Skalniak od podstaw,projekt

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bunia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 317
Od: 6 maja 2007, o 16:28
Lokalizacja: Łódź

Post »

Och, Kari ale ze mnie gapa :oops: :oops: Ty się męczysz przy skalniaczku a ja nic o tym nie wiem. Dopiero teraz tutaj trafiłam, sorki :oops:
Przejrzałam krok po kroku - kawał roboty odwaliłaś kochana :D :P
Twój skalniaczek jest już teraz niezwykły bo własnoręcznie przez Ciebie wykonany. Kamory śliczne, kolorowe i duże. Napracowałaś się sporo.
Twój nowy skalniaczek jest jak małe baby, z każdym sezonem będzie się rozwijać i pięknieć.
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Buniu - jak miło, że też tutaj dotarłaś! Cieszę się, że i Tobie mogę się pochwalić owocami mojej pracy w pocie czoła :D Rąk nie domyję pewnie przez tydzień, ale za to jaka jestem z siebie dumna ;) Już teraz widzę rzeczy do poprawki, ale... nie jest źle :)
paco pisze:To -30 stopni C to nie tak :!: :!: :!: w Word "0" było w ideksie górnym i oznaczało stopnie - po wklejeniu wygląda jak -30.
Aaaaaaaaa to zmienia postać rzeczy :) W takim układzie roślinka ląduje w oranżerii.

Wracając do skalniaczka - podzieliłam go na pół. Jedna część została zrobiona w stylu "głęboki las" :lol: , tj. igliwie, szyszki i kawałki gałęzi. A druga pozostała "au naturel" ;) czyli same kamienie i roślinki.

Część pierwsza:

Obrazek Obrazek Obrazek

Część druga:

Obrazek Obrazek Obrazek

No i tak patrzę i patrzę, dumam i kontempluję :) W domu część leśna ma chyba więcej zwolenników :) Zastanawiam się, czy nie zrobić całości "leśnej" i po prostu w ten sposób "pozapychać" tymi szyszkami wizualne dziury pomiędzy kamieniami i roślinkami. A na wiosnę - gdy roślinki już się zaczną rozrastać - to usunę to całe leśne runo :D
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

kari pisze: Wracając do skalniaczka - podzieliłam go na pół. Jedna część została zrobiona w stylu "głęboki las" :lol: , tj. igliwie, szyszki i kawałki gałęzi. A druga pozostała "au naturel" ;) czyli same kamienie i roślinki......
No i tak patrzę i patrzę, dumam i kontempluję :) W domu część leśna ma chyba więcej zwolenników :) Zastanawiam się, czy nie zrobić całości "leśnej" i po prostu w ten sposób "pozapychać" tymi szyszkami wizualne dziury pomiędzy kamieniami i roślinkami. A na wiosnę - gdy roślinki już się zaczną rozrastać - to usunę to całe leśne runo :D
Moja, żona nie zgadza się z opcją "leśne runo", a ponieważ stoi nade mną, ja też z tą opcją się nie zgadzam (nie mam innego wyjścia :lol: ). Poza tym to ona obsadza nasze skalniaki, a ja tylko je buduję - więc chyba to ona ma rację??? :wink:

A teraz na poważnie - szyszki zostawiłbym jedynie pod iglaczki, a cały skalniak został "au naturel" pozostawiając miejsce dla rozrastania się roślin. Przy tak małej warstwie szyszek i nowej ziemi wiosną trzeba będzie trochę plewić, (zanim rozrosną się rośliny) chwasty splątane z szyszkami jedynie utrudnią Ci pracę. Jeśli chcesz motywy leśne, to proponuję jakieś korzenie (nie za wiele), dla podkreślenia, czy osłonięcia jakiejś rośliny.
Trochę leśnego runa można użyć dla roślin, które tego wymagają (na przykład - urdzik karpacki lubi rosnąć w ziemi pod świerkami - czyli igliwie świerkowe będzie dla niego dobre, a wielkość igieł nie będzie rażąca dla oka. Wrzosy, wrzośce ładnie wyglądają, gdy ziemia wokół nich jest wyściółkowana szyszkami, ale gdy te rośliny są już większe.)
Widzę na skalniaczku szałwię ( Salvia officinalis "Tricolor" ) na prawdę nie wymaga takiego ściółkowania, gdyż sama tworzy olbrzymią kępę, którą będziesz musiała ograniczać sekatorem.
Wiosną rośliny ruszą do życia i zapełnią w tej chwili puste miejsca.


No ale decyzja należy do Ciebie (poza tym jesteś skazana na naciski domowników).

Myślę, ze powinnaś przyjąć za zasadę, że to co zrobisz ma spełniać Twoje oczekiwania i Tobie przynosić zadowolenie - tak więc nie przejmuj się tym co piszę i rób tak jak Tobie będzie się podobać.
W tej chwili ja również robię skalniak i.... "łamię" przy jego budowie wiele tak zwanych "zasad tworzenia skalniaków". Kamienie, które w naturze leżałyby płasko ja stawiam w pionie (niektórzy byliby taką koncepcją załamani). Ja natomiast tak to widzę, gdyż mają one stanowić tło dla np. nieco wyższej trójsklepki i stanowić "urwisko" dla obwieszającego się z nich świerka. Po jednym z nich będzie piął się miniaturowy bluszcz, a z drugiej strony obwieszał się floks szydlasty. Ja to tak widzę i nie będę się stosował do "kanonów w budowie skalniaka".

Czy to co zamierzam, będzie dobrze wyglądać? przekonam się - jeśli nie to będę wprowadzał zmiany, aż będę ze swojego dzieła zadowolony. Takie podejście proponuję również Tobie.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Andrzeju, Ty to masz szczęście, że masz żonę, która tak wiele wie o skalniaczkach i rosnących na nich roślinkach :D Ja się czuję troszke jak taki głuptas, wszystko robię trochę po omacku... Po prostu coś zrobię i... nawet nie potrafię powiedzieć, czy to mi się podoba czy nie. Wydaje mi się, że ten "leśny" skalniak jest w pewien sposób przeładowany, więc na pewno będę go przerabiać. Pierwotnie zresztą ułożyłam szyszki tylko koło iglaków - więc tak, jak również Ty proponowałeś.
Tata wyprosił obsypanie całości korą, ale konstrukcja jest pod lekkim ukosem, więc już teraz wiem, że z pierwszym deszczem kora odpłynie w siną dal... No ale muszę poczekać na ten deszcz, bo Tata jest pewien swojej racji ;)
Teraz wydało się, że nie ma we mnie ani krzty artystycznej duszy, heh... Najchętniej ułożyłabym wszystko wg jakiegoś matematycznego równania, które sprawdza się zawsze i wszędzie ;)

Andrzeju, juz teraz zjada mnie ciekawość - jak będzie wyglądał Wasz skalniak... Potrafię sobie wyobrazić wszystko to, co napisałeś :D Kurczę, ja bym na to nie wpadła... Na pewno będzie pięknie. I na pewno skorzystam z Twojej rady wierząc, że u mnie też będzie pięknie, bo... będzie u mnie :D
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

kari pisze:I na pewno skorzystam z Twojej rady wierząc, że u mnie też będzie pięknie, bo... będzie u mnie :D
I tak trzymaj - bo na pewno bedzie pięknie
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

paco pisze: Widzę na skalniaczku szałwię ( Salvia officinalis "Tricolor" )
To przez Ciebie, Andrzeju... Jak ją zobaczyłam w Waszym wątku, to zaraz na nią zachorowałam. Nawet się nie zastanawiałam, czy pasuje na skalniak :D Czy takie maleństwo na pewno przetrwa zimę?
Pozdrawiam! ;:100
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam . Jeżeli można się wtrącić to zgadzam się całkowicie z KaRo. Moim zdaniem najpierw nasypcie bardzo dużą górę ziemi oczywiście niesymetryczną .Od góry układać kamienie formując skalniak rożnymi zagłębieniami , im bardziej fikuśnie tym lepiej .W górnej części skalniaka można ustawić wiatrak lub młyn wodny.W środkowej części można wkomponować mały stawek połączony np. z młynem. Roślinność powinna być posadzona z wielka uwagą , aby nie sadzić za gęsto .Sam jeszcze przesadzam rośliny dlatego wielkość docelowa rośliny jest ważna.Rośliny większe powinny być sadzone z tyłu ,a mniejsze z przodu.Na skalniaku można stosować wszelkiego rodzaju roślinność, pamiętając o wielkości.Super byłoby posadzić krokusy , hiacynty,rośliny skalne-rozchodniki , rojniki,byliny zielone-funkie, byliny kwitnące, o zabarwieniu czerwonym, juke ,iglaki karłowe.Nie polecam natomiast wierzby ,rozrośnie sie bardzo, a małe liście na jesień to wielki problem w utrzymaniu porządku.Zastosowanie oświetlenia na Waszym skalniaku byłoby dobrym rozwiązaniem.Może jakaś azalia?Jeżeli moje uwagi sie przydadzą to super .Powodzenia :D
Lorana
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 4 sie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Łódź

Post »

Pewnie,że każda uwag jest bardzo cenna i prawdopodobnie ten skalniak będzie przechodził metamorfozy tym bardziej, że z przodu domku mamy jeszcze kmaieniaedo wykorzystania i w przyszłym sezonie myślimy coś z nimi zrobić.
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

To mój drugi skalniak

Obrazek Obrazek Obrazek
Lorana
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 4 sie 2007, o 18:58
Lokalizacja: Łódź

Post »

No właśnie ja już nie mogę doczekać się sezonu ogródkowego i tego co w tym roku zrobimy w naszym małym ogródku........ :lol: :lol: :lol:
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

grigori24 pisze: Moim zdaniem najpierw nasypcie bardzo dużą górę ziemi oczywiście niesymetryczną .Od góry układać kamienie formując skalniak rożnymi zagłębieniami, im bardziej fikuśnie tym lepiej.
Budowę skalniaka zaczyna się od podstawy, a nie od góry, łatwiej wtedy go formować. Najpierw układamy kamienie na obrysie skalniaka i za nie wsypujemy ubogie podłoże. Ubogie dla tego, że rośliny na skalniaku powinny rosnąc naturalnie, a nie być pędzone na żyznym podłożu, na przykład, przerośnięte do wielkości główek sałaty, rozety rojników nie wyglądają naturalnie. Mam na myśli oczywiście typowe rośliny skalne. Tak wyglądają rozety rojników rosnące w naturalnym środowisku:

Obrazek

To akurat rojniki rosnące w Alpach Austriackich (fotka zrobiona kilka dni temu)

TUTAJ jest przykład takiego formowania skalniaka. Jest to co prawda, budowa skalniaka z kaskadą i małym oczkiem, ale widać wyraźnie kształtowanie samego skalniaka. A następnie nasadzenia. Efekt całej pracy można zobaczyć TUTAJ Bardzo ważnym elementem dekoracyjnym jak i praktycznym jest obsypanie podłoża drobnymi kamieniami. Zabezpieczają one podłoże przed utrata wilgoci, jak i przed chwastami, poza tym są dekoracyjne same w sobie, nie mówiąc już w połączeniu ich z roślinami.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Witam jakie rozmiary ma twój pierwszy skalniak w tym roku tez zamierzam robić skalniak ale połączyć go z oczkiem wodnym i kaskadą
lukasek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 kwie 2008, o 21:47
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Smolkus1993 pisze:Witam jakie rozmiary ma twój pierwszy skalniak w tym roku tez zamierzam robić skalniak ale połączyć go z oczkiem wodnym i kaskadą
Takie rozwiązanie jest chyba marzeniem każdego działkowca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”