie, czy zasypać je cynamonem czy nie, czy namoczyć go od razu po wsadzeniu w odpowiednie podłoże (mam zarówno korę, jak i chipsy kokosowe). Wszelkie rady mile widziane.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

W wątku były już podobne przypadki.

Na pewno trzeba odciąć pęd kwiatowy oraz miękkie pomarszczone korzenie, bo już są martwe. W międzyczasie poszukać dwóch plastikowych kubków, takiego jak do napojów, keramzyt.
W jednym kubku zrób dużo dziurek od spodu, wsypujesz keramzyt i sadzisz storczyka. Drugi kubek będzie służył jako osłonka. Na początek co parę dni przelewasz samą wodą. Włóż kubek z rośliną w drugim kubku, w którym na dnie będzie trochę wody. Panującą woda powinna stymulować rozwój nowych korzeni.
To tylko jedna z metod.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Proszę powiedzcie mi ludzie dlaczego mizernie wygląda?...
Kinia34
LukaszW79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 cze 2022, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk Pomocy

Post »

Witam wszystkich. Dostałem storczyka z jednym korzeniem. Reanimowalem go korzystając z rad na forum. Teraz wyglada jak na zdjęciu . Co powinienem zrobić bo za bardzo nie wiem
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Storczyk Pomocy

Post »

Ale dół jest czarny od węgla czy to zgnilizna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

kinia34 pisze:Obrazek



Obrazek Proszę powiedzcie mi ludzie dlaczego mizernie wygląda?...
Przelany. Korzenie pewnie już zgniły.
Grzegorz
LukaszW79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 cze 2022, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk Pomocy

Post »

norbert76 pisze:Ale dół jest czarny od węgla czy to zgnilizna?
To czarne to węgiel . Po wycięciu korzeni posypałam węglem aktywnym. Jeden korzeń rzeczywiście jest podgniły . Właśnie go zauważyłem i usunąłem
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków Cz.2

Post »

No to reanimuj dalej tak jak dotychczas. Korzenie powinny mieć po około kilkanaście cm długości żeby mogły nawodnić roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
basia201717
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 lip 2022, o 01:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

brak korzeni storczyka

Post »

hej pisze z problemem jestem poczatkujaca jezeli chodzi o hodowle storczykow i ostatnio zakupilam jednego w markecie byl ladny korzenie tez okej wiec wzielam w domu przeszedl swoj szok termiczny i zrzucil pąki ktore mial :(( ale po przeczytaniu duzej ilosci artykułów bylam spokojna
ostatnio jest upal wiec korzenie zaczely bardzo szybko schnac i na gorze doniczki sie wysuszyly pomimo tego ze je zraszalam wiec dzis stwierdzilam ze zobaczw jak wyglada ten korzen caly niestety w glebi doniczki byl zgnily wiec pomimo kwitnienia wycielam wszystkie zgnile wysuszone i martwe korzenie zostalo niewiele tych zdrowych(prawie nic)ale widzialam tez taki filmik ze trzeba w takiej sytuacji przyciac pedy kwiatowe..z bolem serca ale to zrobilam ;:145 prosze mi powiedziec co zrobic zeby on odzyl? da sie cos zrobic?
https://imageshack.com/i/pmZQRo0lj

Proszę pisać -zgodnie z regulaminem - poprawną polszczyzną, z użyciem polskich znaków, interpunkcji oraz dużych liter, a nie trudnym do zrozumienia "ciurkiem"./ Wanda
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: brak korzeni storczyka

Post »

Poczytaj ten wątek: viewtopic.php?f=29&t=35814
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Ratowanie,reanimacja storczyków Cz.2

Post »

Wczoraj zrobiłem reanimację storczyka. Mech nowozelandzki spagnum namoczony w canna rizhotonic. Na dno doniczki dałem keramzyt i takiego storczyka obłożyłem tym mchem.
Obrazek

Obrazek
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chory storczyk - porady

Post »

Cześć,

nie mam żadnego doświadczenia ze storczykami. Znalazłam takiego malucha. Proszę o rady jak go uratować? Miał dużo suchych korzeni.


Obrazek

Obrazek

Przeczytaj powyższy wątek, a na pewno znajdziesz odpowiedź. Sposoby ratowania omawiano już tu wielokrotnie/Wanda
AnDmade
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 30 lis 2022, o 09:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków, reanimacja. Cz.2

Post »

Hop hop, dzień dobry!
Czy forum jeszcze żyje?
Mam kilka pytań, ale tu taka głucha cisza, albo odsyłanie, że wszystko już było... a ciężko przeczytać i zinternalizować 80 stron porad, gdzie zdjęcia się nie otwierają, wiele rzeczy się wyklucza, albo nie aplikuje do mojego przypadku.
A w ogóle nie wiem co mam robić. Mam 4 storczyki, jeden koło 15 lat, najmłodszy ma ze 2. No i.... nie miałam pojęcia, że się je przesadza czy przycina korzenie.
Wstawiać zdjęcia, opisywać? Ktoś będzie miły i mi pomoże?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”