Żaby w oczku wodnym

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Gabriela pisze:U mnie już kumka, choć rzadko...
To początek godów tzw. żab zielonych (żaba wodna, żaba trawiasta, żaba jeziorkowa, żaba śmieszka).
a przed żabimi godami był to dźwięk niepodobny do kumkania żab...
Teraz mam już mnóstwo kijanek.
Bo to na pewno, nie kijanki żadnej z żab, a ropuchy szarej (Bufo bufo), lub innej, które nie są zaliczane do żab. Ropucha szara rozpoczyna aktywne życie w marcu, a na przełomie marca i kwietnia rozpoczyna okres godowy wydając z siebie głos nie podobny do typowego kumkania. Samica składa wtedy skrzek w postaci długich na ok 5m nici, które oplątuje wokół roślin. Kijanki ropuchy są czarne z jaśniejszym spodem, są małe, dorastają jedynie do 3 cm. Czas przeobrażania trwa ok 6 tygodni, wtedy małe ropuszki opuszczają masowo zbiornik, w którym przyszły na świat, i jeśli przeżyją, to wracają do niego po osiągnięciu dojrzałości płciowej tj. w 4 roku życia.

Natomiast kijanki żaby wodnej Rana kl. esculenta, są duże, dorastają do 9 cm. Okres godowy żaby wodne rozpoczynają w maju i trwa on do czerwca. Wtedy to samce wzywają samicę kumkaniem, które w przypadku moich żab w oczku, potrafiły rozpoczynać już o 4.00 nad ranem. Samice składają na dnie skrzek w postaci nieregularnych, galaretowatych pakietów, przyklejonych do łodyg roślin, z czasem pakiety wypływają na powierzchnię, gdzie z jaj wykluwają się kijanki. Przeobrażenie kijanek trwa od ok. 70 do ok. 240 dni, w zależności od warunków pogodowych.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

No i wyjaśniło się...
Z Twojego opisu wynika, że mam kijanki ropuchy...
I teraz rozumiem dlaczego w zeszłym roku kijanki zniknęły z oczka tak z dnia na dzień.
A żaba która mieszka u mnie, właśnie nawołuje samicę... ciekawe czy znajdzie się jakaś chętna...
Nagrałam dzisiaj film, ale niestety nie umiem go wstawić na You Tube.
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

Kumkanie a w zasadzie rechot żab zielonych można usłyszeć do sierpnia, ale największe nasilenie ma w maju - głownie nocami , wieczorami i rankami.

Kumaki, rzekotki i ropuchy zielone śpiewają ładniej ale krócej.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
maciejisko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 1 wrz 2013, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Jak pozbyć sie żab w oczku wodnym? Żaby w oczku

Post »

Mnie dziwi fakt, że komuś przeszkadzają np. żaby w oczku. Po to się je chyba buduje w ogrodzie aby jeszcze bardziej się zbliżyć do natury i móc obserwować całe jej dostojeństwo. Mam dużo żab, zaskrońcy, jaszczurek i innych stworzeń "wodolubnych", które same się zjawiły i same w sposób naturalny regulują swoją populację. Nigdy nie mam niczego w nadmiarze :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Wlodzimierz1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 maja 2018, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kot

Post »

Nie każdy kot jest skuteczny. Na cztery koty, które nas odwiedzają tylko jed na kocica umiała skutecznie łowić żaby. Pozostałe trzy albo nie są zainteresowane, albo kompletnie nieskuteczne. Niestety skuteczną kocicę ktoś zimą przejechał.
Kilka żab w oczku jest atrakcją. Nadmiar bywa uciążliwy.
Wlodzimierz1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 maja 2018, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Żaby

Post »

Czy da się jakoś kontrolować liczbę żab w oczku wodnym?
Obrazek
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Żaby w oczku wodnym

Post »

Mi się skrzyżowały z jaszczurkami i mam traszki ;:306 Poważnie co parę lat mam ich tysiące ale to fajny widok jak trawnik się rusza gdy ruszają w świat. Żaby populację kontrolują same bo gdy brak jedzenia to migrują w inne miejsca.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Foxs
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 maja 2020, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kijanki żabek lub ropuszek do oczka

Post »

Cześć. Niedawno zrobiliśmy sobie oczko wodne, takie nie za duże, 6x6m głębokość ponad 1m.
Chcielbyśmy sprowadzić tam jakieś żabki lub nawet ropuszki ale w okolicy ich raczej nie ma, nie ma żadnych zbiorników wodnych i z sąsiadów raczej też nikt nie ma oczka wodnego.
Także w związku z tym chciałem się dowiedzieć czy można gdzieś nabyć takie kijanki żabek lub ropuszek? ewentualnie nabyć już dorosłe ale one są pod ochroną zdaje się więc pewnie nie wolno nimi handlować?
No ale jakby nie patrzeć mi nie chodzi o ich zabijanie a wręcz przeciwnie, mam dla nich dom i chcę żeby sobie tutaj żyły, tylko jak mam je tutaj sprowadzić jeśli nie wolno ich łapać, przewozić, kupować itp.? :D
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Żaby w oczku wodnym

Post »

Z naszych krajowych tylko kumaki i żaby zielone (jeziorkowa, śmieszka, wodna) są ściśle związane ze zbiornikami wodnymi, pozostałe wykorzystują je do rozrodu.
Jeżeli ropuchy, czy żaba trawna, może grzebiuszka a nawet rzekotka się zorientują że masz oczko wcześniej czy później się w nim zjawią. Kumak test dość rzadki.
Co do zielonych to pełno ich nad każdym zbiornikiem wodnym. Jeżeli tak jak pisałeś nie ma w okolicy żadnego cieku wodnego to same nie przyjdą. Do mnie przywędrowały nie ukrywam w wiadrze kilka sztuk. Obecnie populacja tak na oko 50 -70 sztuk w różnym wieku.
W tej chwili pełno skrzeku w moim małym oczku bez ryb i strumyku.
Jeżeli w oczku są ryby to szanse na rozmnożenie są nikłe, większość skrzeku zjedzą. U mnie dodatkowo muszę ganiać za zaskrońcami, które nie pogardzą dorosłą żabą. Tydzień temu wyniosłem w podbieraku do lasu takiego około 1m ze zgrubieniem w brzuchu, więc jakąś chyba łyknął.
zyzyx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 maja 2015, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żaby w oczku wodnym

Post »

Witam

Wybudowałem domek na łąkach, ale jakoś mega ciche są te łąki. Mam chyba nietypowe marzenie, bo od dziecka kochałem śpiew żab. Teraz mam taki pomysł, żeby zrobić oczko wodne, ale tylko pod żaby. Nie interesują mnie kompletnie ryby. Chce mieć tylko żaby, i najlepiej te które kumkają ile wlezie. Czy możecie poradzić:
- jakie oczko
- jakie żabki
- gdzie kupić żabki

Ilość miejsca na oczko, powiedzmy że jest nieograniczona.
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: Żaby w oczku wodnym

Post »

Jakbym miała nieograniczoną ilość miejsca to wykopalabym staw, marzenie. Oczko jakiekolwiek będzie to żabki same je znajdą, tak było u mnie choć ja robiłam je dla roślin a teraz są żabki, traszki, żuczki, ważki a ślimaki mogę sprzedawać na kg.
zyzyx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 maja 2015, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żaby w oczku wodnym

Post »

Stawu jednak nie chce. Mam małe dzieci.
A co do żabek, żadnej nie zabronię dostępu. Ale najbardziej chce te, co spiewają do snu :)
Szukam w sieci, nigdzie nie ma żab w sprzedaży ...
Są jedynie te tropikalne. A ja szukam naszych....
kmszeryf
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 cze 2013, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne woj. Świętokrzyskie

Re: Żaby w oczku wodnym

Post »

Naczytałem się, że większość żab wykorzystuje zbiorniki wodne tylko w celach godowych. Ta, która mieszka u mnie w oczku wodnym nie przypomina żadnej wodnej. Ktoś ma koncepcję co to za gatunek? Zdjęcia zrobione dzisiaj.
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”