Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
  

Strefa czasowa: UTC + 1Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Alembik
 Tytuł: Staw .Budowa,Operat,Zgłoszenie
PostNapisane: 1 paź 2011, o 08:36 
Witam.
Wdzięczny byłbym za pewną podpowiedź, gdyż już dzisiaj przyjeżdża do mnie koparka by wykopać karpy po starym sadzie. Mieszkam na dołku w którym czasami zbiera się woda i chciałbym wykopać niewielki zbiornik wodny. Jednakże nie mam pojęcia jakiej ma być wielkości by nie musiał być zarejestrowany. Wiąże się z tym masa różnych pozwoleń, których wolał bym uniknąć i związanych z nimi opłat. Moja bratowa pracuje w gminie i twierdzi, że nawet najmniejszy dołek w ziemi wypełniony wodą należy zarejestrować, sądzę, że mówi tak z czystej złośliwości, ale pewien być nie mogę. Więc jak to jest?


Góra   
       
 
11krzych
 Tytuł: Re: Zbiornik wodny w ogrodzie bez pozwolenia budowlanego.
PostNapisane: 1 paź 2011, o 15:00 
Bratowa ma rację. Każdy zbiornik należy zgłosić w urzędzie, a te o powierzchni ponad 30m2 (chyba, nie pamiętam dokładnie cyferki)wymagają również pozwolenia na budowę. Niedługo trzeba będzie zgłaszać, że chce się do WC ale to nie temat na to forum.


Góra   
       
 
Pawel Woynowski
 Tytuł: Re: Zbiornik wodny w ogrodzie bez pozwolenia budowlanego.
PostNapisane: 1 paź 2011, o 21:32 
Offline
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Postów: 1773
Skąd: Warszawa

 więcej niż 1
Przede wszystkim przenoszę wątek do odpowiedniej sekcji.
Co do pozwoleń to bratowa ma jedynie częściową rację. Na budowę zbiornika wodnego do 30m2 powierzchnie nie jest wymagane pozwoleniebudowlane w skład którego wchodzi operat wodno prawny. Wystarczy jedynie zgłoszenie o zamiarze budowy w starostwie lub gminie. Jeżeli po 30 dniach nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, możesz śmiało budować.
Poza tym zapraszam tutaj - viewtopic.php?f=27&t=3512 dowiesz się wszystkiego co jest potrzebne do załatwienia takiego pozwolenia na budowę stawu. Własnie dzisiaj napisałem tam post który dokładnie wyjaśnia całą procedurę i wierz mi nie taki diabeł straszny jakie krążą o nim opinie w sieci.

Co zaś do wypowiedzi krzycha, to nie wprowadzaj ludzi w błąd jeśli nie masz zielonego pojęcia o tym o czym piszesz. Właśnie takie wypowiedzi krążą w sieci i wprowadzają ludzi w błąd, zniechęcając ich do wizyt w urzędach.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne


Góra   
  Zobacz profil      
 
11krzych
 Tytuł: Re: Zbiornik wodny w ogrodzie bez pozwolenia budowlanego.
PostNapisane: 1 paź 2011, o 22:59 
@Pawel Woynowski
Pawel Woynowski napisał(a):
Co zaś do wypowiedzi krzycha, to nie wprowadzaj ludzi w błąd
Panie Pawle,
napisałem, że każdy zbiornik należy zgłosić do urzędu (bratowa użyła sformułowania zarejestrować). Następnie napisałem, że zbiorniki o powierzchni powyżej 30m2 wymagają również (w domyśle: oprócz zgłoszenia) pozwolenia na budowę.
Z całym szacunkiem ale napisałem dokładnie to samo co Pan z tą różnicą że Pan jako specjalista tej branży doprecyzował moją wypowiedź. Nie widzę w moim poście nic, co by wprowadzało w błąd.

Pawel Woynowski napisał(a):
Co do pozwoleń to bratowa ma jedynie częściową rację.
Ja nie widzę, żeby w poście Alembika było coś o bratowej i pozwoleniach na budowę. Było o bratowej i rejestracji obiektu w gminie - co się tyczy kałuży o dowolnej powierzchni. Proszę przeczytać to sobie powoli jeszcze raz.

Pawel Woynowski napisał(a):
nie masz zielonego pojęcia o tym o czym piszesz.
Fakt, oczka wodnego jeszcze nie budowałem ale w miarę posiadanej wiedzy starałem się pomóc. Efekt - zostałem ....


Pozdrawiam
Krzysiek.

PS. Nie jest tak w 100% pewne, że w przypadku zbiornika do 30m2 wystarczy jedynie zgłoszenie. Występują szczególne przypadki, kiedy taka malutka dziurka będzie jednak wymagała pozwolenia budowlanego.

@Alembik
Nie martw się tym co napisałem powyżej, bo raczej nie robisz oczka na terenie rezerwatu przyrody, w strefie ujęcia wody pitnej, na dziedzińcu zabytkowego zamku i jeszcze wielu innych mało prawdopodobnych sytuacjach, których nie będę wymieniał.
Alembik napisał(a):
gdyż już dzisiaj przyjeżdża do mnie koparka

Nie chlapnij w urzędzie, że już masz to oczko wykopane, bo jak trafisz na formalistę (eufeminizm i to mocny) to będziesz zasypywał i kopał jeszcze raz.
Nie daj się wprowadzić w błąd wypowiedziami krążącymi w sieci, że możesz sobie zbudować kilka oczek o powierzchni 30m2 żeby mieć wielkie oczko zrobione bez pozwolenia na budowę. Owszem, urząd może się zgodzić, ale "może" nie znaczy"musi". Powinni się zgodzić bez szemrania na dwa-trzy takie oczka (analogia do pozwoleń na garaże) .


Góra   
       
 
Pawel Woynowski
 Tytuł: Re: Zbiornik wodny w ogrodzie bez pozwolenia budowlanego.
PostNapisane: 2 paź 2011, o 23:56 
Offline
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Postów: 1773
Skąd: Warszawa

 więcej niż 1
Z pierwszą częścią się zgadzam, to jedynie kwestia nazewnictwa (zgłoszenie, pozwolenie, zarejestrowanie). lecz z małym ale. Chodzi właśnie o prawidłowe nazewnictwo, są różnice w nomenklaturze urzędniczej między zgłoszeniem, pozwoleniem i zarejestrowaniem. Udzielając porady powinniśmy używać takiej właśnie nomenklatury, aby nie wprowadzać czytających w błąd. Zgłoszeniu podlegają wyłącznie oczka do 30m2 powierzchni i to nie zależnie od ilości tych oczek na naszym terenie. Mało tego, mogą one być połączone np. strumykami z tym tylko że powierzchnia strumyka wlicza się do tych 30 m. Jeśli mamy 4 oczka połączone strumykami to powierzchnia całego założenia nie powinna przekroczyć łącznie 120 m2 powierzchni, bo nadal będą to cztery oczka po 30m2. Inaczej przedstawia się sprawa jeśli łączymy te oczka rurociągiem ukrytym w gruncie. Wtedy oczka mogą mieć do 30 m2 powierzchni nie wliczając w to rurociągu.
Co zaś do zbiorników powyżej tych 30m2składamy w gminie pozwolenie budowlane, a gmina je rejestruje. Jeśli składamy zgłoszenie na oczko do 30m2, i jeśli ono rzeczywiście nie będzie leżało na terenach objętych dodatkowymi przepisami, tymi właśnie wyjątkami, to gmina ma ustawowy obowiązek zgodzić się na jego budowę, tak mówi prawo, czyli w gruncie rzeczy musi się zgodzić. Czekamy na odpowiedź 30 dni, jeśli nie ma sprzeciwu, tzn. nie mamy w tym czasie żadnej korespondencji z gminy w tej sprawie, bierzemy się za budowę. Możemy zacząć budować oczko wcześniej. tylko wtedy musimy uzyskać od starosty pismo w którym pisze że nie zgłosi sprzeciwu w ciągu tych 30 dni.
I nie ma tu analogii do garaży. Chcąc wybudować kilka garaży na fundamencie, czyli garaż-budynek, to owszem, możemy to zrobić na zgłoszenie jedynie w przypadku jeśli garaż ma do 25m2 powierzchni na każde 500m2 działki.
Przy zgłoszeniach oczek, nie ma takich wymagań co do powierzchni działki i ilości oczek na działce.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne


Góra   
  Zobacz profil      
 
Alembik
 Tytuł: Re: Zbiornik wodny w ogrodzie bez pozwolenia budowlanego.
PostNapisane: 7 paź 2011, o 14:13 
U nas nie będzie raczej takich strasznych problemów. Wieczorem powstanie oczko, więc dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Poza tym operator koparki potwierdził a chyba raczej się zna. W przyszłości planuję wykopać staw to znaczy poszerzyć oczko wodne i wtedy postaram się załatwić pozwolenia wszelakie i inne takie. Straszne to może nie jest, ani trudne, ale strasznie drogie te pozwolenia. Nie wiem nawet czy nie droższe niż koszt samego wykopania stawu. Ale cóż...


Góra   
       
 
swiadziu
 Tytuł: Budowa stawu rybnego – pozwolenie na budowę ?
PostNapisane: 24 maja 2013, o 13:23 
Offline
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Postów: 1

 ---
Witam,
zamierzam kupić działkę wybudować dom a obok niego wykopać staw o powierzchni około 500 m² i mam kilka pytań:

1. Czy staw mogę wybudować na działce rolnej czy musi być to koniecznie działka budowlana ? Wiadomo że ze względów finansowych lepiej kupić małą działkę budowlaną pod dom a drugą rolną pod staw – tylko czy na rolnej mogę go wybudować
2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu działki aby spełniała odpowiednie warunki pod budowę stawu – jak ziemia najlepsza, itp. ?
3. Staw o którym myślę będzie stawem zamknięty ( nie przepływowym ) więc czy musze mieć jakieś pozwolenia ? Jeśli tak to jakie ?
4. Czy jeśli staw byłby wyłożony folią, a więc woda z niego nie przedostawała się dalej to jakie w tym przypadku muszę mieć pozwolenia i dokumenty aby go wykopać ?
5. O co pytać w urzędzie lub w Gminie przed zakupem działki abym miał pewność że mogę na niej wykopać staw ?
6. Czy są różnice w wymaganych dokumentach i pozwoleniach między stawem wyłożonym folią a bez niej ? Jeśli tak to jakie ?
7. Będę bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie i porady dotyczące budowy stawu oraz formalności prawne jakie musze pod tym kontem załatwić.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Hosta
 Tytuł: Re: Budowa stawu rybnego – pozwolenie na budowę ?
PostNapisane: 26 maja 2013, o 07:43 
Offline
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Postów: 1004

 1 szt.
Na budowę stawu potrzebujesz pozwolenie na budowę. - staw to obiekt budowlany.

Nie musi to być działka budowlana. (gospodarowanie woda w rolnictwie)

Jeśli staw ma być wyłożony szczelną folią - to nie ma znaczenia grunt. W innych warunkach należy poszukać działki która ma wodę płytko.

Jeśli zamierzasz pobierać wodę do stawu z rowu, studni, i innych źródeł typu samo napłynie lub planujesz zrzut wody okresowy od ziemi, cieku (np. chociażby raz na kilka lat chciałbyś zmienić wodę) - dodatkowo pozwolenie wodnoprawne.

W gminie w dziale planowanie przestrzennego popytaj czy jest plan miejscowy, plan zagospodarowania przestrzennego czy inna forma np. decyzje O Warunkach Zabudowy w oparciu o jakieś studium zagospodarowania. Z tego się dowiesz, jakie masz możliwości zabudowy na danej działce.

Do pozwolenia wodnorpawnego potrzebować będziesz Operat wodnoprawny - ale to tylko w przypadku gdy woda będzie pochodzić z naturalnych źródeł (gruntowa, rzeczka, rów, źródła itp), w przypadku możliwości zrzutu wody lub gdy obydwa warunki na raz zachodzą.

Reszta zależeć będzie od wielkości działki i jej charakteru.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
radekcezar
 Tytuł: Operat wodnoprawny
PostNapisane: 21 paź 2016, o 21:29 
Offline
100p
100p
Avatar użytkownika
Postów: 115
Skąd: Okolice Leżajska

 ---
Witam
Noszę się z zamiarem wykopania, takie troszkę większego bajorka ok 2500 m2. Bez wymiany wody i spiętrzania. Teren jest zaniżony i już na głębokości 50 cm woda stoi. Dlatego jest okazja wykorzystać tą sytuację i zrobić coś konkretnego.
Oczywiście w naszym ukochanym kraju musowo przejść przez urzędową męczarnie.
Miejscowy plan zagospodarowania mówi, że tylko mogę tam wykonać staw, a żeby go zrobić to potrzebne jest pozwolenie na budowę, a z kolei żeby dostać pozwolenie to najpierw trzeba zrobić operat wodnoprawy, by móc złożyć papiery o pozwolenie wodnoprawne i wtedy składać papiery na pozwolenie na budowę.
Cała papierologia ( operat, pozwolenie jedno i drugie, mapki, geodeta itp.) od 4 000 do 5 000 tyś.zł i to w wersji najtańszej.
Sam operat od 2000 do 3000.
Tak naprawdę to się wszystko rozbija o ten operat. Wiem że go można samemu wykonać, ale to jest dość skomplikowane.

Takie teraz małe pytanko do was. Może znacie kogoś co zrobi ten operat taniej. Podzwoniłem kilkanaście osób, tylko że nie chcą się podjąć samego wykonania operatu, tylko pasowało by im wykonać całą procedurę z pozwoleniami włącznie, a to już ceny kosmos. Dzisiaj gość podał mi 9 500 zł netto ;:306

Za info z góry dzięki

_________________
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
KaRo
 Tytuł: Re: Staw .Budowa,Operat,Zgłoszenie
PostNapisane: 22 paź 2016, o 00:38 
Offline
-Administrator Forum-.
Avatar użytkownika
Postów: 20156

 więcej niż 1
Nie znamy.
Ogłoszeń też nie umieszczamy w tej sekcji forum ale zapraszamy do poczytania na ten temat kilku postów.
np tego viewtopic.php?f=27&t=47789&start=0&hilit=operat
i innych które znajdziesz tutaj

_________________
KaRo - Administrator Forum
☆☆☆ Pytania do Ekipy...

❤ KaRolinki

Góra   
  Zobacz profil      
 
radekcezar
 Tytuł: Re: Staw .Budowa,Operat,Zgłoszenie
PostNapisane: 22 paź 2016, o 16:51 
Offline
100p
100p
Avatar użytkownika
Postów: 115
Skąd: Okolice Leżajska

 ---
Jest dobrze.
Znalazłem fajny wzór operatu, wystarczy przemeblować go troszeczkę i będzie OK ;:304

_________________
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
radekcezar
 Tytuł: Re: Staw .Budowa,Operat,Zgłoszenie
PostNapisane: 29 paź 2016, o 15:47 
Offline
100p
100p
Avatar użytkownika
Postów: 115
Skąd: Okolice Leżajska

 ---
Mieliśmy sami zrobić ten operat, ale sytuacja się trochę zmieniła.
Zlecimy to pewnej Pani co się takimi sprawami trudni. Cała papierologia od 0 do pozwolenia na budowę ma wynieść od 4000 do 5000 zł. Na szczęście znalazła się firma co wykopie staw za ziemię. Tak na oko to jest od 4000 do 5000 m3 ziemi, ładna kupka ;:215. Z papierami ruszamy w poniedziałek, tak że nie wiem ile to zejdzie, ale na pewno nie krótko.
Jak coś to będę na bieżąco z postępem prac, oczywiście z dokumentacją zdjęciową :tan

_________________
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
radekcezar
 Tytuł: Re: Staw .Budowa,Operat,Zgłoszenie
PostNapisane: 9 lis 2016, o 22:27 
Offline
100p
100p
Avatar użytkownika
Postów: 115
Skąd: Okolice Leżajska

 ---
Firma która miała wykopać staw za ziemię wycofała się :?
Może ktoś z was potrzebuje w przybliżeniu 15 000 m3 ziemi ;:108

_________________
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
voltek
 Tytuł: Re: Staw .Budowa,Operat,Zgłoszenie
PostNapisane: 13 gru 2016, o 01:50 
Offline
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Postów: 26
Skąd: Lublin

 więcej niż 1
Ja:)
Tylko do Lublina trzeba :uszy ją przetransportować:D


Góra   
  Zobacz profil Wyślij e-mail      
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


    |    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

..
Skocz do:  
www.marolex.pl    E-sklep Marolex
  * Witryna używa cookies. Polityka cookies.  Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies i akceptację Regulaminu. *