Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
neder399
 Tytuł: Oczko wodne - zimowanie ryb
PostNapisane: 12 sie 2011, o 20:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam chcę założyć Oczko wodne tak 300cm-200cm głębokość w jednym miejscu 120cm resztę to tak 70 cm i oto moje pytanie czy w takim oczku przeżyją rybki takie jak Karpik , Płoć , Lin , Amur ... ? I ile wyjdzie mi za to wszystko moge mac wydać 500 zł czy uda mi się to ? Proszę o pomoc ;) Pozdrawiam !!!

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kairu
 Tytuł:
PostNapisane: 12 sie 2011, o 21:38 
100p
100p

1 szt.
Aby ryby przezimowały w oczku jego głębokość powinna wynosić minimum 1m / 1,2m. Natomiast jego powierzchnia powinna mieć tak chociaż 6m2 , 7m2. Bez spełnienia tych warunków zimowanie rybek w oczku jest raczej niewykonalne.
W przypadku mniejszych i płytszych zbiorników niż opisane powyżej będzie konieczne odłowienie rybek.

neder399
 Tytuł:
PostNapisane: 13 sie 2011, o 08:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
A jak będzie troche głebsze tak wszędzie 1m w jednym miejscu 1.2 - 1.5 ? Jakie ryby moge wpuscic ? Ile zapłace za filtr i pompe znajdzcie mi jakąś do 300 zł z Góry dziękuje i pozdrawiam ! :D

Pawel Woynowski
 Tytuł:
PostNapisane: 13 sie 2011, o 23:13 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

więcej niż 1
Moja propozycja, to rób jak największe, oczywiście w miarę możliwości terenowych i finansowych. Chodzi o to że za kilka lat ryby zaczną Ci się mnożyć i co z nimi zrobisz w małym oczku. To po pierwsze.

Po drugie jaką masz zamiar użyć izolację do niego. Chcę Cie przestrzec przed używaniem tanich folii ogrodniczych i budowlanek. Po góra dwóch latach trzeba je wymieniać. Do oczek są w zasadzie dwa rodzaje folii, jedna to folia PVC np. firmy ERGIS a druga to folia EPDM np. firmy Firestone lub Trelleborg. Osobiście polecam EPDM ze względu na wyjątkową rozciągliwość, a co za tym idzie i wyjątkową trwałość, producent daje gwarancję na 25 lat. Jest w zasadzie niezniszczalna jeśli się ją prawidłowo położy w wykopie po 35 latach eksploatacji w zbiorniku wodnym wykazała 0,03% zużycia.

Jeśli nie czytałeś jeszcze o oczkach to zapraszam TUTAJ, są tam podstawowe informacje dla początkujących w temacie Oczko wodne.

Filtr dobierasz do pojemności oczka, a nie jego wielkości. Jeśli chcesz mieć w oczku ryby to proponuję filtr o 1/2 większy niż zalecany do danej pojemności. Wiem z praktyki że producenci naciągają trochę parametry wydajnościowe swoich wyrobów. Np. jak oczko będzie miało 10000 l to potrzebujesz filtr dla 15000 l, i dopiero do filtra dobierasz odpowiednią pompę.

Teraz bardzo orientacyjne koszty inwestycji:
Na filtr będziesz potrzebował ok 300 - 400 zł + pompa ok 250 - 300 zł no i oczywiście folia PVC w granicach 9 do 12 zł/m2, EPDM 23 do 27 zł/m2.

Przy wymiarach oczka np. 5,0 m x 2,5 x 1,30 m (H) + po 50 cm z każdej strony na zakłady, czyli do długości i szerokości musisz dodać: 1 m (na zakłady) + (2 x 1,30) (podwójna głębokość) = 1,0 + 2,60 = 3,60 m. Będziesz więc potrzebował ok 52,50 m2 folii, i tyle samo geowłókniny (ok 5,00 - 7,00 zł/m2) jako izolacja folii od podłoża. Na folii nie powinno się oszczędzać, ponieważ jej awaria za kilka lat, w przypadku gorszej jakościowo a co za tym idzie i tańszej folii, będzie kosztowała tyle co budowa nowego oczka od podstaw.

To chyba wszystko jak na początek. Jeśli się jeszcze nie zraziłeś to zapraszam do rozmowy na ten temat.

AurorA
 Tytuł:
PostNapisane: 16 sie 2011, o 00:08 
200p
200p

---
kairu napisał(a):
Aby ryby przezimowały w oczku jego głębokość powinna wynosić minimum 1m / 1,2m. Natomiast jego powierzchnia powinna mieć tak chociaż 6m2 , 7m2. Bez spełnienia tych warunków zimowanie rybek w oczku jest raczej niewykonalne.

bez przesady, karasie bez problemu zimują przy 80 cm

Cytuj:
oto moje pytanie czy w takim oczku przeżyją rybki takie jak Karpik , Płoć , Lin , Amur ... ?

amura i karpie sobie odpuść , wymagają większych zbiorników, płoć może się uda a z linami nie będzie na pewno problemu. Najbardziej polecam niezawodne karasie.

sylwik
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sie 2011, o 14:29 
500p
500p

1 szt.
Te ryby to raczej pasują do tego żeby je hodować w ogromnym stawie rybnym a nie ozdobnym oczku.

Pawel Woynowski
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sie 2011, o 19:13 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

więcej niż 1
Sylwik to nie tak, można je hodować lecz Amura nie polecam do żadnego oczka, małego czy dużego, amur w oczku = brak roślin.
Karp natomiast potrzebuje głębokiej wody, minimum 1,20 m i większej powierzchni, niż ma to oczko. Poza tym, przy karpiach trzeba rośliny sadzić w oczku tak aby karpie nie miały do nich dostępu, lub zabezpieczać ja np. żwirem przed ryciem podłoża przez karpie, które pracują jak koparki w poszukiwaniu pokarmu w podłożu. Mam karpie od kilkunastu lat w oczku o wymiarach 7,5 m x 3,5 m x 1,20 m gł.

sylwik
 Tytuł:
PostNapisane: 17 sie 2011, o 21:26 
500p
500p

1 szt.
Czyli wszystko się zgadza te rybki muszą mieć dużo większe oczko a nie miniaturkę.

patryk375
 Tytuł: Zimowanie ryb ??
PostNapisane: 18 gru 2016, o 16:22 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1
Witam wszystkich jestem tu nowy i chciałbym poprośić o pomoc mam oczko wodne o gł max 90cm i w nim karpie kroczki i karasie i ? jak je mogę przezimować w czym innym? oczko ma wymiary 6m2

Hej Wszystkim. Na wstępie zaznaczam iż jak tylko uzyskam odpowiedx to zaraz ten temat usunę a nie będę zaśmiecał naszego forum :wit

jackon
 Tytuł: Re: Oczko wodne - zimowanie ryb
PostNapisane: 19 gru 2016, o 08:25 
500p
500p

1 szt.
zajrzyj pod ten adres:

http://forum-ogrodnicze.net/viewtopic.php?t=1791

Pawel91
 Tytuł: Karasie w płytkim oczku wodnym - jaka temperatura?
PostNapisane: 1 lis 2017, o 11:02 
200p
200p

---
Witam.
Mam oczko o pojemności ok. 1500 l. Oczko nie jest głębokie- w najgłębszym miejscu ma ok. 35 cm.
Więc na zimę wyciągam karasie.
W związku z tym mam pytanie. Do jakiej temperatury można karasie trzymać w oczku? Czy tak jak jest w ostatnich dniach czyli ok 9 stopni w dzień jest jeszcze ok? Czy należy je już ewakuować z oczka.

Piotr-Sz
 Tytuł: Re: Oczko wodne - zimowanie ryb
PostNapisane: 1 lis 2017, o 20:36 
200p
200p

---
I ja się podzielę moim doświadczeniem.
Od 20 lat hoduję karasie w oczku wodnym o głębokości ok 60 cm. I zawsze w nim zimują. Sprawa jest dość prosta. Styropian. Wrzućcie na taflę wody kilka płyt styropianu, tak aby były połączone- jedna obok drugiej. W jednej należy wyciąć otwór rewizyjny, który można również przykrywać styropianem - styropian na styropian. Sam styropian- polecam 10 cm twardego. Pod styropianem woda nie zamarznie, a przy bardzo wielkim mrozie lekko podejdzie po bokach. I na marginesie dodam, że zawsze używam dużego napowietrzacza.

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości