Wymiana wody w oczku wodnym

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
wiarus60
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 mar 2007, o 13:13

Wymiana wody w oczku wodnym

Post »

dwa lata temu zrobiłem oczko ,nie miałem dostatecznie dużo wiedzy obecnie woda to istna galareta,proszę o radę czy wymieniać czy ratować torfem nie posiadam żadnych filtrów,oczko jest pojemności około8m3. jeżeli torfem to jakim?proszę o pomoc Obrazek
dachasia
50p
50p
Posty: 81
Od: 5 paź 2006, o 21:44
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Nic nie piszesz,czy masz prąd, czy nie.Podbierz zonie z 4 pary rajstop, najlepiej zimowych takich grubszych.Obetnij nogawki,ale tak aby dało je się zawiązać. Z majtek powstanie worek. Kup torf, ale koniecznie wysoki o pH od 3-4,5, najlepiej,zeby był włóknisty,ale w ostateczności może być mielony. Jeden warunek, nie może mieć żadnych domieszek ziemi lub nawozu( nie może to być np. ziemia torfowa) Załaduj do worków,przepłukaj trochę, nie za dużo,aby tylko usunąć pył, obciąż kamieniem,zwiąż i zostaw jeden koniec dłuższy, tak aby wystawał z oczka.Worki wrzuć w kilku miejscach do oczka na dno.Sznurek przyciśniesz kamieniem, a potem będziesz miał za co wyciągnąc worek z torfem. Taki torf nie należy trzymać dłużej w oczku niż 3 tygodnie do m-ca. Z mojego doświadczenia wynika, że nie dłużej niż 3 tygodnie, bo potem zaczyna gnić.Po tym okresie wymieniasz na nowy. Ja nakładam torf do pończoch w następujący sposób. Wkładam ten niby worek do małego wiaderka lub dużej donicy,wywijam na wierzch brzeg worka i łatwo się wtedy nakłada torf. Możesz zamiast rajstop użyć worków jutowych lub innych byle były przepuszczalne. Ja wolę rajtki, nie gniją tak bo są z nylonu. A przede wszystkim nasadż roślin
Pozdrowienia Nina
wiarus60
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 mar 2007, o 13:13

Post »

dziękuje Nino,z góry przepraszam że tak chaotycznie opiszę;mam wszystkie media na działce,poradzono mi wypompowanie wody z oczka do baseniku[mam na działce]wyczyszczenie foli następnie uzupełnienie oczka w rośliny wodne podwodne itp,jedną część wody wlać z powrotem a resztę uzupełnić kranówą i dolać SERA crystal .Ale to będę robil w maju jak włączą prądy ,do tego czasu zastosuję się do Twojej rady Nino. Proszę odpowiedz mi czy to dobra rada ? z poważaniem Wiarus
dachasia
50p
50p
Posty: 81
Od: 5 paź 2006, o 21:44
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Jeśli woda jest w bardzo złym stanie, a na dnie stare liście i inne gnijace resztki, to moim zdaniem nie ma sensu w ogóle takiej wody trzymać, czy zostawiać jakąś jej częśc. Nie wiem czy ma sz ryby, czy nie. Ja na Twoim miejscu to wodę bym wypompowała wszystką, wyczyściła oczko ze zgniłych resztek. Nalałabym wody nowej, kranówki. Najwyżej daj antychloru. Zrób tak jak Ci radziłam z torfem. Jeśli masz w pobliżu jakiś czysty staw lub zbiornik wodny, to przywież z niego kilkanaście litrów wody i wlej, aby zaszczepić wodę w mikroorganizmy. Posadż rośliny. Może masz na działce irysa żółtego (kosaćca)
Obrazek
Ja je sadzę w donicach w piasku-na wierzchu żwirek. Świetnie rosną w wodzie. Nie wiem, czy masz porobione pólki w oczku. Jeśli nie to posadz kosaćce w workach jutowych, albo z tworzywa sztucznego, ale takich przepuszczających wode (nie wiem jak to się nazywa-paseczki tworzywa przeplatane w kratkę, ale gęsto)Robi się taką kieszeń.Dłuższa część jest mocowana na wierzchu brzegu oczka szpilkami . Możesz też z dzikich zbiorników przynieść sobie sitowia i innych roślin tam rosnących. Chodzi o to aby w przyszłości rosliny konkurowały z glonami o pokarm. Mogę Ci też opisać jak walczyłam z glonami w ub. roku, o ile Cie to intersuje.Czy spawdzałeś moją wiadomość na pw. Jeśli nie to zajrzyj.
Pozdrowienia Nina
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Osobiście nie jestem zwolennikiem tak drastycznej ingerencji w biotop jakim też jest oczko wodne. Wymianę wody stosuję jedynie np. po przydusze lub po kilku latach eksploatacji oczka, jak już się zbierze za gruba warstwa osadów. Taka wymiana niszczy mikroorganizmy żyjące w naszych oczkach i nie chodzi mi tylko o bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za czystość wody. Poza nimi w oczkach żyją również skorupiaki, larwy owadów oraz same owady również biorące czynny udział w oczyszczaniu oczka, a co za tym idzie uzyskaniu równowagi biologicznej w oczku.

Osobiście w takim przypadku sprawdził bym na początku właściwości fizyko - chemiczne wody takie jak: pH, TwO, zawartość azotynów i azotanów oraz związków amonowych (amoniak). I w zależności od wyników stosował bym odpowiednie zabiegi.
Poza tym wydaje mi się że wiosną to normalny objaw, że pojawiają się w mniejszej lub większej ilości glony nitkowate. To zjawisko minie kiedy przy odpowiedniej obsadzie roślin w oczku, zaczną one na dobre wegetację i będą konkurentami pokarmowymi dla glonów.
Drugą sprawą jest zachowanie ryb. Jeśli ryby nie mają dobrej kondycji to poznamy to po ich zachowaniu się w wodzie jeśli są osowiałe, pobierają powietrze znad powierzchni, dziwnie się zachowują, to znaczy że coś się dzieje z wodą co im nie pasuje, z reguły jest to brak tlenu w wodzie, spowodowany nadmierną ilością glonów które go również pobierają. Wtedy można zastosować intensywne napowietrzanie oczka razem z podaniem do wody kwaśnego torfu. Osobiście stosuję dawkę ok 60 - 80 l/ 10 000 l wody, jeśli dasz więcej też nic się nie stanie, torfem nie przedawkujesz w przeciwieństwie do chemii, szczególnie jeśli się nie zna dokładniej ilości wody w oczku.

Jaśli natomiast zdecydujesz się na gruntowne czyszczenie oczka to może pomoże Ci patent na zbiornik dla ryb lub roślin na czas czyszczenia oczka. TUTAJ masz rysunek tego patentu. Stosuję go z powodzeniem w przypadku konieczności wyłowienia ryb czy roślin na dłuższy czas. Zbiornik może mieć dowolny wymiar, mój ma 2,5 m x 2,5 m x 0,50 m. Jest wykonany z geubej, taniej foli ogrodniczej w kolorze czarnym Jeśli ryby mają w nim pozostać z różnych względów dłużej, to wkładam do niego kostkę od napowietrzacza i przykrywam go grubą przezroczystą folią ogrodniczą np. taką jak na tunele, zabezpiecza to ryby przed "zaprzyjaźnionymi" okolicznymi kotami :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
ZosiaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1475
Od: 25 kwie 2007, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GLIWICE teraz Dziergowice

Post »

witam kiedy należy wymienić wodę w oczku
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

nigdy
co najwyżej uzupełnić parowanie
jeżeli już zaistnieje taka potrzeba, należy w innych basenach pozostawić jak największą ilość wody z naszego oczka
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
ZosiaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1475
Od: 25 kwie 2007, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: GLIWICE teraz Dziergowice

Post »

Witaj Jacku ale u mnie woda jest zielona, nie wiem co robić.Proszę o rade Zosia
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

trudno coś doradzić skoro nic nie napisałaś o swoim oczku
nie znam parametrów, ilości roślin, gatunków roślin oraz ilości ryb
dobrze byłoby sprawdzić twardość i pH wody (odczynniki-testy kupisz w każdym sklepie zoologicznym)
kilka fotek oczka też pomogłoby w rozwiązaniu Twojego problemu
pozdrawiam
Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”