Ocena stanu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Psb dojrzałość do kwitnienia osiąga po około 1,5 roku od momentu wzrostu. Reszta warunków musi być spełniona, o których napisała Marta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamima_945
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lip 2018, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

POMOCY

Post »

Witam, jestem nowa na forum. Mam pewnien problem. Kupilam sobie orchidee niestety nie wiem jaki to gatunek. Wszystko wyczytalam jak z nią postępować. Niestety kwiaty uschly i zaczął sie robić zolty liść. Możecie pomóc? Dziękuję
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

To jest falenopsis, kwiaty nie są wieczne, normalnie że przekwitły. Podobnie jak pojedynczo najstarsze liście, które storczyk z czasem traci.
Jak wiesz jak postępować, skoro nie wiesz jaki to dokładnie storczyk? Z różnymi storczykami trochę różnej wymagają warunków uprawy.
Poczytaj tutaj: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html


Ps. Na tym forum korzystamy z już istniejących wątków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kamima_945
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lip 2018, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Przepraszam nie wiedziałam, nie potrafiłam dopasować odmian do mojej orchidei po zdjęciach więc wolałam napisać na forum, przecież po to jest by prosić o pomoc prawda? A że nie potrafilam dokładnie dopasować nie wiedziałam dokładnie tylko mniej wiecej jak postępować.
Czy moglibyście mi podpowiedzieć czy mam ja tak zostawić czy cos zrobić?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Przesadzić do nowego podłoża (kory). Polecam też lekturę tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Tak jak pisze Norbert, niezależnie od stanu rośliny, po zakupie i końcu kwitnieniu warto przesadzić i zrobić porządek w korzeniach. Kup nowe dobre podłoże i powodzenia ;:333
kasiekk90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 paź 2017, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Witam.

Chciałbym prosić o ocenę stanu mojego storczyka.
Kupiłam go w marcu, kwitnącego z dwóch pędów. Przestał kwitnąć jakiś miesiąc temu i mniej więcej od tego czasu liście zaczęły robić się wiotkie i oklapnięte.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Starałam się moczyć go dopiero gdy zauważę, że korzenie nie są już zielone. Zasilałam go nawozem do storczyków raz na 2 tygodnie.
Dzisiaj przesadziłam go do nowego podłoża. Podczas przesadzania okazało się, że dużo korzeni było w złym stanie i musiałam je obciąć.
Czy jakoś mogę mu jeszcze pomóc? Jak o niego lepiej zadbać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Wywalić osłonkę, a doniczkę postawić na podstawku, żeby korzenie mogły oddychać. Najprawdopodobniej przez tą małą, aczkolwiek istotną kwestię mogło dojść do ich uszkodzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sunrise_orchid
200p
200p
Posty: 209
Od: 5 gru 2018, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Pomocy! Kiwający się liść stożkowy u Phalaeonopsisa.

Post »

U mojego fioletowego falka z innego tematu zauważyłem kiwający się stożkowy liść przy dotykaniu. Kupiłem go w na przecenie 1-pędowy za 15.99zł, bardzo śliczny, ale martwi mnie to czy nie lali wody w stożek wzrostu i w środku nie pogniło. :? Proszę o pomoc! ;:223
Moje storczyki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Jak mamy cokolwiek wywnioskować bez żadnych zdjęć... Jak dajesz zapytanie o identyfikację problemu to warto dać zdjęcia - w tym wypadku również po wyjęciu rośliny z doniczki.
Poza tym jak kupuje się rośliny z przeceny to ciężko oczekiwać cudów...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Byłam pewna ,że ten storczyk jest do utylizacji.Niby sobie pięknie kwitł a jednak coś było nie tak. Jak go ostatnio wyjęłam z doniczki to miał wszystkie korzenie zgnite. Przelałam, po wyjęciu z doniczki zostały mu powietrzne .Odcięłam też a właściwie oderwałam od matki modą sadzonkę . To było dość okrutne z mojej strony.Nie miałam wyjścia .Chciałam go ratować. Tymczasem teraz oba zaczęły wypuszczać liść ze stożka wzrostu.Niestety nie mam zdjęcia po wyjęciu ale mam wcześniejsze.
Obrazek
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Kaeroll nie ma prawa się kiwać stożek wzrostu. Jeśli tak jest to Twoje podejrzenia są słuszne...
Awatar użytkownika
Pizza
500p
500p
Posty: 740
Od: 28 mar 2018, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu

Post »

Moja mama przyniosła z marketu dwa storczyki. Bez nazwy, bez żadnych informacji oprócz "storczyk dwupędowy". Miała bardzo zły humor po wizycie u lekarza i kupiła je pod wpływem impulsu, bo zawsze kochała (oglądać) storczyki. I dostałam dwie rośliny z wiadomością "zajmij się nimi i spraw, żeby nie umarły". :roll: Szczerze mówiąc nie jestem pewna, czy jestem w stanie to zrobić. Storczyki w mojej opinii uchodzą za rośliny piękne, ale piekielnie delikatne i piekielnie wymagające i nie powiem, że trochę mnie to przytłacza. Ale postaram się jak mogę.
Po pobieżnym zbadaniu tematu stwierdzam, że to najpewniej Falenopsisy, choć nie mam żadnej pewności. Pierwszy raz zobaczyłam dziś storczyka na oczy.
Nie mam pojęcia, jak ocenić, więc pytam: czy wyglądają dobrze? Wiem, że trzeba je przesadzić z tych malutkich sklepowych pojemniczków (dołem już wychodzą korzenie) i zapewnić specjalne podłoże, idę jutro do ogrodniczego.
Niepokoi mnie nieco stan białego, a konkretnie jego pąki. Nie wyglądają zbyt zdrowo, kilka odpadło i leży na podłożu. Różowy właśnie zaczął przekwitać, jeśli się nie mylę (jeden zwiędnięty kwiat). Szkodników nie zauważyłam, nie były podlewane.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”