TORFOWISKO - Jak założyć?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abrimaal
200p
200p
Posty: 276
Od: 16 maja 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Atro City Veschova, Poland
Kontakt:

TORFOWISKO - Jak założyć?

Post »

Chcę zrobić torfowisko w swoim ogrodzie, jednak mam o tym niewielkie pojęcie.
Wykopuję dół około 4x5m, 40cm głęboki.
Dół jest w miejscu półcienistym, otoczonym wysokimi krzewami.

Dalej nie wiem, co robić:
:?: Czy dać folię na spód, jeśli tak, to jaką?
:?: Czy sam torf wystarczy dla roślin kwasolubnych i błotnych, czy trzeba go z czymś mieszać?
:?: W jaki sposób utrzymywać wilgotność podłoża?
:?: Czym zasilać rośliny?
Jeśli ktoś ma torfowisko, lub wie coś na ten temat, proszę o podzielenie się wiedzą.

Obrazek
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: TORFOWISKO - Jak założyć?

Post »

Bardzo interesujący temat, szkoda, że nikt go nie kontynuował. Ciekawa jestem, czy plany torfowiskowe zostały zrealizowane i jak to wyszło w realu?
Awatar użytkownika
Abrimaal
200p
200p
Posty: 276
Od: 16 maja 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Atro City Veschova, Poland
Kontakt:

Re: TORFOWISKO - Jak założyć?

Post »

Nic nie wyszło jeszcze, jest dół taki jaki był. Nie znalazłem żadnych informacji.
Wiem, że w którymś numerze "Kwietnik" z roku około 2000 był artykuł.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: TORFOWISKO - Jak założyć?

Post »

Mam u siebie już od 6 lat rabatę torfowiskową. Rosną na niej wrzośce Erica carnea,
Wrzosy Calluna vulgaris, Modrzewnica Andromeda polifolia, oraz Golteria płożąca lGaultheria procumbens. Rośliny te wymagają gleby przepuszczalnej stąd osobiście nie wyścielałem gleby folią tylko napełniłem ją podłożem o składzie wymaganym przez te rośliny ziemia darniowa:ziemia liściowa(wrzosowa):torf kwaśny:piasek gruboziarnisty(rzeczny) 3:1:3:2. Podlewam deszczówką z uwagi na odczyn gleby, ściółkuję wokół roślin corocznie torfem kwaśnym i nawożę nawozem dla różaneczników. Można też ściółkować wokół roślin korą drzewną. Kwitną pięknie
i mają się dobrze. Trzeba jednak zaznaczyć ,że spodnią warstwę gleby mam gliniasto piaszczystą, nie wiem czy w przypadku gleby piaszczystej mój projekt sprawdziłby się.
Modrzewnica rośnie w naturze na torfowiskach i w borach bagiennych,ale nie jest typową rośliną bagienną. Na roślinach bagiennych niestety się nie znam, wydaje mi się jednak że wymagaja one wyższego poziomu wód gruntowych. Może coś znajdziesz tutaj ObrazekRośliny Wodne Strefy Płytkiej ATLAS - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=3837
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Abrimaal
200p
200p
Posty: 276
Od: 16 maja 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Atro City Veschova, Poland
Kontakt:

Re: TORFOWISKO - Jak założyć?

Post »

U mnie w ogrodzie gleba jest ciężka i gliniasta, wczesną wiosną tworzy się błoto, a latem zamienia się w "beton", w którym bez obfitego podlewania nie ma co marzyć o uprawie błotnych roślin.
Interesują mnie przede wszystkim rośliny strefy przybrzeżnej, takie jak Calla palustris, Lysichiton, Gladiolus imbricatus, Menyanthes trifoliata i podobne, a także bagienne z rodziny Ericaceae. Dla nich właśnie planuję przeznaczyć wykopany dół, nazwałem go torfowiskiem, choć raczej to ma być coś w rodzaju paludarium, dlatego też myślę o folii na dno.
Mam możliwość zdobycia odpowiedniej ilości torfu, jednak czy mogę zmieszać go ze zwykłą ziemią z ogrodu? Chodzi o retencję wody, sam torf chyba też szybko wysycha? Czy dodatek piasku poprawi warunki? Piasku/żwiru rzecznego z pewnością nie zdobędę, w pobliżu nie ma rzek, a zwykły budowlany zawiera dużo wapna.
Nie wiem, od czego rozpocząć, dół jest dość duży (około 4x5 m), czym większy ekosystem, tym łatwiej utrzymać w nim równowagę.
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: TORFOWISKO - Jak założyć?

Post »

A może coś znajdziesz tu Rośliny bagienne
http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogr ... id817.html
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Abrimaal
200p
200p
Posty: 276
Od: 16 maja 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Atro City Veschova, Poland
Kontakt:

Re: TORFOWISKO - Jak założyć?

Post »

Dzięki za link. Rośliny znam wszystkie, a o podłożu niewiele. Sam żwir nie wystarczy, muszą być także składniki organiczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”