Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71  
Autor Wiadomość
zabkamarta
 Tytuł: Re: Ratowanie storczyków
PostNapisane: 12 paź 2017, o 13:42 
500p
500p

---
A czym nawozisz i w jaki sposób? Jaką wodą podlewasz ?
Plama na lisciu nie wiem co to a korzenie nie mają grzyba. Przesuszone i jak dla mnie poparzone nawozem.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 12 paź 2017, o 13:51 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Jak często podlewasz, pozwalasz korzeniom wyschnąć (zmienić kolor na srebrno-szary)? Jak długo moczysz?

annjusma
PostNapisane: 12 paź 2017, o 19:51 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Storczyka mam 1,5 roku, dotąd nawoziłam go tylko raz poprzez podanie pałeczki (firma agrecol). Dwa razy (ostatnio we wrześniu) zaaplikowałam mu odżywkę w płynie -porcjowaną też agrecol. Jeśli chodzi o nawadnianie to staram się regularnie co 7, czasem 10 dni moczyć przez ok. 10 minut, odsączyć i z powrotem do osłonki do osłonki. Używam zwykłej wody - kranówki. Korzenie nigdy nie były srebno-szare. O tym, że jest przenawożony nie pomyślałam....Dziękuję za sugestie.
A.

norbert76
PostNapisane: 12 paź 2017, o 20:46 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Używasz kranówki, czyli podlewasz wodą prosto z kranu? Jeśli tak to trzeba dać ją do odstania na przynajmniej dobę. A jeśli masz twardą wodę, to dodatkowo trzeba ją wcześniej przygotować. Te brązowe plamy na korzeniach mogą być zarówno od przelania, jak i efekt podlewania wodą prosto z kranu lub/i twardą.
Najlepsza woda do podlewania storczyków to oczywiście kranówka.
Ta plama na liściu to efekt przelania. Najlepiej jak odetniesz ten liść , opryskaj delikatną mgiełką preparatem grzybobójczym, a przy następnym podlewaniu namocz w wodzie wymieszanej z preparatem grzybobójczym.
Chociaż dobrze by było sprawdzić jak wyglądają korzenie w środku czy nie są pogniłe.
Pamiętaj, że trzymając w osłonce dłużej wilgoć utrzymuje się w podłożu.

zabkamarta
PostNapisane: 12 paź 2017, o 21:11 
500p
500p

---
norbert76 napisał(a):
Najlepsza woda do podlewania storczyków to oczywiście kranówka.

Yyyy Norbercie kranówka - chyba deszczówke miałeś na myśli ....

Korzenie moim zdaniem zniszczone są od nieodpowiedniej wody. Wyglądały dla mnie jak przenawożone, ale mówisz że nie nawozisz jednak dużo, więc pozostaje ta woda. Korzenie zostaw jeśli są żywe.

norbert76
PostNapisane: 12 paź 2017, o 21:24 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Racja, oczywiście deszczówka :wink:
Dzięki. :)

zabkamarta
PostNapisane: 12 paź 2017, o 21:55 
500p
500p

---
Późna pora + przemęczenie i zdarza się :uszy
Ja właśnie byłam zaczerpnąć deszczówki do podlewania storczyków, coby się zagrzała do jutra ;:333

iskraiskra
PostNapisane: 1 gru 2017, o 20:42 
50p
50p

---
Dołączam i ja do wątku z moim storczykiem,do którego wstyd się przyznać , jakoś nigdy nie miałam "weny". Dostałam,stał,dziczał,rósł własnym trybem,podlewałam go jak inne kwiaty i zrobiłam mu hydro hodowlę :( A to go przeleję, a to kot mu cos ułamie..Co smutniejsze on ma niezłą wolę walki , bo ciągle coś wypuszcza, kwitnie cały rok. Teraz stoi na południowym oknie w kuchni,w której nie mamy kaloryfera. Czytam wasze wątki i tak mi się głupio zrobiło i pomyślałam, że chyba muszę go jakoś ogarnąć.
Muszę poczytać nieco więcej na temat tej odmiany (bo właśnie tu namierzyłam , co to jest :) )
Aczkolwiek tak "na już" moglibyście mi doradzić co powinnam z nim zrobić w pierwszej kolejnosci?

Zaraz dodam zdjęcia.

https://imageshack.us/i/poJUgavOj

---1 gru 2017, o 20:52---

https://imageshack.us/i/pod3qFqqj

https://imageshack.us/i/po3Xvsv1j

https://imageshack.us/i/pmOAjHYsj

a wygląda jak magdy111123 :

https://m.fotosik.pl/zdjecie/664bf9471edbdc1a

norbert76
PostNapisane: 1 gru 2017, o 21:01 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
To co w wątku było wiele razy powtarzane. Jeśli nie był przesadzany albo było to dawno, to przesadzić do nowego podłoża. Podlewać (nie wodą prosto z kranu) wtedy, kiedy kolor korzeni zmieni się z zielonego na srebrno-szary, zapewnić parostopniową różnicę temperatur między dniem i nocą, podwyższoną (stałą) wilgotność powietrza, dla falenopsisów minimum około 50%.
Żeby roślina dobrze rosła trzeba o nią dbać przez cały rok, a nie od przypadku do przypadku.

zabkamarta
PostNapisane: 1 gru 2017, o 21:07 
500p
500p

---
Witaj
Po zdjęciach to widzę, że
1. Storczyk ma fatalnie w doniczce i z niej ucieka ratując się korzeniami powietrznymi
2. Widok korzeni to w pełni potwierdza. Większość zgnita, podłoże rozłożone.

Jak dla mnie bezwzględne przesadzanie i odmłodzanie. Poczytaj wątki o tym jak to zrobić. Naprawdę jest tu super lektura do uzupełnienia wiedzy. Ja jak zaczynałam to przeczyta)łam większość wątków "od deski do deski" Dla mnie kup nowe porządne podłoże i Toposin...

iskraiskra
PostNapisane: 1 gru 2017, o 21:08 
50p
50p

---
Kwiaty podlewam wodą przegotowaną odstałą , bo mamy bardzo twardą wodę. Różnica temperatur jest, bo w kuchni kaloryferu nie ma, ale kuchnia jest połączona z pokojem, który jest ogrzewany.
Myślałam o przesadzeniu, ale zastanawia mnie to czy jeśli przez ostatnie dwa lata kwiat stał w wodzie i non stop kwitł a przesadze go i ograniczę ilość wody, to wyjdzie mu to na dobre czy padnie..

Co to ostatniego zdania.. to złośliwość czy rada?

zabkamarta
PostNapisane: 1 gru 2017, o 21:20 
500p
500p

---
Jak przesadzisz to licz się z tym, że roślina przeżyje szok, tym bardziej, że jej korzenie są w kiepskim stanie. Podejrzewam że żyje tylko dzięki bogatemu powietrznemu systemowi korzeniowemu. To że kwitła do tej pory no to super, ale kwestia czasu i przejdzie ona do krainy wiecznych kwitnień....

norbert76
PostNapisane: 1 gru 2017, o 21:21 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Jeśli masz twardą wodę, to odstanie jej może być niewystarczające. W takiej sytuacji albo będziesz ją dodatkowo przegotowywać, albo używać przefiltrowanej.
Niestety, ale storczyki wymagają innego traktowania i pielęgnacji niż inne rośliny doniczkowe. Twój storczyk po prostu jest zaniedbany i źle pielęgnowany.
To, że kwitnie nie oznacza że z nim jest wszystko w porządku. Często przy takim stanie, kwiat ratuje się kwitnieniem, żeby po zapyleniu (co w warunkach domowych oczywiście jest praktycznie niemożliwe) i wydając nasiona przedłużyć żywot w postaci nowych egzemplarzy.
I powtórzę za Martą, w dziale tym znajdziesz wiele wątków poświęconych uprawie i prawidłowej pielęgnacji oraz sposobom ich ratowania.

Poczytaj też to kompendiun wiedzy o uprawie falenopsisów:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html

olcia84
PostNapisane: 1 gru 2017, o 21:27 
200p
200p

1 szt.
Wielokrotnie już ten temat był poruszany na tym forum. Wystarczy zajrzeć do innych wątków. Kwitnienie nie świadczy o kondycji rośliny. Egzemplarze umierające kwitną po to aby się ratować. Poczytaj o rozmnażaniu storczyków w naturze jeśli chcesz zgłębić temat i zrozumieć czemu tak jest. W tym przypadku właśnie uważam że kwitnienie jest oznaką złej kondycji rośliny. Zwróć uwagę w jakim stanie są korzenie w doniczce a w jakim są te powietrzne. Które wyglądają lepiej? Więc chyba wiesz już jak będzie po ograniczeniu podlewania? Tylko lepiej.

A teraz trochę optymizmu - ma bardzo dużo korzeni powietrznych. To oznaka że łatwo go będzie uratować. Dzięki tym korzeniom zapewne liście wyglądają w miarę dobrze. Przesadź go do świeżego podłoża, te korzenie które są na zewnątrz zostaw na zewnątrz koniecznie. I poczytaj o pielęgnacji.

Aby ograniczyć szok - zadbaj o wysoką wilgotność wokół rośliny żeby korzenie powietrzne miały skąd pobierać wodę.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 988 ]  Idź do strony nr...        1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: iskraiskra, Yahoo [Bot] i 11 gości