Oczko Jacka

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Lilie się rozkręcają. Muszę się tylko "zatroszczyć" o szarynkę grzybieniówkę bo się trochę rozpanoszyła.

Colorado.
Obrazek

W oczku mam tylko 3 "karpiki" tak po parę kilo każdy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Lilie w pełni kwitnienia.
Szarynka zebrana i pognieciona. Ale operację trzeba jeszcze ze dwa razy powtórzyć i myślę że będzie w tym sezonie po problemie.

Obrazek

Obrazek

Zielony zakątek przy małym oczku.

Obrazek

Lawenda kwitnie jak szalona. I kończy w suszonych bukietach.

Obrazek

Rojniki się rozrastają i kwitną.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ujście strumyka. Miesiąc temu w strumyk przeszły z oczka kiełbie na tarło.

Obrazek
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Lilie wodne kwitną.
"Colorado" i "Texas Dawn" kwiatostany wystają ponad lustro wody.

Obrazek
Obrazek

" Marliacea Rosea" posadzona na głębokości 140cm.
Obrazek

Pierwsze kwitnienie w małym oczku ?Arc-en-Ciel?.
Obrazek

Ważka odpoczywa na oczerecie.
Obrazek

Rozpław posadzony w skrzynce w strumyku zaczyna kwitnąć. Strumyk - filtr korzenny już po pierwszym czyszczeniu. Korzenie ładnie poprzerastały otwory w skrzynkach i zwisają swobodnie pod nimi.
Skrzynki powyjmowałem z koryta i wybrałem wiadrem osad na taczkę i pod rośliny. Oby tylko smak owoców i warzyw nie trącał rybim gównem. Okazało się że z oczka weszło do koryta strumyka ze 30 kiełbi.
Obrazek

Krajowa krwawnica też w pełni kwitnienia i co do uroku nic do zarzucenia. Posadzona w wodzie pomiędzy kamieniami bez problemu zimuje. Zanurzona łodyga ma postać pogrubiony butelkowaty.
Obrazek

W mały oczku żaby złożyły skrzek.
Obrazek

Osoki kwitną.
Obrazek

Na skalniaku nowy "nabytek" dziurawa beczka kamionkowa. Szkoda wyrzucać.
Obrazek

I na murku kwitnąca delosperma.
Obrazek
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Colorado w pełni rozwoju i kwitnienia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Strumyk - filtr od prawa do lewa. Turzyce przycięte. Pora na czyszczenie z mułu, prześlę fotki korzeni, które też trzeba poprzycinać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I lilie, którym tegoroczna pogoda służy.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Jak widać korzenie poprzerastały skrzynki. Zostały poprzycinane te w skrzynkach i te u roślin które, są posadzone pomiędzy kamieniami.

Obrazek

Obrazek

Rynna po opróżnieniu.

Obrazek

Obrazek

Część skrzynek jest wsparta o brzegi strumyka, część stoi na dnie ( skrzynki po piwie) a inne stoją na skrzynkach po piwie. Sadzenie w takich skrzynkach pozwala szybko wyjąć rośliny na czas czyszczenia, korzenie roślin swobodnie pływają i pobierają substancje z osadzającego się mułu. Te skrzynki które stoją na dnie hamują przepływ i powodują lepsze osadzanie tego mułu.

Obrazek
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Oczko Jacka

Post »

Witaj Jacku !
W przyszły tygodniu planuję rozpoczęcie budowy mojego oczka i mam do Ciebie kilka pytań.

Jakie rośliny powinienem u siebie posadzić, aby woda w oczku była w miarę czysta ? Mam już kilka roślin czyszczących takich jak :
przęstka, wywłócznik , mięta wodna czy pływacz zwyczajny.

Chcę, aby do oczka wpływał mały strumień. Otóż chcę kupić pompę o wydajności 2500l/h Czy taka wystarczy, aby potok mógł sobie swobodnie płynąć ? Spadek terenu nie będzie wielki , a strumień dość wąski .

Jakie lilie wodne do oczka polecasz ? Chcę dwie , z czego jedna to Gonnere :)

Jutro napiszę kolejne pytania . Masz wspaniałą kolekcję lili wodnych i świetnie wykonane oczko !
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Witaj
Co do roślin to sadź jak najwięcej wedle upodobań. Mięta i jaskier wielki są bardzo ekspansywne.
Ja polecam wszelkiego rodzaju turzyce, pałkę wodną, krwawnicę, oczeret, bobrek. Wszystko posadzone między kamieniami bez pojemników.
Ale czystość wody to też kwestia ilości ryb, ja mam ich stanowczo za dużo i dlatego woda jest zielona. Na wiosnę planuję odłów i wywózkę.
W małym oczku nie mam ryb i woda jest przeźroczysta.
Co do pompy to zerknę jutro na pudełko i odpowiem jaką mam wydajność i wysokość wynoszenia.
Co do lilii to najlepiej mi rośnie Colorado.
Za tydzień będę pod Wrocławiem w szkółce Mayla. Mam zamiar kupić lilię "Mayla" i ?Pygmaea Rubra? .
Mają też Gonnere. Jak chcesz to ją Ci kupię i podjedziesz odebrać na północny-zachód od Kielc.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Oczko Jacka

Post »

Z tego ci mi wiadomo, to w tej szkółce nie ma już tej lilii wodnej :?
Muszę do nich napisać .

Jadę zaraz na bagna po turzyce :D
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Oczko Jacka

Post »

Pięknie kwitną Twoje lilie. W jakim podłożu są posadzone? Na jakiej głębokości masz Colorado?
Moje w tym roku godne pożałowania. Przestały rosnąć i kwitnąć niedługo po wpuszczeniu 3 koi. Mamy nieduże oczko. Znajduję łodygi pąków przegryzione u podstawy... Liści ubywa i nie ma nowych. Do tej pory byly tylko karasie i było ok. Czy Twoje nie niszczą lilii?
Obstawiałam jeszcze rogatka, że może dodatkowo zagłuszył lilie. Dziś wyciągnęliśmy pojemnik z Aurora, która nie miała już żadnego liścia. Okazuje się, że podłoże wygrzebane, mimo kamyków, o 1/3 go ubyło... Lilia wisiała w powietrzu na jednym korzonku... Innych roślin nie ruszają.
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

Lilie mam "posadzone" bez pojemników, kłącza położyłem na dnie oczka i obłożyłem kamieniami polnymi.
Korzenie mają bezpośredni dostęp do rybich odchodów.
Jeśli macie lilie w koszu to spróbujcie poukładać na górze większe kamyki takie o średnicy z 5-10cm.
Colorado posadzone jest na głębokości 70-80cm.
Co do koi to mam ich 6 dużych sztuk. Co jakaś czas na powierzchni są kawałki korzeni lilii, a poza tym nic im się nie dzieje.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Oczko Jacka

Post »

Ostatnio widziałam w jakimś programie ogrodniczym sposób zabezpieczania lilii - zakrywali wierzch doniczki siatką. Chyba tak zrobię i dam koi jeszcze jedną szansę. Jeśli nadal tak będzie - czeka je eksmisja :wink:
A jak u Ciebie z zimowaniem rozpławu? Mój zeszłoroczny nie przetrwał. Kolejne podejście w tym sezonie.
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko Jacka

Post »

W ogrodzie botanicznym we Wrocławiu widziałem liście lilii zabezpieczone siatką na powierzchni wody nie wiem czy przed rybami czy kaczkami.
U mnie funkcję takiej siatki pełnią kamienie, chociaż widziałem po powrocie z Wrocławia że trochę korzonków pływało po powierzchni.
Spróbuj wyjąć lilię z pojemnikiem na małą głębokość i zabezpiecz, żeby odbudowała liście i korzenie. A później wedle uznania ja polecam tak jak jest u mnie, kłącze na dnie i kilka (3-4) otoczaków wokół i od góry z jeden.
Karpie są żarłokami, jak się ich nie dokarmia to przeczesują oczko za żarciem. Kup im kukurydze w puszce :D .
Co do rozpławu to wcześniej próbowałem pomiędzy kamieniami ale padał zimą, w zeszłej jesieni kupiłem i posadziłem w doniczkach , przezimował bez problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”