Jak założyć skalniak?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
mentor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lip 2007, o 13:01

Post »

Jestem pod wrażeniem.


To żeby odgrodzić się od sąsiadów i od dróżki, którą przemieszcza się dość duża ilość ludzi to również 1 z moich celów.


Aha jeszcze jedna sprawa, czy mógłbyś zamieścić zdjęcie z przykładowym suchym murkiem.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

mentor pisze: Aha jeszcze jedna sprawa, czy mógłbyś zamieścić zdjęcie z przykładowym suchym murkiem.
Tu masz fotki suchych murków.

Suchy murek z wodospadem.
Obrazek

Skarpa zabezpieczona suchym murkiem.
Obrazek

Kaskada na skarpie, zabezpieczonej tarasowo suchym murkiem.
Obrazek


A tutaj rysunek poglądowy co i jak zrobić.

Obrazek

Suchy mur, to nic innego jak niski murek, zbudowany bez użycia zaprawy murarskiej, obsadzony roślinami skalnymi. Doskonale nadaje się on na murek oporowy, na skarpach i w ogrodach o dużym nachyleniu terenu tworząc tarasy pod rośliny. Jeśli mur nie będzie wyższy niż 1 metr, to nie wymaga on betonowego fundamentu. Wystarczy wtedy, wykopać płaski rów i wypełnić go piaskiem, który będzie dawał oparcie kamieniom. Na samym dole murku, umieszczamy najszersze kamienie. Wszystkie kamienie układamy naprzemianlegle (tak jak mur z cegły), z lekkim skosem w kierunku skarpy, na 2 cm warstwie podłoża. W szczeliny między kamieniami, można sadzić rośliny skalne. Podłożem uzupełniamy również przestrzeń za murkiem w trakcie układania kamieni. Po położeniu pierwszej warstwy, nasypujemy podłoże za kamieniami (1), do takiej wysokości, aby obsypać położone kamienie, warstwę 2 cm. Na podłożu kładziemy następną warstwę kamieni i ponownie uzupełniamy przestrzeń za kamieniami, tak postępujemy do zakończenia układania, dobrze ubijając każdą z tych nasypanych warstw (2, 3, 4, 5). Kamienie po ułożeniu, nie powinny być ruchome. Pamiętajmy również w trakcie układania, o nachyleniu całej konstrukcji w kierunku zbocza skarpy (do tyłu) patrz rysunek. Nachylenie stabilizuje murek i ułatwia odpływ wody.

"I to by było na tyle", "w temacie suchy murek", że pozwolę sobie sparafrazować poetę oraz noblistę. :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Ciebanna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 lip 2007, o 21:38

Post »

Witam
Jestem zupełnym nowicjuszem zarówno w orodnictwie jak i w tym Forum. Starałam się założyć coś na kształt skalniaka czy raczej murków skalnych. Udało mi się jakoś ułożyć kamienie ale niestety nie mam zupełnie pomysłu jakie dobrać rośliny. Wsadziłam to co miałam, ale efekt jest wielce niezadowalajacy. Będę wdzieczna zarówno za sugestie dotyczące roślin jak i może samego kształtu i organizacji skalniaka. Niestety jest on dość mały. Przesyłam w załączeniu zdjęcie.
Pozdrawiam srdecznie

Obrazek
mentor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lip 2007, o 13:01

Post »

Po tym pierwszym sklaniaku pomyśle o tych suchych murkach, ale może zrobie je dobiero za rok. Obawiam się tylko 1, a mianowicie: dość dawno temu był u mnie planowany ogród poziomowy, pomysł ten nie do końca wypalił ale były już wylane murki znajdują się one w pobliżu skarpy i są przykryte ok. 20 centymetrową warstwą ziemi. Więc nie wiem jak to wyjdzie :( :( :(
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

mentor pisze:Obawiam się tylko 1, a mianowicie: dość dawno temu był u mnie planowany ogród poziomowy, pomysł ten nie do końca wypalił ale były już wylane murki znajdują się one w pobliżu skarpy i są przykryte ok. 20 centymetrową warstwą ziemi. Więc nie wiem jak to wyjdzie
Co to znaczy "ogród poziomowy". A może chodzi o ogród tarasowy.
Co do tych wylanych murków, może uda się część z nich wykorzystać jako fundamenty pod suche murki, zamiast tego piasku.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
mentor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lip 2007, o 13:01

Post »

Pawel Woynowski pisze:
Co to znaczy "ogród poziomowy". A może chodzi o ogród tarasowy.

Miało to wyglądać tak, że części ogrodu byłyby oddzielone murkiem (z jednej strony równo z ziemią, a po drugiej stronie murku spad).
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

mentor pisze:
Pawel Woynowski pisze: Co to znaczy "ogród poziomowy". A może chodzi o ogród tarasowy.
Miało to wyglądać tak, że części ogrodu byłyby oddzielone murkiem (z jednej strony równo z ziemią, a po drugiej stronie murku spad).
Mentor,czemu zaniechałeś ten projekt ???
Ogród utrzymany w konwencji tarasowej to ciekawe rozwiązanie :idea: .
http://dom.NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/ogrody/1,72077,2512552.html
mentor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lip 2007, o 13:01

Post »

To był pomysł mojego taty, a ja wtedy się tym nie interesowałem.


Ale w sumie jeden spad jest zrobiony, a dlaczego nie zostało to dokończone to nie wiem.
Awatar użytkownika
chmara3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 591
Od: 21 lip 2007, o 00:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Witam :)

Może nie mam dużego doświadczenia jeśli chodzi o skalniaki, ale posiadam jeden jest mały ale wysoki.
A zaczeło sie od całkiem innego skalniaka, który był wiekszy ale niższy. Tylko zrobiłam taki błąd że nawiozłam odpowiednią ilość ziemi, obłożyłam kamieniami, posadziłam roslinki, poprzedzielałam je ładnie kamykami ale niestety nie zrobiłam odpowiedniego podłoża pod skalniak i niestety siadł kwestia 2- 3 lat.
W zrobienie drugiego skalniaka włożyłam troche wiecej wysiłku, podłoże to praktycznie gruz na przemian z ziemią, pózniej bardzo dużo ziemi(w zależności jaki duży chcemy miec) kamienie i oczywiscie roślinki :) jestem z niego zadowolona bo trzyma sie super juz chyba 3 rok :)
Mam w planie zrobienie czegoś wiekszego oczywiscie też mam na mysli skalniak ale szukam odpowiedniego miejsca i czasu :(

życzę powodzenia i pozdrawiam.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

mentor pisze:To był pomysł mojego taty, a ja wtedy się tym nie interesowałem.
Ale w sumie jeden spad jest zrobiony, a dlaczego nie zostało to dokończone to nie wiem.
Czy ja dobrze rozumiem. Murek jest posadowiony na krawędzi spadku u góry. W takim razie co ma zabezpieczyć skarpę na dole przed rozmyciem. Bo z czasem, skarpa spłynie razem z większymi opadami.

Uprawy tarasowe robi się na większych powierzchniowo zboczach skarp, gdzie murki służą do podniesienia podłoża na odpowiednią wysokość, tak aby podłoże było wypoziomowane.
W skarpie kształtuje się coś jak by poziome "schody" i wzmacnia się je murkami które wypełnia się podłożem wybranym ze skarpy, podobnie jak na rysunku (kilka postów wcześniej). Jeśli chce się murki wyższe. wtedy uzupełnia się za murkiem podłoże ziemią ogrodniczą na zaplanowaną wysokość.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
mentor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lip 2007, o 13:01

Post »

Ta skarpa była robiona po budowie więc 16 lat temu. Podejrzewam, że jest ona usypana również z gruzu.



Zapytam się taty jak była ona robiona i napisze.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

mentor pisze:Ta skarpa była robiona po budowie więc 16 lat temu. Podejrzewam, że jest ona usypana również z gruzu.
Jeśli tak to jest to dobre miejsce na rośliny skalne. W związku z gruzem na którym leży skarpa, podłoże jest przepuszczalne, a to roślinki skalne bardzo lubią. :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”