Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Witam.
Mam przed ogrodzeniem swojej działki skarpę około 1 ar. Skarpa należy do miasta, ale jadąc drogą wyglada jakby była moja. W dodatku graniczy z podjazdem po którym jeżdżą czasem samochody dostawcze. Powoduje to, że skarpa stale się obsuwa, przez co dodatkowo robią się koleiny na moim podjeździe. Chcę obsadzić ją roślinnością, która swoim systemem korzeniowym umocniłaby ją. Stąd moja prośba. Polećcie mi jakieś rośliny. Jakoże nie jest to mój teren to nie chcę zbyt wiele inwestować, bo w końcu muszę się liczyć z tym, że w pewnym momencie władze miasta mogą zechcieć usunąć te rośliny, choć teraz oczywiście się na moją propozycję obsadzenia zgodzili.
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Radziłabym raczej porozumieć się w tej kwestii z miastem. Nie powinno się na własną rękę obsadzać takich miejsc.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
nigella
1000p
1000p
Posty: 1016
Od: 1 kwie 2009, o 23:36
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Jasne, ale jeżeli ziemia się obsuwa... Rozumiem twój problem, jezeli chcesz zadbać o estetykę i funkcjonalność , obsadź ją jeżynami- one są dość ekspansywne i to wydaje mi się najtańszym rozwiązaniem. Miasto się ucieszy :)
Pozdrawiam, nigella
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Może spróbujesz ustalić czy nie da się zrobić tak. iż miasto finansuje zakup roślin a Ty sama je wsadzasz i pielęgnujesz. Powinno to być dla obu stron korzystne, a miasta zawsze maja jakieś finanse przeznaczone na zieleń miejską.

Z najprostszych roślin utwardzających skarpę proponuję irgi. Mogą też być niskie rozłożyste jałowce...Poczytaj jeszcze tu:

krzewy na skarpę
irga na skarpę
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Miasto wyraziło zgodę na obsadzenie skarpy, jednak muszę to zrobić na własny koszt. Przez środek skarpy idzie gazociąg i w bardzo dalekiej przyszłości kanalizacja. Zaznaczyli więc, że muszę sie liczyć z ewentualną wycinką części posadzonych krzaków. Dzięki za odpowiedzi. Irga będzie na pewno bo jest niekłopotliwa. Mam dość pracy w swoim ogrodzie i choć ta skarpa jest mała to chcę coś co nie będzie wymagało ode mnie w przyszłości zbyt wiele pracy. Myśłałam też o rokitniku i pęcherznicy, bo mam ich pod dostatkiem. Dodatkowym problem tej skarpy jest fakt, że prawie przez cały dzień jest w cieniu. Słońce łapie przez dwie, trzy godziny, tak po 15tej.
hannad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lip 2010, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skarpa jak ją zagospodarować,zniwelować??

Post »

Mam skarpę niemalże pionowa. Ma około 2 metry wysokości a po bokach łagodnie się obniża. Gleba raczej gliniasta. Pomóżcie, co z nią zrobić?
Awatar użytkownika
Maxymilian
100p
100p
Posty: 110
Od: 24 cze 2008, o 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skarpa, co z nią zrobić?

Post »

Jak najszybciej czymś obsadzić ;) , żeby się nie osunęła np. jałowcem płożącym, berberysem, tawułami. Generalnie roślinami z stosunkowo głebokim systemem korzeniowym.
Lub zastosuj siatkę.
Awatar użytkownika
Wojtek- LM
50p
50p
Posty: 53
Od: 30 cze 2010, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa, co z nią zrobić?

Post »

Przy tak dużym spadku nie polecam sadzić roślin.
Jeżeli masz możliwość podziel skarpę wzdłuż murkami oporowymi (najprostsze to wykonane z drewnianej palisady).
Wymaga to jednak przesunięcia brzegu skarpy o kilka metrów.
W miejscach wydzielonych murkami powstaną mniejsze spadki,gdzie będziesz mógł sadzić rośliny.
Piszesz, iż gleba jest gliniasta,proponuję ją rozluźnić piaskiem i torfem gdyż w takich warunkach roślinom bardzo trudno będzie egzystować lub będzie to niemożliwe.

Pozdrawiam
Wojtek
Pozdrawiam
Wojtek
hannad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 lip 2010, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa, co z nią zrobić?

Post »

siatka.. ok ale jaka? Nie mam o tym pół pojęcia. Czy na tej gliniastej glebie coś urośnie? czy do tego nadaje się Irga?
Awatar użytkownika
Wojtek- LM
50p
50p
Posty: 53
Od: 30 cze 2010, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa, co z nią zrobić?

Post »

Tak jak pisałem na glinie nic nie urośnie,musisz ją rozluźnić-piaskiem lub torfem (6-7 m3 na 100 m2 gliny przelicznik poglądowy żebyś wiedział ile ma być piasku)
Co do siatki to w wyszukiwarkę wklej to SIATKA WZMACNIAJĄCA SKARPY SYMPAFORCE 20, lub po prostu siatka na skarpy.
Osobiście nigdy nie stosowałem,ale poczytaj może u Ciebie się sprawdzi.
Jaka irga-masz na myśli konkretny gatunek? Jakie jest nasłonecznienie na skarpie?

Pozdrawiam
Wojtek
Pozdrawiam
Wojtek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skarpa, co z nią zrobić?

Post »

Jeśli nie ma możliwości zrobienia na skarpie tarasów i jeśli skarpa jest rzeczywiście stroma, to do wzmocnienia skarpy, proponował bym kraty trawnikowe - http://www.eko-plant.pl/dane.htm
Można też zastosować tańszą biowłókninę, w której, w wyciętych otworach, można przygotować podłoże pod rośliny, wykopując w podłożu (skarpie) dołki do których wsypujemy substrat dla roślin okrywowych lub zadarniających które chcemy tam posadzić.
Podobnie można zrobić z kratami trawnikowymi.
Poniżej spis roślin okrywowych i zadarniających

Rośliny liściaste
  • Berberys Thunberga 'Red Jewel' - Berberis thunberga 'Red Jewel'
    Bluszcz pospolity - Hedera helix
    Dąbrówka 'Atropopurpurea' - Ajuga reptans 'Atropurpurea'
    Irga dammera - Cotoneaster dammeri
    Irga pozioma - Cotoneaster horizontalis
    Kostrzewa popielata - Festuca glauca
    Śnieguliczka 'Chenaulta Hancock' Symphoricarpus 'Chenaulti Hancock'
    Tawulec pogięty 'Crispa' - Stephanandra incita 'Crispa'
    Tawuła wczesna - Spiraea arguta
    Trzmielina 'Fortune'a Emerald Gayety' - Euonymus fortunei 'Emerald Gayety'
    Trzmielina 'Fortune'a Emerald Gold' - Euonymus fortunei 'Emerald Gold'
    Trzmielina 'Fortune'a Sunspot' - Euonymus fortunei 'Emerald Gayety'
    Wierzba purpurowa 'Nana' - Salix purpurea 'Nana'
    Winobluszcz pięciolistkowy 'Murorum' - Parthenocissus quinquefolia 'Murorum'
    Wierzba japońska 'Hakuro Nischiki' - Salix integra 'Hakuro Nischiki'
Rośliny iglaste:
  • Jałowiec chiński 'Mint Julep' -Juniperus chinensis 'Mint Julep'
    Jałowiec chiński 'Pfitzeriana Aurea' - Juniperus chinensis 'Pfitzeriana Aurea'
    Jałowiec dawurski 'Expansa Variegata' - Juniperus davurica 'Expansa Variegata'
    Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' - Juniperus squamata 'Blue Carpet'
    Jałowiec płożący 'Blue Fores't - Juniperus horizontalis 'Blue Forest'
    Jałowiec pospolity 'Depressa Aurea' - Juniperus communis 'Depressa Aurea'
    Jałowiec sabiński 'Variegata' - Juniperus sabina 'Variegata'
    Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' - Juniperus sabina 'Tamariscifolia'
    Jałowiec wirginijski 'Grey Owl' Juniperus virginiana 'Grey Owl''
    Kosodrzewina (sosna górska) 'Mughus' - Pinus mugo 'Mughus'
    Kosodrzewina (sosna górska) 'Pumilio' - Pinus mugo 'Pumilio'
Byliny okrywowe i zadarniające na miejsca słoneczne:
  • Ukwap -Antennaria - kwiaty białe lub różowe, VI; wys. 15 cm, srebrzyste ulistnienie;
    Rogownica - Cerastium biebersteinii - kwiaty białe, VI; wys. 20 cm srebrzystobiałe ulistnienie;
    Poziomkówka - Duchesnea - kwiaty żółte, całe lato; wys.10 cm, dekoracyjne, czerwone owoce jak poziomki;
    Bodziszki - Geranium rnacrorrhizum, syn. G.sanguineum - barwa kwiatów: biała, różowa, fioletowa, V-VI; wys. 10-40 cm;
    Kocimiętka - Nepeta - kwiaty lawendowe, VI-VIII; wys. 40 cm, szaroniebieskie ulistnienie;
    Czyściec - Stachys byzantina - kwiaty różowe, VI-VII; wys. 30 -40 cm, białosrebrzyste wełniste liście;
Byliny okrywowe na miejsca cieniste:
  • Marzanka - Galium odoratum - kwiaty białe, V-VI; wys. 15-30 cm:
    Bluszczyk - Glechoma - kwiaty niebieskofioletowe, V-IV; wys. 10 cm, także odmiana o liściach białoobrzeżonych;
    Funkia - Hosta - kwiaty białe i lila, VI-VII; wys. 40-60 cm, liście zielone, niebieskawe, żółte, biało-zielone, żółto-zielone;
    Gajowiec - Lamiastrum 'Florentinum' - kwiaty żółte, V; wys. 30 cm, dekoracyjne pstre liście;
    Barwinek - Vinca minor - barwa kwiatów: niebieska, biała, bordo. IV-V; wys. 10-20 cm, liście zielone lub biało obrzeżone. zimozielone;
    Pragnia - Waldsteinia ternata - kwiaty żółte, IV; wys. I5 cm liście zimozielone.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
jolaneta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 paź 2010, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa, co z nią zrobić?

Post »

Mój problem to nie skarpa a rów melioracyjny-fosa za którą jest droga.Ciągle zarasta mi chwastami,trawami itp.Wygląda to koszmarnie i jest uciążliwe w koszeniu.Planuje obsadzić to miejsce roślinami -bylinami,które by porosły oba brzegi tej fosy.Obawiam się jednak,że nadal będą tam wpychały się chwasty.Jak zrobić żeby nie rosło to czego nie chcę-nie chciałabym wykładać tego miejsca folią,gdyż nie jestem zwolenniczką takiego rozwiązania.Nadmienię,że mam gliniastą glebę podczas upałów pęka,a w czasie deszczów zatrzymuje wodę.Proszę o radę,może ktoś miał podobny problem.pozdrawiam.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skarpa, co z nią zrobić?

Post »

Witaj Jolu,
A może masz fotki tej skarpy, mam pewien pomysł lecz muszę wiedzieć jak toto wygląda.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”