Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  
Autor Wiadomość
Emilia
 Tytuł: Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły
PostNapisane: 1 mar 2017, o 11:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
AgroMarek, nie wydaje mi się, żeby Basia chciała inwestować w taki sposób zabezpieczenia skarpy, bo pisała, że ten grunt nie należy do niej. Ponadto agrowłókninę trzeba czymś przykryć i co by to nie było, to dodatkowy koszt. I będzie spływać po agrowłókninie :roll:
Prosiłam znajomego pana urządzającego ogrody o kosztorys urządzenia jednej mojej skarpy długiej ok. 15m , wysokiej (po skosie) na ok 6m. Kąt nachylenia ok. 40 st.. Agrowłóknina, kamienie polne (duże), podkłady kolejowe, na wierzch kora. Rosną tam już różne płasko rosnące iglaki. Podliczył na ponad 3 tysiące. Po znajomości.Te kamienie i podkłady w celu utrzymania kory na agrowłókninie ;:108

Zobacz profil Wyślij e-mail      

lukasz2016
 Tytuł: Skarpa jak ją zagospodarować?
PostNapisane: 2 mar 2017, o 14:47 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam
stałem się szczęśliwym posiadaczem własnego domu na działce około 13ar,
niestety od pólnocenj strony mam granicę działki na szczycie skarpy (wysokości skarpy to około 1,2m) - moje pytanie jest takie jak zabezpieczyć ta skarpę żeby się ziemia nie obsuwała (na górnej działce póki co jest pole uprawne)
Obrazek

Zdjęcie zostało wykonane w październiku 2016r. podczas wyrównywania pozostałej części działki (której poprzedni właściciele nie plantowali)
granica biegnie wzdłuż namalowane wapnem białej lini, ja podczas plantowania zostawiłem na szyczie 0,5m zeby dało się w przyszłości postawić jakieś ogrodzenie.

p.s.
dom ma długość od strony granicy 14,5m a skarpę chciałbym opanować na odcinku jakichś 20m za domem.
- czy taka skarpę uda się nadsypać i obsadzić jakimis roślinami okrywowymi - to chyba bedzię najtansza opcja.
- lub proszę o informacje jak się zabrać za murek oporowy w tym przypadku

bogdanm
 Tytuł: Re: Jak poradzić sobie ze skarpą,
PostNapisane: 2 mar 2017, o 17:31 
200p
200p

0 szt.
A może warto pomyśleć o płytach ażurowych ? Poukładać na spadzie przysypać ziemią i coś wtedy wysiać .
Oczywiście o sadzeniu krzewów nie ma mowy ale jakieś kwiaty można wysiać.

lukasz2016
PostNapisane: 3 mar 2017, o 10:07 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
A proszę o informacje jakie rośliny szybko rosnące się nadają na taka skarpę?
dodam ze ziemia to generalnie glina - i ta skarpa jest od północy i zacieniona przez dom.

CityMatic
PostNapisane: 21 mar 2017, o 19:02 
100p
100p

0 szt.
Irga płożąca - da sobie radę i utrzyma Ci skarpę w ryzach.

Karo
PostNapisane: 21 mar 2017, o 20:06 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Popatrz na różne posty w tej sprawie

np.
Skarpa jak ją zagospodarować,zniwelować itp
Rośliny na skarpę
Drzewa i krzewy na obsuwających się skarpach - co posadzić?

❤ KaRolinki

sadrak
PostNapisane: 23 mar 2017, o 12:48 
50p
50p

0 szt.
Bardziej bym się martwił zalewaniem działki ze względu na różnicę poziomów gruntów. Z jednej strony będziesz musiał umocnić skarpę (różne przykłady na forum), z drugiej strony zastanów się nad odwodnieniem liniowym na granicy działek bo w przypadku np. dużych opadów deszczu lub szybkiego roztopu po śnieżnej zimie, możesz mieć basen wokół domu - chyba że skarpa jest tylko z jednej strony (nie widać tego na zdjęciu).

lukasz2016
PostNapisane: 23 mar 2017, o 13:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Skarpa jest tylko z jednej strony domu , z drugiej jest cały czas w dół, ale i tak się zastanawiam nad jakimś "rowem wypełnionym żwirem , żeby woda z za domu uciekała, teraz się jeszcze tam zatrzymuje bo nie ma wyprofilowanej działki, ale prace chce zacząć od ogarnięcia tej skarpy, potem jakieś ogrodzenie i dopiero plantowanie reszty działki.

a co do skarpy szukam jakiegoś taniego sposobu zeby ją ogarnąć, napewo musze ją nadsypać bo jest za głęboko wybrana.

Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak ze chce ustawić mur opory z gazonów 60x40x25 na wysokość jakieś pół metra, i dopiero potem nadsypać skarpę , liczę na to ze murek z gazonów wypełnionych ziemią utrzyma mi tą skarpę,
a potem obsadzę skarpę jakimiś roślinami lubiącymi cień i gliniasta ziemie,

grzes124
 Tytuł: Skarpa do zagospodarowania - prośba o porady
PostNapisane: 11 maja 2017, o 09:29 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Hej,

Jako, że to mój pierwszy post, na początek chciałem przywitać wszystkich, CZEŚĆ!

Pacjent, to skarpa o długości ok 50m, wysokości od ok 1.5m do 3m i nachyleniu do około 35-40 stopni.
Wystawiona na południe, w większości mocno nasłoneczniona, miejscami zacieniona.

Skarpa powstała podczas tworzenia półki pod fundamenty domu, jest goła, brak humusu, trawy krzaków, na części podłoże skalne.
W najbliższym czasie planowane jest położenie na niej geokraty o wysokości 7,5cm i wypełnieniu ziemią/humusem.

Teraz zastanawiamy się czy lepiej posiać tam trawę, póki nie przeniesiemy się na stałe, czy może od razu lepiej pójść w rośliny okrywające, jak barwinek, macierzanka czy oregano?

Obecnie nie mam jeszcze ogrodzenia, więc dodatkowe pytanie, czy dzikie zwierzęta smakują w takich roślinach?

Pozdrawiam, Grzesiek

Osmunda
PostNapisane: 11 maja 2017, o 10:11 
500p
500p

1 szt.
grzes124 ,
Jeżeli nie masz ogrodzenia to chyba szkoda inwestować w sadzonki czy nawet nasiona bo przyroda to sama "zagospodaruje".Szybciutko wyrosną różne roślinki. Zasadzisz coś po swojemu a potem będziesz spędzał godziny na plewieniu a poza tym zwierzyna może też coś zniszczyć.
Naprawdę trzeba to dobrze przemyśleć.

grzes124
PostNapisane: 11 maja 2017, o 11:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Rozumiem, że ogrodzenie zabezpieczy przed zwierzętami, natomiast w jaki sposób zabezpiecza przed "przyrodą"?

Co proponujesz?
Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem wydaję się być posianie trawy.
Myślisz że mogę zmieszać od razu nasiona z ziemią, którą będę zasypywał geokratę?

Zastanawiam się tylko jak to będzie wyglądało w przyszłości, gdy będę chciał posadzić krzewy.
Ziemi na skarpie nie przekopię, zwłaszcza że będzie w geokracie...

Osmunda
PostNapisane: 12 maja 2017, o 07:22 
500p
500p

1 szt.
Ogrodzenie plus żywopłot zawsze oprócz zabezpieczenia przed zwierzętami przynajmniej opóźni przerastanie i wysiewanie roślin z sąsiedztwa.
Nie mam doświadczenia z geokratą ale wymieszanie nasion z ziemią jest chyba niezłym pomysłem.
Jeśli jednak planujesz tam potem krzewy to przemyśl to wszystko dziesięć razy co , gdzie i w jakiej kolejności.Niecierpliwość i chaotyczne działanie przysporzy ci w przyszłości roboty mnóstwo.
My ciągle przesadzamy coś źle ulokowanego .Zamiast wykonywać bieżące prace przesadzamy , przesadzamy, przesadzamy..........
Zawsze pamiętaj , że podstawową cechą ogrodnika jest cierpliwość.

Killatha
 Tytuł: Re: KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów
PostNapisane: 19 kwi 2018, o 07:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
mam inny problem
mam niewielką działkę w ROD
muszę wzmocnić skarpę bo inaczej za sezon lub dwa spłynę do sąsiadów
od ich strony jest betonowa płyta ale oni tylko dużo gadają, a do opieki nad działką wynajmują firmę
poszukuje roślin (najlepiej z pożytkiem) z głębokim korzeniem palowym i niewielką częścią naziemną
taka welwiczia w wersji mini i dostosowana do naszego klimatu

będę bardzo wdzięczna za wskazówki

Prosimy o poprawną pisownię na naszym forum./Adm.K

kimbeb
PostNapisane: 7 maja 2018, o 21:50 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Dobry Wieczór!

To mój pierwszy post na forum - witam wszystkich! Do tej pory tylko czytałam, ale nadszedł czas na wiadomość, ponieważ z moją nowonabytą działką jest coraz więcej pracy. Przy domu mam taką skrpę, wysoką na ok 60cm i nachyloną pod kątem ok 40stopni.

Obrazek

Ziemia jest piaszczysta, sucha a miejsce cały czas wystawione na promienie słoneczne. Ponieważ koszenie trawy na tej skarpie jest okropnie niewygodne, chciałabym ją obsadzić jakąś wytrzymałą odmianą irgi. Chciałabym zapytać czy konieczne jest usuwanie darni na całej skarpie? Czy jest jakiś inny sposób aby oszczędzić sobie pracy a posadzić rośliny okrywowe przy których nie trzeba by było dużo chodzić?

Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedzi!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 188 ]  Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości