Filtrowanie dużego stawu

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
kri5_87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 sty 2011, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Filtrowanie dużego stawu

Post »

wiosną zaczynam budowę stawu o powierzchnie około 500 m2. Zastanawiam się jak ma być w nim filtrowana woda. Czy stosować jakieś filtry zewnętrzne, czy może wystarczy 100m2 strefy roślinno bagiennej do której wpompowywana będzie woda?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Wierzysz we wróżki? bo ja nie. Od tego zależy wiele informacji. Napisz coś więcej o tej inwestycji. Na jakość wody ma wpływ tysiące czynników.
Rania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 sty 2013, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Jeśli sama strefa bagienna ma wystarczyć to powinna być co najmniej dwa razy większa, a po za tym musi być pompa cyrkulująca wodę na strefę bagienną żeby to zdało egzamin.
Generalnie, jeśli chodzi o takie inwestycje to ja bym, w ramach oszczędności, poszła na szkolenie z budowy stawów kąpielowych czy oczek wodnych, tylko po to żeby wiedzieć jak przypilnować ekipę i jak chcieć aby było zaprojektowane.
Czy ten staw ma być izolowany ? bo jeśli nie, to instalowanie filtrów nie ma najmniejszego sensu
Czy w tym stawie mają być ryby, czy ma być kąpielowy ?
Tanie szkolenie jest np. w Warszawie
http://www.oczkawodne.net/pl_szkolenie-oase,98.html
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Opisz proszę jaką planujesz glebokość, czy kształt regularny czy nie, ile i jakich ryb, jaka roślinność, jakie podłoże, czy planujesz jakiś dopływ ( z drenażu domu/działki), jeśli tak to jak duży dopływ, czy zacienione, czy na patelni.
Bez tego mało kto ci coś powie, a jak powie to i tak możesz to dołączyc do bajek braci Grimm. I to na samym końcu. :wink:

A poza tym jeśli faktycznie masz mgliste pojecie o filtracji, to może warto rozważyc wzięcie na początek sprawdzonego projektanta i zapłacenie za projekt? Nie będziesz miał potem stałych wydatków na poprawki. Najwyżej zrobisz reklamacje jak nie będzie funkcjonować i niech się on martwi.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Śmieszą mnie teksty o strefie bagiennej.
Za dużo naczytaliście się literatury, przepisywanej od jednego autora do drugiego.
Zasada jest bardzo prosta - dno zarośnięte szybko rosnącymi roślinami podwodnymi
lilie wodne w dużej ilości - zacieniające lustro wody
rośliny pływające, ale z tym jest problem, najlepiej czyszczą rośliny tropikalne (problem z ich zimowaniem)
i co najważniejsze - rośliny błotne w uprawie emersyjnej (pływające wyspy, kotwiczone przy brzegach)
wtedy posadzenie tych roślin ma sens.
pozdrawiam
Jacek
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Czasem nie warto zimować. Koszty sa spore a wynik niepewny.
Taka Eichhornia crasipes w sezonie to prawie nic nie kosztuje, a w sprzyjających warunkach rozrasta się tak, że kompostownik mały.
Wystarczy ograniczyć rozrastanie, nawet zielonym wężykiem fi5 co sobie pływa gdzie chcemy i będzie ciekawie.

Jeśli chodzi o strefą bagienną, to ja jednak podszedłbym do tego na poważnie. Z tym że też wycielona, żeby odciąc korzenie od składników z gruntu rodzimego i z rozsądnie zaplanowanym wymuszonym rozsączeniem.
Jako uzupełnienie roślin wodnych w odbiorze azotu/fosforu wcale dobrze działa.
Lilie w dużej ilości faktycznie pięknie zacieniaja dno, ale czasem niektórzy wlaściciele chcieliby jednak karpia zobaczyć przed zimą.
Zwłaszcza jak sobie sprowadą wyselekcjonowanego kojka za cieżkie pieniądze.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Rania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 sty 2013, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Ja mam strefę bagienną i bardzo dobrze działa, do tego filtr przepływowy z niby skrzyni, wypełniony pokruszonymi ( ale nie za drobno) cegłami, z tym że prawdziwymi wypalanymi, jeszcze po niemieckie. Nie mam Lili zacieniających, chociaż wiem że to dobry pomysł , ale ja w moim stawie pływam, i dno z roślinami tez mi nie odpowiada. Jak mam ochotę żeby coś mnie smerało po stopach to idę nad jezioro :)
Jeżeli o filtrację, z doświadczenia znajomych i mojego, podstawą jest napowietrzanie,klaruje wodę.
A o strefie bagiennej, regeneracyjnej czy roślinach repozycyjnych chyba ktoś tu za mało czytał, jeśli twierdzi ze to bezsens i jeden autor to wymyślił. To czemu to zdaje egzamin ? Najłatwiej jest krytykować nieznane
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Znam ten temat dobrze
twierdzę tylko, że rośliny te sprawdzają się najlepiej w uprawie emersyjnej
co chyba jest proste do uświadomienia
jak znajdę chwilkę to wrzucę fotki pokazujące takie wyspy wraz z systemem korzennym.
pozdrawiam
Jacek
_mackro_
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 27 sty 2013, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Z tego co mi wiadomo to do prawidłowej filtracji stawu, potrzebna jest strefa bagienno-roślinna. Dodatkowo powinna być wspomagana filtracją mechaniczną i dodatkowo preparaty biologiczne stosowane w trackie sezonu. Prawdą jest też to, iż procesy zachodzące w naturalnym stawie to bardzo złożona biologia i trzeba posiadać dużą wiedzę w tym temacie.
Poznam Regulamin Forum
Jerome
100p
100p
Posty: 199
Od: 30 sie 2012, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brandenburgia

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Mechanicznie nikt nie jest w stanie przefiltrować dużego stawu, chyba ze obok wybuduje instalacje filtracyjną o pojemności filtrowanego stawu.
Nie wiem jakie preparaty biologiczne masz na myśli, czyżby jakieś biostartery z bakteriami nitryfikacyjnymi? Drogo by to wyszło. Nie wiem, nie dyskutuje.
Z ostatnim zdaniem zgadzam się bezapelacyjnie, Naprawdę trzeba tę wiedzę mieć jak się ma staw czy oczko. Ta jak trzeba mieć prawo jazdy gdy się chce jeżdzić samochodem.

No chyba że ktoś ma kasy jak lodu, wtedy nic nie musi. Kierowcę sobie zatrudni, serwis do oczka zamówi, i nawet może sobie tragarza zamówić żeby go nad ten staw zaniósł.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 15&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Stawik o powierzchni 500 m2 to juz obiekt gdzie koszty pomp mogą niejednego przerosnąć. Stąd tutaj wybrałbym metodę D. Walstad. Dobór odpowiednich roślin.

Ale jak już - zdecydowane pozytywnie wpływają rośliny emersyjne - trzciny, tataraki, Aleocharis itp.

Załóż, że pompa ma przepchać 1-2 objętości zbiornika na dobę. Zrób strefę bagienna, wydzieloną od głównego stawu, ale połączona po prostu przelewem górnym. Pompa niech pcha wodę ze zbiornika przez strefę roślinną. Warto pomyśleć czy przepływ ma być tylko górny czy kombinowany. Wierzby (uwaga na silne korzenie) chłoną składniki odżywcze niesamowicie mocno, podobnie jak niektóre rośliny jw wymienione czy moczarki, rogatek, wywłóczniki. Ważne, by nadmiar roślin jednorocznych usuwać a wraz z nim składniki odżywcze zanim zaczną zagniwać i oddawać to co zgromadziły. W krótkim czasie powinna powstać równowaga.

Jedno jest pewne, wodę należy utrzymać lekko zakwaszoną. 6-7 pH. Rozumiem że całe dno jest uszczelnione betonem/folią ? I naturalnym wówczas jest że jest żółtawa.
_mackro_
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 27 sty 2013, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Filtrowanie dużego stawu

Post »

Kiedyś wyceniałem system filtracyjny do stawu kąpielowego o powierzchni lustra wody 600m2. Koszt 100.000 zł (producent Oase). Niestety mega inwestycja i klient zrezygnował z inwestycji.
Poznam Regulamin Forum
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”