Karaś złocisty, (złota rybka) i małe rybiątka :)

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
justa
100p
100p
Posty: 129
Od: 5 cze 2007, o 22:58
Lokalizacja: Małopolska

Karaś złocisty, (złota rybka) i małe rybiątka :)

Post »

Jak rozpoznać po rybce czy będzie miała małe rybiątka czy nie??
77malinka
200p
200p
Posty: 385
Od: 17 maja 2007, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Musi miec duży brzuch!
Miałam mieczykowe i gupikowe ciężarne (czy raczej kotne). Nie zawsze poznasz za pierwszym razem, ale z czasem...
musisz odłowic rybkę do kotnika (mniejsze akwarium) a po okoceniu (orybieniu? :D )
przełożyc ją z powrotem pozostawiając narybek w kotniku ( bo inaczej mamcia zeżre małe - tak jak u mnie za pierwszym razem) a potem dużo cierpliwości, może okulary (żeby zobaczyc czy te małe jeszcze są) na razie tyle. Powodzenia. :D
Pozdrawiam, Małgosia
Awatar użytkownika
justa
100p
100p
Posty: 129
Od: 5 cze 2007, o 22:58
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
77malinka
200p
200p
Posty: 385
Od: 17 maja 2007, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Boczki ma jakby wypchane, bądź czujna :D
Pozdrawiam, Małgosia
Awatar użytkownika
justa
100p
100p
Posty: 129
Od: 5 cze 2007, o 22:58
Lokalizacja: Małopolska

Post »

to teraz mnie nastraszyłaś.... :D
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

justa pisze:to teraz mnie nastraszyłaś.... :D
To karaś złoty, i jeśli nie ma partnera, to raczej nici z przychówku, Samiczka musi złożyć ikrę, a samczyk oblać ją mleczem, minie trochę czasu i pojawią się larwy, po kilku dniach staną się dopiero narybkiem. To nie tak, jak z gupikami czy mieczykami które są żyworodne, gdzie zapłodnienie jajeczek następuje w organizmie samiczki po kopulacji z samcem.

I jeszcze jedno w jakim wieku jest ta samiczka, bo wygląda mi raczej za młodo. Dojrzałość płciową karasie osiągają w 3 - 4 roku życia.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
justa
100p
100p
Posty: 129
Od: 5 cze 2007, o 22:58
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Nie wiem w jakim jest wieku ale kupiłam ja w tym roku
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

justa pisze:Nie wiem w jakim jest wieku ale kupiłam ja w tym roku
A urosła od czasu jak ją kupiłaś i czy trzymasz ją samą w akwie czy z samczykiem.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
justa
100p
100p
Posty: 129
Od: 5 cze 2007, o 22:58
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Bardzo dużo urosła.a jak rozpoznać czy to on czy ona??
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

justa pisze:Bardzo dużo urosła.a jak rozpoznać czy to on czy ona??

Poniżej podaję Ci charakterystykę tej rybki, tu dowiesz się wszystkiego o niej

Karaś złocisty, (złota rybka) Carassius auratus auratus

Występowanie: Azja: Chiny, Korea, Japonia

W akwariach i oczkach wodnych są hodowane liczne odmiany hodowlane tej ryby.
Sztucznie wyhodowana i udomowiona przez Chińczyków forma karasia srebrzystego. Istnieje wiele odmian różniących się ubarwieniem, kształtem ciała i rozłożeniem łusek. Pierwotnie wyhodowane odmiany były przeznaczone do oglądania z góry.
Karaś złocisty, to udomowione azjatyckie podgatunki Carassius auratus auratus var. Bicaudatus. Chińczycy już ponad 1000 lat temu zajęli się krzyżowaniem zwykłego karasia srebrzystego i wyhodowali rybkę o intensywnej złocistoczerwonej barwie. W 1502 roku karasie złociste (Carassius auratus) sprowadzano do Japonii, a w 1691 r. do Anglii, w tym samym mniej więcej czasie pierwsze okazy trafiły do Portugalii, skąd rozprzestrzeniły się do innych krajów.
W ciągu kolejnych stuleci w Chinach, a także w Japonii, w drodze selekcji uzyskano szereg odmian barwnych o specyficznych cechach morfologicznych.

Rozmiary: W zależności od odmiany może osiągać nawet 30 cm długości, ale zwykle około 10-15 cm

Woda: Karasie złociste są rybkami zimnolubnymi, dlatego temperatura powinna
wynosić ok.20C (niektóre odmiany są bardziej ciepłolubne). Niektóre odmiany wytrzymują temp. nawet 4C. Mają szybką przemianę materii, dlatego woda, w której przebywają, prędko ulega zabrudzeniu. Jej wymiana powinna następować powoli, a temperatura świeżej nie może różnić się od poprzedniej. Filtry w akwarium muszą być odpowiednio wydajne. Co tydzień wymieniać około 1/5 części wody

Zbiornik: Akwarium dla karasi złocistych musi być duże, wysokie i długie, o pojemności ponad 100 l. Na 1 dorosłego karasia złocistego powinno przepadać 50 l. wody. Akwarium powinno być silnie napowietrzane. Najlepsze podłoże dla karasi złocistych to drobny żwirek, ponieważ rybki te szukają pokarmu przekopując podłoże. Większy żwirek jest bardziej niebezpieczny, ponieważ rybka może się nim udławić. Filtr dla złotych rybek jest obowiązkowy. Zalecane jest też odmulanie dna co 2-3 tygodnie.

Ponieważ karaś złocisty jest rybką roślinożerną, trzeba odpowiednio dobrać rośliny. Powinny to być rośliny o mocnym systemie korzeniowym i dosyć twarde, takie jak: kryptokoryny, żabienice, anubias
Pokarm: Każdy rodzaj pokarmu, z przewagą pokarmu roślinnego. Karasie złociste żywią się larwami, owadami, robakami i szczątkami roślin. Pokarmu szukają na dnie. Należy je karmić rano i po południu. Nie przekarmiać, dawać zawsze taką ilość , żeby zjadły wszystko w ciągu 2-3 minut. Urozmaicać pokarm, i codziennie starać się dawać im co innego. Można dawać im też warzywa (gotowane): fasolkę, groszek zielony, marchew, i różną zieleninę typu natka pietruszki, koperek czy rzeżucha. Ryby mają dużą przemianę materii.

Zachowanie: Spokojna, chętnie przekopuje podłoże i objada delikatne rośliny. Przebywa raczej w dolnej i środkowej strefie akwarium. Można je przyzwyczaić do pory karmienia i opiekuna.

Dymorfizm płciowy: Rozróżnianie płci możliwe tylko przed tarłem. Samiec ma wtedy pokrywy skrzelowe pokryte drobnymi białymi brodawkami, zaś u samicy pojawia się brodawka płciowa przy odbycie i brzuszek silnie się powiększa.

Rozmnażanie: Do tarła ryby przystępują najchętniej na wiosnę po okresowym (zimowym) obniżeniu temperatury, w dużym, gęsto obsadzonym roślinami zbiorniku co najmniej 40 l. o poziomie 20-30cm czystej, miękkiej i świeżej wody, i pH ok.7.Temperaturę wody podnosimy do 24C. Do jednego zbiornika wpuszczamy dwa samce + jedną samicę, i karmimy je obficie urozmaiconym pokarmem. Samica składa jaja na roślinach i w całym akwarium, (na dnie możemy umieścić siatkę jako ruszt, pod który wpadnie ikra), po czym usuwamy tarlaki z akwarium. Jedna samica może złożyć 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po 5-7 dniach, po dwóch następnych zaczynają swobodnie pływać. Karmimy je wtedy pierwotniakami, wrotkami i sproszkowanym żółtkiem, następnie larwami solowców, oczlikami, rozwielitką. Narybek jest początkowo ciemno ubarwiony, dopiero po upływie od 8 do nawet 24 miesięcy część młodych nabiera ubarwienia rodziców.

Trudność hodowli: dla początkującego

Zajmowana toń wody: środkowa i przydenna

Inne:
Nazwy w innych językach:
Synonimy angielskie: Goldfish
Synonimy niemieckie: Goldfisch
Synonimy polskie: welon, złota rybka
Synonimy łacińskie: carassius auratus auratus

Systematyka:
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: promieniopłetwe
Rząd: karpiokształtne
Rodzina: karpiowate
Rodzaj: karaś
Gatunek: karaś złocisty
Nazwa systematyczna: Carassius auratus auratus (Linnaeus, 175

W Chinach i Japonii gdzie hodowla karasi złocistych jest bardzo popularna, hoduje się je w akwariach, jak i w stawach ogrodowych.
W ciągu kilku stuleci powstało wiele odmian karasi złocistych, różniących się ubarwieniem, kształtem ciała, długością i budową płetw, a także kształtem łusek.

Odmiany karasi złocistych:
• Demekin - krzyżówka między Teleskopem a Ryukinem. Charakteryzuje się łukowatym grzbietem i teleskopowymi oczami.
• Bubble eye - ma wypełnione płynem worki pod oczami. Powinno się trzymać rybkę w specjalnych zbiornikach bez ostrych przedmiotów. Brak płetwy grzbietowej.
• Butterfly tail
• Cammons
• Calico
• Calico fantail
• Celestial eye - oczy ma skierowane ku górze, brak płetwy grzbietowej.
• Comet - posiada pojedynczą płetwę ogonową, ma wysmukłe ciało.
• Crown pearlscale
• Eggfish - nie posiada płetwy grzbietowej. Ciało przypominające jajo.
• Fantail - ma podwójną płetwę ogonową, ciało w kształcie jaja, płetwy dość krótkie.
• Lionchu
• Lionhead
• Oranda - z naroślą na głowie. Posiada płetwę grzbietową, płetwy dość długie w stosunku do ciała.
• Panda moor
• Pearlscale
• Pompom
• Ranchu - bez płetwy grzbietowej, dodatkowo ma wygiętą tylną cześć ciała.
• Ryukin - dość spory łukowaty grzbiet i duża płetwa grzbietowa.
• Shubunkin - podobnie jak Comet i Cammons ma wysmukłe ciało. Charakteryzuje się wielobarwnymi odcieniami fioletu, żółci, czerwieni.
• Telescope - charakteryzuje się „wypukłymi” oczami. Ciało wielobarwne, lub czarne. Płetwy długie.
• Veiltail- bardzo długie płetwy. Płetwa grzbietowa wysoko postawiona.


Myślę że Ci to wystarczy jak na początek :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
justa
100p
100p
Posty: 129
Od: 5 cze 2007, o 22:58
Lokalizacja: Małopolska

Post »

No tak ale nadal nie wiem czy będą młode czy nie??
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

justa pisze:No tak ale nadal nie wiem czy będą młode czy nie??
Nie będzie jeśli nie sprowokujesz rybom tarła zapewniając odpowiednie warunki tarliskowe. Bez prowokacji ryby same nigdy się nie wytrą w akwarium, jedynie w oczku wodnym może dojść samoistnie do tarła wczesną wiosną. :D

Pawel Woynowski pisze:Temperaturę wody podnosimy do 24?C.
Temp. należy podnieść do 28-30 stopni C w temp. 24 stopnie jeśli ryby zimowały w akwarium w domu do tarła nie dojdzie, 12 lat hodowli i rozmnażania ryb trochę mnie nauczyło. :D :D :D
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

justa pisze:No tak ale nadal nie wiem czy będą młode czy nie??
Raczej nie podejrzewam aby były. Bo to że samiczka zaokrągla się, to normalne u tego gatunku. Taki po prostu ma kształt, szczególnie jesienią , jak pobiera pokarm aby zabezpieczyć się na zimę, może wtedy trochę "przytyć". Ciekaw jestem jaką maja te rybki temperaturę w akwarium. Do tarła potrzebują temp. ok 24 stC, ale wcześniej temperatura powinna być na dwa trzy miesiące obniżona. Nie mam co prawda akwarium z rybkami, te spostrzeżenia odnoszą się do moich obserwacji w oczku. Trą się wiosna, jak temp wody wzrośnie do 22 stC. Wtedy zaczyna się w oczku szaleństwo, kilka samców gania jedną samiczkę po całym oczku, szczególnie w tych miejscach gdzie roślin zanurzonych najwięcej. Jak zauważysz w akwa że ryby zachowują się nadpobudliwie, szybko pływają jedna za drugą, to będzie znaczyło ze zaczyna się okres godowy. Jak się w takim przypdku zachować, i co robić z rybami, pisałem w poprzednim poście.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”