Skalniak od podstaw,projekt

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Bez dwóch zdań - jeszcze będziesz walczyła z tym ich "rozrastaniem" :D
cervus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sie 2008, o 17:21
Lokalizacja: Poznań

Post »

Witam,
Podłączę sie do pytań nt skalniaka. Chciałabym zrobić skalniak z roślinami cieniolubnymi. Znajdować się on będzie na północnej stronie domu. Przeczytałam wszystkie tematy o skalniakach na forum, głównie jednak dotyczyły one skalniaków wystawionych na słońce. Czy taki cieniolubny skalniak wykonuje się według takiego samego planu - tj. dół z gruzem, darń, ziemia, podłoże (złożone z ziemi, grysu, kompostu w stosunku 3:2:1)?

Roślin jeszcze do końca wybranych nie mam. Znalazłam już gatunki, które rosną w zacienionych miejsach, muszę jeszcze wybrać które zasadzę. Myślę, że znajdą się na pewno paprocie, przylaszczka, kopytnik, zawilce.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

cervus pisze: Czy taki cieniolubny skalniak wykonuje się według takiego samego planu - tj. dół z gruzem, darń, ziemia, podłoże (złożone z ziemi, grysu, kompostu w stosunku 3:2:1)?
W takim skalniaku podłoże powinno być dostosowane do roślin w nim rosnących. Na przykład paprocie lubią podłoże wilgotne, cieniste i lekko kwaśne. Większość roślin cieniolubnych preferuje podłoże wilgotne. Dlatego w skład podłoża zamiast grysu powinien wchodzić torf, i w zależności od tolerancji roślin na kwaśne podłoże można zastosować kwaśny torf.
Roślin jeszcze do końca wybranych nie mam. Znalazłam już gatunki, które rosną w zacienionych miejscach, muszę jeszcze wybrać które zasadzę. Myślę, że znajdą się na pewno paprocie, przylaszczka, kopytnik, zawilce.
Dodał bym jeszcze takie rośliny jak: Bergenia sercolistna Bergenia cordifolia, Serduszka Dicentra cucullaria, Goryczka żółta Gentiana lutea, Ciemiernik czerwonawy Helleborus purpurascens, Inkarwilla Maire’a Incarvillea mairei, czy Inkarwilla Delavaya Incarvillea delavayi, większość z nich można posadzić u podnóża skalniaka w wilgotnej ziemi, w pełnym cieniu lub półcieniu, no i nie powinno zabraknąć Lilii złotogłów Lilium martagon, rośliny poświęconej Marsowi. Jako ciekawą roślinkę okrywową (zadarniającą) na skalniaku w półcieniu polecam Krzyżownicę Polygala chamaebuxus.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Witaj Kari,
piękny skalniaczek, ja też o takim marzę, mój na razie składa się głównie z kamieni i ziemi.
Bardzo podobają mi się Twoje kwitnące roślinki, będę pewnie wiosną podpytywać o nazwy. A gdzie zaopatrujesz się w roślinki? Cieszę się, że te byliny tak szybko rosną, ja moje posadziłam na początku lipca, widać, że coś nowego popuszczały, ale jak na moje oczekiwania to mało...Mam nadzieję, że wiosną tak ruszą jak Twoje w tym roku. Może wtedy ktoś się skusi na jakieś wymiany ze mną, bo w sumie to drogie hobby :) Nawet wolę nie liczyć ile na same roślinki w tym roku wydałam.
Pozdrawiam serdecznie
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj, Aniu - miło mi Cię gościć :)
Z typowo kwitnących roślinek mam na skalniaku właściwie tylko floksy, goździki i zawciąg nadmorski. Pozostałe roślinki to najróżniejsze odmiany rozchodników i rojników, jest też jedna gęsiówka, skalnica, czyściec, hutunia oraz delosperma.
Rozchodniki i rojniki miałam właściwie z dwóch źródeł - od forumowiczek i ze spacerów :D Wielu osobom te roślinki poprzerastały przez ogrodzenia i "wylazły" na ulicę, więc je skubałam ;) Ukorzeniają się w mgnieniu oka. Mam ich najwięcej i chętnie się nimi z Tobą podzielę na wiosnę, jeśli chcesz (wtedy najłatwiej się przyjmują) :D
Pozostałe roślinki kupowałam w ogrodniczym, na ogół były po 3 zł za doniczkę :) Sadziłam je jesienią zeszłego roku, ale największy przyrost miały rzeczywiście na wiosnę. Latem skupiają się chyba na tworzeniu kwiatków ;)
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Dziękuję za szybciutką odpowiedź. Ja też na pewno będę poszerzać moją kolekcję bylin, więc na zamiany bardzo się palę. Bo niby tylko 3 zł (moje też w większości tyle kosztowały), ale jak się chce mieć różne kolory, w różnych miejscach to trochę tego wychodzi. Myślę, że wiosną i ja już będę miała sporo roślinek do podziału, te wysadzone w czerwcu/lipcu cały czas coś wypuszczają.
Dziś chyba będzie ładny dzień na ogródek, przynajmniej u mnie. Życzę wszystkiego dobrego i do miłego zobaczenia
:wit
Ania
Mój ogród cz. 1, cz. 2
Awatar użytkownika
Kocina
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 22 lip 2008, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków, 6b

Post »

Cieszę się że tutaj trafiłam :D Sama dopiero zaczynam walkę o swój skalniak, a tutaj mnóstwa rzeczy się dowiedziałam. Jak znajdziesz chwilkę, pokaż jak on wygląda teraz. Wiem że jesień to mało atrakcyjna pora, ale i tak jestem ciekawa.
Pozdrawiam ? Ogródek Marty: 1, 2
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj, Marto, miło mi Cię gościć gościć przy moim skalniaczku :)
Przepraszam, że tak późno zauważyłam Twój wpis :oops:

Rzeczywiście, jesień nie jest za ciekawa... Ale jednak, choć zrównała mi ogródek z ziemią ;) to skalniaczek chyba oszczędziła :) Przysypała go na razie tylko listkami:

Obrazek Obrazek

A tutaj "przyjechała" nowa porcja naskalnych roślinek :) Jak tylko podrosną, pójdą do gruntu ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
Kocina
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 22 lip 2008, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków, 6b

Post »

Ładnie nawet teraz :) A co Ty tam masz w tym kubełku takie kolorowe do podrośnięcia?
Pozdrawiam ? Ogródek Marty: 1, 2
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie wiem, Marto, wstyd się przyznać... Przyniosłam roślinkę w kieszeni kurtki po spacerze w ogrodzie botanicznym :oops: Jednak rosła jakoś dziko, nie miała oznaczonej nazwy. Ale to prawdopodobnie rozchodnik, choć ta informacja niewiele zmienia - przy takiej różnorodności gatunkowej rozchodników...
Awatar użytkownika
Kocina
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 22 lip 2008, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków, 6b

Post »

hihi :) to będzie pięknie rosło.
Pozdrawiam ? Ogródek Marty: 1, 2
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Kocina pisze: A co Ty tam masz w tym kubełku takie kolorowe do podrośnięcia?
Rozchodnik kaukaski Variegatum
porównaj http://www.sklep.oczkowodne.net/shoppin ... php?id=391
jest tam tez rojniczek i rozchodnik hiszpański
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję, Arku. Może wiesz też, jak nazywa się ta roślinka na zdjęciu? Mam na myśli tę z zielonymi listkami w kształcie igiełek. Kwitnie na różowo (na końcu łodyżki widać pączek).

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”