Filtr do oczka,jaki ,z czego i inne dyskusje

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"

Post »

Nie wiem czy robisz sobie reklamę ale robisz już podstawowe błędy w wykonaniu filtra glebowo korzeniowego.
Wyobraź sobie (jesteś architektem) jak będzie wyglądał on jak zakryjesz wszystko kamieniem. Dosłownie jak skocznia narciarska (widać na zdjęciach) a to jest najgorsze w ogrodnictwie.
Co do roślin zachowujących się w praktyce. Zależy od obsadzenia , jeżeli zamierzasz sadzić kilka gat. w jednym "zbiorniku" to za rok/dwa wszystko się pięknie wymiesza. Kolejna podstawowa zasada co do budowy oczka. Kamienie łączysz klejem do kamienia lub betonem , osobiście używam kleju zaś kolor dobieram do rodzaju kamienia. Twoja strona trochę mija się z prawdą ponieważ o tak podstawowe pytania pytasz na forum.
Możesz użyć też mat które są obklejone w żwirze , łatwo samemu to zrobić niewielkim kosztem.
Miecho77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ksawerów / Pabianice
Kontakt:

Re: Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"

Post »

PiotrekP pisze:
Nie wiem czy robisz sobie reklamę ale robisz już podstawowe błędy w wykonaniu filtra glebowo korzeniowego.
Wyobraź sobie (jesteś architektem) jak będzie wyglądał on jak zakryjesz wszystko kamieniem. Dosłownie jak skocznia narciarska (widać na zdjęciach) a to jest najgorsze w ogrodnictwie.
Skoczni nie planuję, chciałem tylko zaznaczyć, że ukryje te zbiorniki, cała kompozycja w koło oczka będzie na wyściółce żwirowej, nie jak jest obecnie na korze. Dojdzie kamień mały i głazy głównie serpentynit ale to z czasem, każdy wie ile to kosztuje.
Z filtra chciał bym zostawić taką mała stróżkę ok 20cm widocznego spływu reszta pod żwirem
PiotrekP pisze:
Co do roślin zachowujących się w praktyce. Zależy od obsadzenia , jeżeli zamierzasz sadzić kilka gat. w jednym "zbiorniku" to za rok/dwa wszystko się pięknie wymiesza.
Wiadomo, bez regulacji liczebności zrobi się galimatias. Bardziej interesuje mnie tempo i ekspansywność poszczególnych gatunków albo na przykład dekoracyjność w ciągu roku. Obsadzę górę niska rośliną a w lipcu mi zniknie i pojawi sie wiosną
PiotrekP pisze: Kolejna podstawowa zasada co do budowy oczka. Kamienie łączysz klejem do kamienia lub betonem , osobiście używam kleju zaś kolor dobieram do rodzaju kamienia.
Tu są moje obawy, wiem ze niektórzy betonują ile wlezie. Z akwarystyki kojarzę że, cement i pochodne maja zły wpływ na ryby i rośliny, chciał bym tego uniknąć, bo co innego restart zbiornika 100-300L a budowa oczka od nowa
PiotrekP pisze: Twoja strona trochę mija się z prawdą ponieważ o tak podstawowe pytania pytasz na forum.
Zgadza się, zadaję podstawowe pytania w kwestii oczek wodnych. Chciał bym uniknąć popełnienia podstawowych błędów, których jest masa na forum.
Mam mało okazji do realizacji z wodą w ogrodzie, ale jak sie na tym nie znam to jak mam to sprzedać.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"

Post »

Miecho77 pisze: Skoczni nie planuję, chciałem tylko zaznaczyć, że ukryje te zbiorniki, cała kompozycja w koło oczka będzie na wyściółce żwirowej, nie jak jest obecnie na korze. Dojdzie kamień mały i głazy głównie serpentynit ale to z czasem, każdy wie ile to kosztuje.
Z filtra chciał bym zostawić taką mała stróżkę ok 20cm widocznego spływu reszta pod żwirem
Przesadzisz z tym kamieniem , wyłóż tylko oczko i strumień, w okolicy oczka daj kilka większych ale punktowo. Inaczej będzie wyglądać to jak żwirownia.
Miecho77 pisze:

Wiadomo, bez regulacji liczebności zrobi się galimatias. Bardziej interesuje mnie tempo i ekspansywność poszczególnych gatunków albo na przykład dekoracyjność w ciągu roku. Obsadzę górę niska rośliną a w lipcu mi zniknie i pojawi sie wiosną
Podaj dokładnie o jakie rośliny Ci chodzi. Zasada jest taka że rośliny wyższe sadzimy w środku a schodząc do brzegów sukcesywnie ich wielkość zmniejszamy stosując niższe gatunki. Najlepiej wygląda jak jest w oczku i strumieniu max 3-4 gatunki roślin. Zależy to również od charakteru ogrodu.
Miecho77 pisze:
Tu są moje obawy, wiem ze niektórzy betonują ile wlezie. Z akwarystyki kojarzę że, cement i pochodne maja zły wpływ na ryby i rośliny, chciał bym tego uniknąć, bo co innego restart zbiornika 100-300L a budowa oczka od nowa
Nigdy nie porównuj małego 300litrowego akwarium z kilku tysięcznym zbiornikiem. Nic z akwarystyki nie kojarz ponieważ to dwa różne światy. Jak pewnie Ci wiadomo buduje się zbiorniki "wybetonowane" w całości z siatkobetonu.
Miecho77
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 6 maja 2012, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ksawerów / Pabianice
Kontakt:

Re: Oczko, kaskada + "filtr korzeniowy"

Post »

Przez środek ogrodu pędzą wiatry wschodnio-zachodnie, już teraz mam masę piachu i kory w oczku - dlatego myślałem o żwirowisku
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Oczko wodne jaki filtr

Post »

Witam

Szukałem ale nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi. Problem polega na zabrudzeniu mojego oczka wodnego na działce ziemią podczas ostatniej ulewy. Oczko mam ok 3m sześcienne wody dodaje podchloryn sodu ale nie wiem jak przefiltrować wodę aby pozbyć się z niej ziemi. Posiadam pompe zanurzeniową moc 550W Toya. Nie wiem jaki zbudować filtr lub ewentualnie jakiś niedrogi kupić. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Pozdrawiam, Bartosz
Moja działeczka
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: Oczko wodne jaki filtr

Post »

najlepiej zrobić jakiś zbiornik sedymentacyjny z basenu i po prostu poczekać aż ziemia osiądzie na dnie i zlewać z góry wodę bo inne sposoby są raczej za bardzo pracochłonne.
_fox_

Re: Oczko wodne jaki filtr

Post »

Ja miałem początkowo zrobiony z beczki plastikowej 60 l pod pokrywą otwór, połączony był z pompą , a na dole otwór wylotowy /już czystej wody/ zdawało to egzamin ale trzeba było gąbki często płukać :( teraz leży gdzieś na strychu razem z keramzytem ;) Obecnie mam typowy filtr do oczka /ileś tam stopni filtracji / ale w zasadzie nie korzystam z niego po za okresem wczesnowiosennym.
Awatar użytkownika
brauniack
100p
100p
Posty: 127
Od: 6 sie 2008, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Oczko wodne jaki filtr

Post »

A jaki polecacie kupić filtr? Dodam, że posiadam węgiel aktywny używany do filtracji wody. Może zbudować podobny filtr? Co sądzicie?
Pozdrawiam, Bartosz
Moja działeczka
Awatar użytkownika
krzysztof988
50p
50p
Posty: 84
Od: 6 maja 2012, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Oczko wodne jaki filtr

Post »

Zalezy co chcesz osiągnąć ? czy wodę klarowną - przejrzystą to trzeba np filtr ciśnieniowy z lampą uv jak tylko oczyszczoną mechanicznie to wystarczy przelewowy, najlepiej obsadzić roślinami i one same zrobią porządek, ale trzeba czekać.
pzdr
Pozdrawiam Krzysztof
Moje oczko wodne.
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Budowa filtra do oczka 5000l

Post »

Witam :D

Chce zrobić domowym sposobem jakiś prosty i nie drogi,ale skuteczny filtr do oczka wodnego o pojemności 5000l

Czy ktoś z was ma jakiś patent??

Prosiłbym o jakiś opis ewentualnie w miarę krok po kroku :) Jakieś zdjęcia lub grafika też mile widziane i pomocne ;:215
Michał :-)
Anned1983
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sty 2015, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Budowa filtra do oczka 5000l

Post »

Osobiście mam kupiony filtr,ale sąsiad majsterkowicz zrobił do swojego oczka coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=ri7e9_jZxV0 . Zrobił kilka takich filtrów i mu starczyło.
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Budowa filtra do oczka 5000l

Post »

Witam dzięki za linka ale szczerze mówiąc myślałem o czymś naprawdę prostym :-) A tu pan w filmie ma aparaturkę i materiały rodem powrotu do przyszłości :-) No ale alternatywa bardzo dopracowana;-) Pozdrawiam
Michał :-)
_fox_

Re: Budowa filtra do oczka 5000l

Post »

Z beczki 30 litrowej powinien wystarczyć na te 5m3 wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”