Ogrzewanie wody w basenie

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ogrzewanie wody w basenie

Post »

Za oknem mróz, prace w ogrodzie wstrzymane więc jest trochę czasu na majsterkowanie :) No a jako, że do wiosny już nie daleko (tzn. bliżej niż dalej :) ) No i nadejdzie kolejny sezon basenowy... Ale niestety, nie zawsze pogoda jest odpowiednia... Żeby nagrzać wodę w moim basenie (10681 litrów) potrzeba ok. 3 dni upału żeby woda była naprawdę przyjemnie ciepła a basen jest w słońcu przez większość dnia, dodatkowo stoi na styropianie by zminimalizować wychładzanie od ziemi.
No i może ktoś w jakiś sposób rozwiązał ten problem skutecznie i w miarę możliwości tanio?
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

No niestety, tanio to nie ma. Potrzebna jest jakaś forma zewnętrznego ciepła, ale przy otwartym basenie ciepło będzie ulatywać. Co to znaczy w miarę? Można kombinowac z solarami, w internecie są schematy i poradniki jak samemu takowy stworzyć, bo kupne to już spory wydatek. Pomijam już kwestię, że trzeba to umiejętnie włączyć w układ wody basenowej, umieć dobrac tzw. jady. Więc krótko, tanio to tylko czekać aż Słońce ogrzeje w naturalny sposób.
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

No opcja jest taka, żeby na dachu garażu ułożyć konstrukcję z ułożonym wężem (najchętniej wężem peszla ze względu na dużą powierzchnię) i przez to przepuszczać wodę z basenu. Tylko myślałem, że ktoś już jakąś metodę wypróbował i może coś o niej napisać.

Oprócz węża na dachu na forach można znaleźć jeszcze ogrzewanie przez przepuszczanie wody przez stary kaloryfer pomalowany na czarno albo przez rozpryskiwanie wody na powierzchnię dachu i wpuszczanie ogrzanej wody z rynny do basenu jednak te 2 metody u mnie odpadają (na dachu jest blacha ocynkowana więc chlorowana woda przyspieszy korozję, podobnie w kaloryferach woda ma kontakt z metalem). Nie chciałem wypisywać tych pomysłów z innych for bo było by tak samo jak tam- same komentarze a nikt z komentujących tego nie sprawdził.
janek9
50p
50p
Posty: 61
Od: 5 gru 2011, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

Gdzieś na elektrodzie widziałem taki opis.
Spadzisty daszek nakryty blachą falistą i na wierzch naciągnięta folia.
Woda z basenu była pobierana małą pompką, filtrowana, rozprowadzana po tej blasze i ogrzana wracała do basenu.
Poszukaj najlepiej ten wątek i spróbuj się skontaktować z osobami które to zrobiły.
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

Tak, wiem, że na elektrodzie był taki opis ale to jest u mnie nie do wykonania.
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

Naszedł mnie inny pomysł, wnioski z życia wzięte. Na wielu halach sa naświetla, najczęściej z pleksi kanałowego, przezroczyste, półokrągłe rzadziej trójkątne. Te soczewki generują niesamowitą ilość ciepła. Gdybyś stworzył lekką konstrukcję nad basenem, nawet wieloelementową i nakrywał go gdy z niego nie korzystasz? Pleksi jest dosyć drogie, więc może zastąpić mniej wytrzymałą, nie wiem jak z ogniskowaniem, folią szklarniową? Tu pytanie do "szklarniowwców" niech się wypowiedzą jak to jest.Ważne, żeby boki (skrajne)nie były szczelnie zakryte, istniała lekka wentylacja bo zrobisz przyduchę i fantastyczne środowisko dla bakterii co będzie skutkowało przymusem użycia większej ilości chemii. Taka trochę kombinatoryka, jednak starannie wykonane może nie razić tandetką, są takie rozwiązania już gotowe, ale tu znowu kłania się cena.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

Z tym kaloryferem na czarno i ogrzewaniem wody miałem osobistą styczność, mianowicie jak się tatko napalił na solary,to w ramach testów wystawił kaloryfer na dach, ba nawet podpiął go do zbiornika 120l. na wodę ciepłą w piwnicy, i po całym dniu na słońcu ogrzał 120l wody z zimnej na letnią. Czyli by zagrzać wodę w basenie, to trza by było wystawić armie kaloryferów... czyli "mit obalony" :wink:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

A zwykły podgrzewacz do basenu?. Jaki masz basen?
Pozdrawiam. Ewa
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

Basen rozporowy intex 10681 litrów. Podgrzewacz do ogrzania wody o 1*C w takim basenie potrzebuje kilka godzin więc prędkość oddawania ciepła do otoczenia jest większa od prędkości ogrzewania.
Już pomijam to, że taki podgrzewacz ma moc 3kW więc żeby taki podgrzewacz podłączyć trzeba ciągnąć specjalny gruby kabel, stosować specjalne gniazdka które się od tego nie stopią...
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

Czyli zostaje poczekać na ocieplenie klimatu :) bo tanio faktycznie się nie da, ew. ja zrobił bym jakąś mini szklarnie z folii, przeciwko wychładzaniu, ale to też kłopotliwe.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Grzybowy
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 paź 2011, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

Tanio raczej nie da rady ogrzać basenu,a zresztą w takie zimy jakie są u nas,ciężko myśleć o ogrzaniu baseny bo to nie pomoże. Tym bardziej jeżeli chcesz zrobić to tanio- w praktyce raczej niewykonalne.
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

Matko a co do kąpieli w lecie ma temperatura zimą?
Na razie najlepszy chyba jest pomysł zbudowania nad basenem namiotu z folii.
gizela-75
100p
100p
Posty: 107
Od: 22 lis 2009, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Ogrzewanie wody w basenie

Post »

Może to banał, ale uważam, że całkiem niezły efekt przyniosło by wyłożenie dna basenu czarną folią (lub agrowłókniną ??). Wyciąć w kształcie koła i NA DNO Z NIM :D . Powinno podnieść temperaturę, a stosunek efektu do kosztów warty wypróbowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”