Pałka (Typha L)

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Marek61
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 maja 2011, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pałka (Typha L)

Post »

Z góry przepraszam za ten temat ale nic nie mogłem znaleźć na forum , a więc...
Jestem na etapie zasiedlania :tan swojego oczka roślinami,i nie wiem czy pałkę delikatną,trzcinę pstrolistną,tatarak pospolity sadzić w pojemnikach czy w ... ,no właśnie.Rzecz w tym , że oczko mam zrobione wg rad pana Woynowskiego tzn : wykop z półkami dookoła, na to położona folia PCV do oczek a wcześniej włóknina.Półki są wykopane trochę większe (głębokość ok. 30cm)i po przykryciu włókniną i folią zostały wypełnione gliną i piaskiem.I teraz nie wiem ,a są różne opinie czy sadzić pałkę i trzcinę bezpośrednio ,czy w pojemnikach i wkopać w półkę.Podobno kłącza tych roślin rosnąc potrafią przebić folię PCV,a co wy na to ;:145
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: Pałka wodna

Post »

Witaj Marku!
Swoje oczko też tworzyłam według wskazówek Pawła.....przerabiałam też temat sadzenia roślin i zapewniał mnie Paweł iż takie rośliny nie są zagrożeniem dla folii...faktycznie folia cała jest do dnia dzisiejszego ....jednak nie przewidziałam iż w tak szybkim tempie się rozrosną! Jesienią musiałam większość usunąć a tej wiosny robię nowe nasadzenia już w pojemnikach.
Dodam jeszcze że ja do gliny i piasku dokupiłam trochę ziemi specjalnej do roślin wodnych :wink:
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
Marek61
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 maja 2011, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pałka wodna

Post »

Bardzo dzięki za odpowiedź ;:138 trochę mnie uspokoiłaś,w jakim czasie tak ci się rozrosły i rozumiem ,że sadzisz je teraz w koszach aby tak nie szalały.
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: Pałka wodna

Post »

Marku moje rozrosły się w jeden sezon ale to może dlatego że dodałam specjalną ziemię do roślin wodnych co bardzo im widocznie sprzyjało.
Teraz to doniczkuję wszystko :)
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Pałka wodna

Post »

Zasada jest prosta - w pojemnikach łatwiej kontrolować rośliny
Że trzeba kontrolować, świadczą fakty - rośliny ekspansywne po pewnym czasie potrafią nie tylko z pojemnika wyjść ale i pojemnik zniszczyć (rozsadzić swoimi kłączami)
pozdrawiam
Jacek
Marek61
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 maja 2011, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pałka wodna

Post »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi , ale pojawił się następny problem.Pas ziemi wokół oczka mam pozbawiony darni ,wyłożony czarną agrowłókniną i wysypany drobnym tłuczniem.pomimo to w niektórych miejscach przez agrowłóknine przebija się trawa.Wyrywanie nic nie daje bo odrasta,czym to dziadostwo potraktować.Kupiłem Randap i trochę mam obawy -jak to zrobić,macie jakieś pomysły ?. ;:223
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pałka wodna

Post »

Nie możliwe że przez agrowłókninę przebija trawa , chyba że jest stara (agr.), nie zrobiłeś zakładek albo rośnie na agrowłókninie. Jeżeli Randap dostanie się do oczka to pożegnaj się z roślinami w oczku. Pomaluj delikatnie pędzelkiem i spali.
Marek61
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 maja 2011, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pałka wodna

Post »

No właśnie tak kombinowałem smarować pędzelkiem ale... czy po kamieniach nic nie spłynie.
Kilka pędów trawy przelazło przez włókninę sam byłem zaskoczony,a kilka przesmykło się pod zakładką bokiem.
W oczku mam tylko tatarak ,dopiero czekam na rośliny.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pałka wodna

Post »

Posmaruj w słoneczny dzień, jeżeli preparat się wchłonie to nic roślinom wodnym się nie stanie
Sobi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 22 maja 2015, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kiełkująca pałka wodna - co dalej?

Post »

Witam,
miesiąc temu do pojemnika z przepłukanym piaskiem na dnie wsadziłem kilkadziesiąt nasion pałki wodnej i zalałem wodą ok. 5-8 cm powyżej stanu podłoża. Po miesiącu widać pierwsze młode pałki wodne.
Teraz pytanie - co dalej? Czym miałyby się te pałki żywić? Sama czysta woda i piasek na dnie to chyba za mało. Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie i podpowie, co zrobić, by wiosną cieszyć się młodymi roślinkami? Jaki poziom wody utrzymywać?
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Kiełkująca pałka wodna - co dalej?

Post »

Wstaw do wody w wiadrze do piwnicy, bo teraz wszystko zamarznięte, niech przejdą w stan spoczynku. Wiosną do oczka z tą doniczką możesz. W piasku też będą rosły, może wolniej ale to dobrze bo pałka jest dość ekspansywna. Ja mam w oczku miniaturowe odmiany. Zamiast siać możesz przynieść z nad stawu.
Sobi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 22 maja 2015, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kiełkująca pałka wodna - co dalej?

Post »

Dzięki za poradę.
Oczko planuję zakładać na wiosnę i dlatego też zacząłem z pałką od nasion, żeby na wiosnę mieć już jakieś w miarę podrośnięte, sztywne roślinki :) Chyba, że to średni pomysł z sadzeniem pałki w grudniu.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Pałka (Typha L)

Post »

Czy pałki miniaturowe mają nasiona, czy ta pałka to ozdóbka? Przyniosłem kilka z parku i czekam aż się rozpirzą, ale jakoś nie widać efektu. Kiedyś przyniosłem pałki, te zwykłe, i rano miałem cały pokój w puchu. Dostałem w łeb od mamuśki, bo ciężko było tego się pozbyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”