Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
PatrykD
 Tytuł: Budowa oczka
PostNapisane: 24 maja 2012, o 22:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, chcę zbudować oczko na takim terenie tylko jestem zielony 'Świeżak' w takich sprawach. Co o tym sądzicie i co doradzacie, co by pasowało i przede wszystkim pięknie wyglądało :)

Wymiary - rysunek podam jutro :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Apat
 Tytuł: Re: Budowa małego oczka :)
PostNapisane: 24 maja 2012, o 22:53 
50p
50p

1 szt.
W rogu trochę od płotu widziałbym małą kaskadę z kamieni w środku ładne nerkowate oczko wywal te kwadratowe betonowe bloczki w ziemi nasadź roślin i będzie piękne oczko ;) I najważniejsze koszta ile jesteś w stanie przeznaczyć jeśli dużo to najlepszy siatkobeton jeśli trochę mniej to membranę-EPDM jeśli mało to folię PCV lub jeśli lubisz kicz i wywalać dużo kasy w błoto i mieć minimalne efekty to gotową formę z tworzywa. Wiesz jeśli chcesz mieć rybki to bez filtra w postaci strumyka bądź beczułki się nie obejdzie. Ogółem dużo roboty, dużo pieniędzy a co najważniejsze masę satysfakcji po skończonym dziele ;)

jackon
PostNapisane: 28 maja 2012, o 05:06 
500p
500p

1 szt.
moje oczko z folii funkcjonuje już 25 lat, bez żadnych pęknięć, napraw

WIDZEWIAK
PostNapisane: 31 maja 2012, o 15:20 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Witam.Jestem w trakcie zakładania oczka wodnego, z założenia miało być to malutkie oczko bardziej bagienne lecz w trakcie kopania z oczka zrobił się zbiornik o wym; dł4m sze 2,5 gł od 60cm do 1,2m.Mam zamiar doprowadzić do niego wodę deszczową z podwórka i budynków jest jeszcze trochę pracy ale damy rade. Moje pytanie dotyczy kwestii zarybienia zbiorniczka. w jednym z postów w tym wątku wyczytałem o konieczności zamontowania beczki,lub filtru zupełnie nie wiem o co chodzi. Poproszę o głębsze poruszenie tej kwestii. Mam więcej pytań ale to w następnych postach.Pozdrawiam.

Apat
PostNapisane: 31 maja 2012, o 17:53 
50p
50p

1 szt.
Widzę, że chcesz zrobić swoisty zbiornik retencyjny tylko rozważ możliwość, zabezpieczenia go przed tym żeby woda nie przebierała w tym oczku tak by ryby nie powypływały razem z nią ;) Wiesz bez ryb gdybyś tam miał same rośliny to woda z założenia powinna być czysta ale rybki to już co innego produkują swoisty "nawóz" dla glonów bez filtru miałbyś wtedy bajorko chyba, że oczko byłoby tak zarośnięte, że nic nie było widać wtedy woda powinna być również czysta. Niektórzy nie stosują wcale filtrów ale ryb wtedy nie mają wcale albo jak na lekarstwo ;) Filtr spełnia 2 role: mechaniczną oddziela większe zanieczyszczenia liście zgniłe części roślin itp. oraz biologiczną: bakterie które zmieniają pożywkę dla glonów w pożywkę dla innych roślin, to tak w skrócie żeby było jasno ładnie i przyjemnie ;) czyli w skrócie filtr to coś co jest odpowiedzialne za to by woda nie śmierdziała ani nie była skrajnie zielona, kryształowa też nie będzie chyba, że zastosujesz lampę UV ale to już inna sprawa ;)

WIDZEWIAK
PostNapisane: 31 maja 2012, o 20:28 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Dzięki za odp na temat filtrów. Faktycznie rybki bez filtrów miały by raczej extremalne warunki życia w moim zbiorniczku.Żonka jest sceptycznie nastawiona do tematu rybek ale i ja po twojej odpowiedzi nabieram wątpliwości co do tego tematu. Mam pytanie o tą beczkę? czy jest typ filtru?Gdzie mogę doczytać jeszcze na temat filtrów jakie są rodzaje itp. Postaram się jutro wstawić jakieś zdjęcia z prac przy moim zbiorniku. Na razie jest to etap wykopanego dołu więc wszystkie udziwnienia i dodatkowe rzeczy można jeszcze wykonać.Pozdro

Apat
PostNapisane: 31 maja 2012, o 21:55 
50p
50p

1 szt.
Tak to typ filtru domowej roboty z beczki ;)i nie zapominaj o półkach na rośliny.

WIDZEWIAK
PostNapisane: 1 cze 2012, o 20:24 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Apat możesz napisać lub przedstawić jakiś schemat dotyczący budowy takiego filtru w warunkach domowych.Z góry dziękuję.

Apat
PostNapisane: 2 cze 2012, o 09:32 
50p
50p

1 szt.
wiesz obecnie dostępu do komputera nie mam to sobie nie porysuję ale opisać mogę, czemu nie ;) to tak: bierzesz sobie jakąś beczkę najlepiej plastikową hmm powyżej 100l, od dołu montujesz rurę idącą z pompki w oczku wodnym, w beczce dajesz kolanko żeby wprowadzić ruch obrotowy wody sypiesz pod poziom kolanka węgiel aktywny z jakichś starych filtrów coś porowatego może kamyczki, później na to robisz przegrodę ja mam akurat z siatki drucianej do odgradzania rabatek ;) na to dajesz gąbki mogą być z starych sof, materacy itp. lub z kupnych specjalnie do filtrów, wtedy im wyższa warstwa tym drobniejsza i tak przekładasz je tym rusztem, na samej górze nad rusztem tak hmm 40 cm warstwę sypiesz z peszlu, wiesz tniesz na krótkie odcinki te karbowane rurki do kabli, później wycinasz dziurę na większej średnicy rurę i do oczka ;) najlepiej jak masz pokrywę beczki żeby uszczelnić ją ;) a i najlepiej zamontuj zawór przeciwzwrotny na dole bo wiesz czyszczenie filtru jest bajecznie proste odcinasz dopływ wody i zanieczyszczenia usuwane są dolną rurą

WIDZEWIAK
PostNapisane: 2 cze 2012, o 11:30 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Super dzięki za bardzo dokładny opis. Pozdro.

bodzio_Kr
 Tytuł: Budowa stawu / oczka wodnego
PostNapisane: 19 cze 2012, o 10:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,
za około miesiąca chciałem ruszyć z budową własnego stawku takiego 13m / 20m i gdy się wziołem za jakieś konkretne jego zaplanowanie to się pojawiło niestety wiele trudności konstrukcyjnych dlatego bardzo bym prosił o pomoc i pomysły na ich rozwiązanie od osób które mają w tym jakieś rozeznanie.
Na początku opisze jego konstrukcje ( jeżeli mi się uda to dołącze obrazek jak to ma wyglądać) : staw o wymiarach jak wyżej , o zróżnicowanej lini brzegowej, głębokość od 0,5m lutra wody do 2m , na podłozu gliniastym! boez dopływu - korzystający z wód gruntowych. Na jesień w bardzo suchym okresie wykopałem taki próbny dołek 1,5x1,5 i od tamtego czasu badałem poziom wody i ustaliłem że w okresach takich powiedzmy suchych będzie na poziomie ok 0,7m od poziomu gruntu. Jestem wędkarzem więc jego główną atrakcją dla mnie mają być rybki:) ( amury, kilka karpi ale nie wiele, szczupaka tez kilka sztuk, coś do jedzenia dla nich czyli- karasie,płoć,ukleja ; lin no a marzeniem moim są pstrągi tęczowe ale nie wiem czy to wypali:/) ale muszę sie postarac o jego wygląd estetyczny ponieważ lokalizuje go na działce gdzie mam zamiar budować dom.No i wiadomo inaczej żona się nie zgodzi;)
A teraz przechodze do mojego problemu:):
1. Mam problem z rozwiązaniem zabezpieczenia skarp przed rozmywaniem...- ????
2. chiałbym żeby woda była w miarę czysta ( idealnie wiadomo ze nie bedzie bo ryby)
- nie chciałbym zeby woda była cały czas brązowa od rozgrzebanej przez ryby ziemi , dlatego wymysliłem ze wysypie częśśc płytką piaskiem i drobnym żwirkiem , a częśc posrednią grubszym żwirem lecz z czasem wiem ze sie to zamuli.
Czy dbrym pomysłem jest wyłożenie całości jakąś geowłóknina , która przepuści wodę a nie dopuści ryb do gliny ??????/
Acha zastosuje oczywiście filtr dość konkretny 2x 120l i do niego pompa 3000l/h
Mozliwe że słabo wszytsko wytłumaczyłem ale bez rysunku jest mi to dość ciężko opisac a coś mam kłopot zeby go doadac...
Proszę o pomoc bo jak coś spieprze na początku to potem będzie ciążko....... ;:218

PiotrekP
 Tytuł: Re: Budowa stawu / oczka wodnego
PostNapisane: 19 cze 2012, o 11:46 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Witaj
Zanim zaczniesz martwić się o szczegóły o których piszesz to mam pytanie ... masz pozwolenie na budowę ? :wink:

bodzio_Kr
PostNapisane: 19 cze 2012, o 18:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Tak się składa że uzyskałem na niego bez rzadnych problemów "zgłoszenie":-),które posiadam juz od 2 mc :)...., ma ktoś jakieś pomysły do opisanych problemów???

bodzio_Kr
PostNapisane: 20 cze 2012, o 13:24 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
kurcze założeniem było zeby był w miare mozliwości jak najbardziej naturalny..., raczej sceptycznie bym podchodził to tego rozwiązania chociaz gdzieś juz widziałem na forum zastosowanie własnie takich płyt, myśle że to otwory sa na tyle duze ze woda i tak by rozmywała brzegi.....

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 34 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości