Mój staw i co dalej ?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wykopałam wielki staw :) I pytanie co teraz ?

Post »

Ecotest - dziękuję za obszerną odpowiedź, a jak myślisz czy bez takiego drenażu się nie obejdzie? nie zależy mi żeby woda była krystaliczna, tylko taka "jeziorkowa".

wszędzie na forach są tylko informacje o budowie stawów i przepisach i pozwoleniach, co jest stosunkowo proste albo o rybach, wydrach które je zjadają i innych plagach. Brakuje mi informacje o tym okresie pomiędzy budową a już eksploatacją stawu jako ekosystemu. Ile to lat może potrwać? po jakim czasie od nasadzenia roślin, powinno sie wpuścić ryby?


Czyli podsumowując, w tym roku rośliny w przyszłym rybki :)
EcoTest
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 lut 2015, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wykopałam wielki staw :) I pytanie co teraz ?

Post »

Jak ma być jeziorowa to się obejdzie ;) Tutaj bardziej chodzi o proces filtracji z zanieczyszczeń niż o jej przezroczystość. Woda pompowana pod złoże w którym rosną rośliny jest stale filtrowana przez bakterie nitryfikacyjne i korzenie roślin. Jest to kilkaset razy bardziej efektywna filtracja niż dzianie roślin w stojącej wodzie. Domyślam się ze teraz jednak ciężko będzie to wybudować - staw już naszedł wodą? Namawiałbym przynajmniej na jakiś minimalny obieg wody w celu natleniania - kaskadę, fontannę pływającą, cokolwiek. Rośliny powinny się ukorzenić zanim wpuszczone ryby je powyciągają. Przed ich wpuszczeniem należy zrobić analizę wody w stawie. Znam przypadki gdzie cały narybek padł w kilka dni - nieszczelne okoliczne szamba i brak tlenu w wodzie zrobiły swoje. Staw w okresie ok. 3 lat powinien się ustabilizować przy założeniu prawidłowego obsadzenia. Na początku wspomagaj wodę preparatami bakteryjnymi typu EM lub Eco Tabs.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wykopałam wielki staw :) I pytanie co teraz ?

Post »

Aż tak długo nie trzeba czekać, wystarczy kilka tygodni. Warto wpuścić kilka małych ryb żeby walczyły z komarami.
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw i co dalej ?

Post »

Nas Stawiskiem jeszcze zimowo, staw skuty lodem, woda powolutku napływa, a serce aż się rwie by tam sadzić i patrzeć jak rośnie :)

fundamenty pod pomosty już zakryte.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ależ będzie pięknie :)
gardenpan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lut 2015, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Staw i co dalej ?

Post »

Spory stawik :) Ja mam sporo mniejszy i borykam się z problemem zapadających brzegów z jednej strony.
Na jesieni zrobiliśmy tam dębową palisadę teraz się okaże czy na wystarczająco dużą głębokość udało się nabić paliki.
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw i co dalej ?

Post »

Witam, u nas jest cały staw gliniasty, więc wydaje mi się że nie powinno się obsypywać ( przynajmniej tak słyszałam) ale życie pokaże. Choć przez skórę czuję że będzie wesoło z tym moim stawiskiem, roboty co nie miara :)

no ciekawe czy uda wam się powstrzymać opadanie burt? jakie macie podłoże pod tym stawem?
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw i co dalej ?

Post »

Obrazek Obrazek

Pierwsze rośliny zasadzone :) przydrożne kaczeńce :) może na razie nie wyglądają zachwycająco, ale jak zakwitną ... to będzie pięknie. choć wykopywanie i sadzenie nie jest takie proste, prawie utopiłam kalosze :)

w stawie wody dużo jak na taki suchy rok i brak śniegu, burty już porównane wiec powoli na Stawisku zaczyna być pięknie :)
Awatar użytkownika
Aiivilis
50p
50p
Posty: 84
Od: 4 wrz 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Staw i co dalej ?

Post »

Zaznaczam sobie temacik i będe obserwować. Uwielbiam takie projekty.
Masz jakieś wizualizacje moze jakby to mogło wyglądac? Korzystacie tylko z usług rąk własnych czy jakies firmy i doswiadczone pomoce?

Przewidujecie w tym sezonie korzystać już z części kąipelowej? Widzę ze spory teren jest, jakies plany na okolicę stawu? A brzegi? wysypujecie jakieś plażopodobne coś czy tak dziko chcecie to mieć?
" Jesteś, na zawsze, odpowiedzialny za to co oswoiłeś" -Lis.
Pozdrawiam, Sylwia.
Mój kolorowy zakątek....
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw i co dalej ?

Post »

teren jest duży w sumie całości 6 ha, powoli budujemy tak ośrodek agroturystyczny, ale że budujemy go metodą gospodarczą to trwa to mozolnie. Większość prac staramy sie wykonywać samodzielnie, przynajmniej te które się da.

co do Stawu to, projektu nie mam, mam swoją wizję którą spróbuję zrealizować, w części kąpielowej ( płytszej, i szerszej) będziemy wysypywać żwirem i piachem tzw. plażę :) są wylane słupy pod dwa pomosty. A rośliny ... no cóż, myślę że powoli odwiedzając okoliczne stawy i jeziorka będą się pojawiały. W okolicach pomostów chcę posadzić pałki wodne, marzą mi się też irysy i pływające grążele. Jak znajdę gdzieś rogatka to też wrzucę. Myślę że ten rok będzie obfity w wycieczki zakończone sadzeniem. A reszta burt .. chyba zostawimy naturze. Między stawem a rowem melioracyjnym, na jesieni chcę posadzić 5 jodeł kalifornijskich, które dość szybko rosną i zacienią część stawu.


A reszta terenu, w bliskiej odległości od stawu ma być plac zabaw dla dzieci i boisko do siatki. Ale na razie to zew przyszłości. :)
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw i co dalej ?

Post »

no i stało się, pierwsze rośliny posadzone, metodą na kamyczek przywiązywany do roślinki. na początek rogatek i rdestnica :)

Na szczeście okazało się że po starym stawie wyrastają z jednej strony tataraki, wiec robi się przyjemnie i zielono, a no i jakieś 5 milionów kijanek macha wesoło ogonkami :)

Obrazek
Max40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 maja 2015, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw i co dalej ?

Post »

Witam
Jest kilka roślin dla zachowania pewnej równowagi w stawie. Jedną z takich grup roślin wodnych w stawie są rośliny pływające (z rodziny liliowatych w formie kwiatu-kolor kwitnienia Czerwony. Rozmnaża się z kłączy na powierzchni wody. Zimuje na dnie zbiornika. Bardzo atrakcyjna roślina.) mają one istotne znaczenie. W upalne i dni kiedy nie ma chmury na niebie chronią wodę przed wzrostem temperatury i nadmiernym rozwojem glonów, a dwa dają schronienie rybom.

Drugą grupą roślin to rośliny podwodne wytwarzające tlen oraz stanowiące pokarm dla zwierząt porządkujących i utrzymujących czystość w zbiorniku wodnym, czyli RAKÓW. Jedną taką rośliną wodną, która stanowi podstawowe diety pokarmowej dla RAKA bez, której Rak nie przeżyje w zbiorniku to Moczarka kanadyjska . Tam gdzie nie ma Moczarki kanadyjskiej tam nie będzie raków lub ich ilość jest znikoma. Ktoś zapyta się, a jak się pozbyć później RAKA? RAK jest przysmakiem takich ryb jak lin, leszcz, okoń.

Drugą taką rośliną wodną, którą warto umieścić w stawie lub zbiorniku wodnym to "Rdestnica przeszyta" ta rdestnica zaopatruje wodę w tlen. Rdestnica przeszyta można spotkać w rzekach mniej w jeziorach. Pamiętam, że udało mi się ją wyhodować w akwarium 5L z podłożem drobnego piasku. Roślina pobiera związki pokarmowe z wody za pomocą dużych liści dochodzących do 15cm. Stanowi dobrą kryjówkę dla drobnych ryb. Najlepiej posadzić "Rdestnica przeszyta" na dnie na głębokości około do 2m-3m(aby nie zamarzły zimą i miały dostęp Światła). Rdestnica wytrzymują dobrze niskie temperatury i na dnie przy 2-5C wytwarzają tlen.
Sadzenie - najlepiej Rdestnice posadzić na dnie otaczając je pierścieniem, radesnice rozrastają się z kłącza.

POLECAM Rdestnica przeszyta (Potamogeton perfoliatus)
Obrazek

oraz
Rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus)
Rdestnica połyskująca (Potamogeton lucens)




Takie Lilie rosnące na środku zbiornika to same korzyści. A dwa można obserwować świat roślini i zwierząt wodnych, bo tam zawsze coś się dzieje koło roślin.
Obrazek
;:215
Pozdrawiam.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw i co dalej ?

Post »

rak to drapieżnik. Nocą skutecznie zabijają ryby. Rak pręgowany to nosiciel raczej dżumy, a błotnego czy szlachetnego dostać graniczy z cudem.
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw i co dalej ?

Post »

o rakach jeszcze nie myślałam, a lilie na pewno będę sadzić, jeszcze się wstrzymuję żeby woda była troszkę cieplejsza, bo na razie na samą myśl że mam tam wejść i próbować zakopać pojemniki z liliami, dostaję drgawek:)

jutro jadę to zobaczę jak moja hodowla kijanek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”