OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
brzoza36
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 sty 2013, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Zamarznięte oczko wodne to poważne niebezpieczeństwo dla zimujących w nim ryb. Brak tlenu w wodzie może spowodować, że nie przetrwają w takich warunkach. Mówimy co zrobić, by lód nie skuł całkowicie oczka wodnego.

Najprostszym rozwiązaniem będzie jednak umieszczenie w oczku wodnym sztucznego przerębla. Może to być specjalne urządzenie zaopatrzone w grzałkę, która podgrzewa wodę wokół, nie pozwalając jej zamarznąć lub znacznie tańszy styropianowy pływak, który możemy wykonać samodzielnie.

W tym roku zrobiony przerębel przy -15woda się delikatnie ścięła w środku,ręką zebrałem,super sprawa polecam. Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Henryp
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 1 sty 2015, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Tak, ten pływak to dobry pomysł, ale do cieplejszych zim. Prawdopodobnie przy mrozie do - 20 i tam zamraznie woda. Zimy ostatnio coraz cieplejsze więc może wystarczy. Ja mogę również zaproponować snopki z trzciny mocno obwiązane i obciązone by stały pionowo w wodzie, łatwo zaobserować na jeziorach zima, że lód przy trzcinie jest najmniejszy i najszybciej odmarza wiosną. Znajomy też poleca napowietrzacz wody, bąbelki powodują, że woda w tym miejscu nie zamarza, bardzo sobie chwali.
Chińskie przysłowie mówi: chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, chcesz być szczęśliwy tydzień - ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie - zostań ogrodnikiem.
brzoza36
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 5 sty 2013, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Witam
Snopek w oczku tak robiło się w stawach większych bajorach,ja mam oczko przydomowe słoma zapaprała by mi wodę ,jeżeli chodzi o zamarznięcie w środku przerębla no niestety co 3ci dzień zaglądam do środka i wyciągam ścięty delikatnie lód i jest ok.
gustaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 sty 2010, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Zgadzam się z Brzozą co do snopka. Kłopot, mała skuteczność. Ćwiczyłem również ze styropianem. Podobnie. Przy małych mrozach ok. Przy minus 15 a nocą
to u nas norma, zawsze zamarzał. Miałem też stale kłopoty z utrzymaniem styropianu w miejscu. Zawsze był wypychany i przesuwany przez lód.
Mówię Wam z doświadczenia - tylko napowietrzacz, nawet najmniejszy. Skuteczność 100%. Zakup do przeżycia. Zużycie prądu marginalne. Gorzej gdy brak dostępu do prądu. Słyszałem, że są na solary.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

gustaw pisze:Gorzej gdy brak dostępu do prądu.

Ja stawiam butlę z tlenem i prądu nie potrzeba :roll:
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Moje przeważnie wygląda tak :)

Obrazek

Obrazek

Beata :wit
gustaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 sty 2010, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Beato, przepiękne oczko i okolica. Gdzie to jest ?
Nie masz przyduchy ?
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Zielone Wzgórza nad Soliną :D
Oczko mam od 15 lat i jeszcze nigdy po zimie nic nie padło . Ale przeważnie czyszczę oczko przed zimą , dawałam też styropian , który oczywiście zamarzał razem z wodą . W tamtym roku nie wyczyściłam oczka , ale na szczęście zrobiła się dziura w starej folii i zeszła woda do połowy i zrobiła się przerwa między lodem a wodą , póżniej lód się załamał . Ponieważ szybko zrobiła się wiosna wyciągnęłam ryby , doniczki z rozkładającymi się roślinami i cały ten syf a było tego sporo bo z jednej strony klon palmowy a z drugiej wierzba mandżurska więc liści jest ogrom . Na szczęście ryby przeżyły .
Beata :wit

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Oczko masz fantastyczne, osobiście dodałabym więcej roślin to podstawa :D

Tylko mam jedno pytanie dlaczego trawa wokół jest zżółkła psuje cały efekt :wit
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
EcoTest
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 lut 2015, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Są też tabletki z wolno rozpuszczającym się tlenem, działają niestety tylko do 3 tygodni. Można też wyciąć przerębel i wypompować trochę wody spod lodu, zrobi się poducha powietrzna. Dla mniej oszczędnych i leniwych przerębel z grzałką i termostatem.
kasia_nowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 gru 2017, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Ja gdzieś czytałam, że można w przerębel włożyć np. tyczki bambusowe albo właśnie słomę.
Pływający styropianowy pływak z grzałką też może się sprawdzić. Taki przrębel ze styropianu faktycznie przy niskiej temperaturze może zamarznąć w środku. Może w środku zainstalować grzałkę?

Sama się zastanawiam, ale na szczęście lodu jeszcze nie mam. Rybki zostały chyba ze 2, bo skutecznie podbierały mi koty sąsiadów :(
Chyba - przy lodzie - zrobię przerębel i wypompuję spod lodu trochę wody. Dużo jej nie zostało, ale akurat ta część jest dość głęboka i mam nadzieję, że ryby przezimują spokojnie.

Kaśka
Małe oczko wodne
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Na takie mrozy jak były w tym roku (do -18 C), styropian nie poradzi. Pompa też zamarznie i nie ma takiej grzałki, która by wyeliminowała lód na 30m2 powierzchni. :cry:
Mój ogród - zapraszam
kasia_nowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 gru 2017, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?

Post »

Rzeczywiście w tym roku mróz był duży i oczko nam zamarzło na kość :D
Na szczęście zdecydowaliśmy się przed tymi dużymi mrozami przenieść nasze 2 ryby do akwarium. Zdobyliśmy dość duży zbiornik okazyjnie i ryby przezimowały.
Teraz już ciepło, więc po przygotowaniu, zakupie nowego promiennika uvc do filtra i oczyszczeniu oczka z pozostałosci będą się pluskać rybki bez problemu.
Małe oczko wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”