Powódź w stawie kąpielowym

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
agafiacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2013, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Powódź w stawie kąpielowym

Post »

Bardzo proszę o radę w spr. oczyszczenia stawu kąpielowego po tym jak powódź wlała do niego wszystko co wypłukała po drodze z rowu i okolic.
Stawek funkcjonował już trzeci sezon. Napełniany był wodą z sąsiadującego źródełka. Żyły w nim żaby, zaskrońce, pijawki, ślimaki i inne małe żyjątka. W tej chwili woda jest brunatna, mętna a po powierzchni pływa coś podejrzanego . Stawek jest wyfoliowany nie mogę całkiem wypompować wody, ponieważ jest wysoki stan wód gruntowych, które mogłyby wyprzeć folię. Jest też obrośnięty roślinnością na półkach, która nie może wyschnąć. Bardzo proszę co mam zrobić? Wapnować? ;:145
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: Powódź w stawie kąpielowym

Post »

Jeśli masz dobrą folię PVC lub EPDM postaraj się sięgnąć jak najgłębiej grabiami i wyłowić z dna brudy bo może być tego dość dużo! A potem wapnuj tylko nie dużo :(
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
agafiacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2013, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powódź w stawie kąpielowym

Post »

Dziękuję za odpowiedź ale mam problem z "nie dużo". Czy można sprecyzować kg wapna na kubiki wody ?
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: Powódź w stawie kąpielowym

Post »

Trudno powiedzieć ile litrów mieści staw?
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
carnivorek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 17 cze 2013, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Powódź w stawie kąpielowym

Post »

agafiacz pisze:Bardzo proszę o radę w spr. oczyszczenia stawu kąpielowego po tym jak powódź wlała do niego wszystko co wypłukała po drodze z rowu i okolic.
Stawek funkcjonował już trzeci sezon. Napełniany był wodą z sąsiadującego źródełka. Żyły w nim żaby, zaskrońce, pijawki, ślimaki i inne małe żyjątka. W tej chwili woda jest brunatna, mętna a po powierzchni pływa coś podejrzanego . Stawek jest wyfoliowany nie mogę całkiem wypompować wody, ponieważ jest wysoki stan wód gruntowych, które mogłyby wyprzeć folię. Jest też obrośnięty roślinnością na półkach, która nie może wyschnąć. Bardzo proszę co mam zrobić? Wapnować? ;:145
Podejrzewam, że to co pływa z wierzchu to kożuch glonów wynikający z przeżyźnienia (eutrofizacji) wody, a brunatny bo to najprawdopodobniej okrzemki. Wapno jest dobrym rozwiązaniem bo zwiąże fosfor, który odpowiada za zakwity. Ze swojej strony zaproponuję byś użył aktywnych EMów (EM Farma lub odpowiednik) - po prostu wlej nawet kilkanaście litrów do stawu i pozwól im działać. Możesz też, dla zmniejszenia negatywnych skutków zakwitu, zacząć napowietrzać wodę - najprościej jakąś fontanną lub inną pompką. Zwiększenie ilości tlenu w wodzie ograniczy gnicie (rozkład beztlenowy) obumarłych glonów. Może zwiększyć się jednak ilość rozpuszczalnych składników mineralnych w wodzie, więc proponuję też powoli usuwać "zepsutą" wodę i wykorzystać ją np do nawadniania.
agafiacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 cze 2013, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powódź w stawie kąpielowym

Post »

dziękuję za rady. Postanowiłam wypompować ok. 1/5 wody, dodać delikatnie wapna i uzupełnić świeżą.
qazwsx1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 lip 2013, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Powódź w stawie kąpielowym

Post »

Napisz czy to wapno pomogło i czy oczyściłeś staw
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”