Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Chciałam pokazać jakie roślinki - a raczej ich miniaturki zamówiłam w zeszłym roku na A. u pewnego pana ...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie dość że kurier przetrzymał je 5 dni, a były upały, to zapłaciłam ok. 70 zł i na dodatek brakowało roślin ... Otrzymałam oczywiście drugą paczkę, ot na tyle ten pan poczuwał się do winy ale też roślinki miniaturki ... do akwarium :)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Ale zapłaciłaś widocznie mniejsze pieniądze, niż gdybyś kupowała bezpośrednio u hodowcy, jakie pieniądze taka jakość.
Zresztą, ciekaw jestem jaka by była różnica w cenach porównaj z tymi cenami - http://www.rosliny-wodne.pl/ . Napisz jak wyglądało to porównanie cen, jestem ciekaw.
To hodowca z którym współpracuję od kilku lat i ani razu nie miałem problemów z jego roślinami. Rośliny hoduje u siebie, w naszych warunkach klimatycznych i są już zahartowane. Zakupione u niego grzybienie jesienią, zakwitły w następnym sezonie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Sylwana marudzisz, choć nigdy nie zalecam kupować na aledrogo to wcale nie trafiłaś tak źle . Te rośliny mają wielkość standardową i tego nie przeskoczysz - strzałka czy żabiściek to rośliny jednoroczne i taką wielkość osiągają mniej więcej w maju - zapewniam Cię że nigdzie w Polsce nie kupisz większych bo nikt ich nie nadmucha.
Jak chcesz więcej trzeba zamawiać więcej sztuk lub inaczej dobrać gatunki. Grzybieńczyk i moczarka też są stosunkowo ładne.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Wiem że żabiściek większy nie urośnie, no może faktycznie na zdjęciach nie widać tego, mój błąd.
Pawle niestety nie na http://www.rosliny-wodne.pl/ ale ceny podobne, może i nawet drożej płaciłam, no trudno :) doszły miniaturki, nie takie jak na opisie, i część połamanych, na zdjęciach nie wszystko widać, no bywają i tacy. Teraz korzystam z forum i będę zamawiać "okazy" u polecanych hodowców :)

A mam pytanie czy ktoś miał orzecha - kotewkę i sam się zasiał ??? bo to jednoroczna roślinka też i wiem że w naturze w Polsce rośnie, mój na jesieni opadł i czy w warunkach "oczka wodnego" się zasieje sam ?
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Sylwana pozwolisz, że tu zapytam.
Czy strzałka szerokolistna jest rośliną jednoroczną (zamówiłam sobie :lol: ) ? Jeżeli tak, to co zrobić, aby ją przetrzymać na przyszły rok?
Pozdrawiam. Gosia
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Nic nie robić, niech sobie bulwki zimują w oczku. Dopiero w maju zaczną rosnąć. Mówi się że strzałka jest rośliną jednoroczną, co nie znaczy, że co roku trzeba ją od nowa sadzić. Jesienią mniej więcej pod koniec września, roślina obumiera, i zimuje jedynie jej bulwa, z której w następnym sezonie wyrośnie nowa roślina. Dobrze rośnie i równie dobrze się prezentuje, posadzona na głębokości ok 25 - 30 cm, ale równie dobrze rośnie i na 1 m, lecz wtedy nie wydaje nad wodę tych charakterystycznych strzałkowatych liści. Rozmnaża się za pomocą rozłogów, lub nasion.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Już wszystko Paweł doskonale wyjaśnił :) Panie Pawle ja od dawna czytałam fora z Pana cennymi odpowiedziami :) gdzie bym nie zobaczyła to Pan :)
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Sylwana, no i bardzo dobrze. Co zrobiliby tacy laicy jak ja, gdyby nie Paweł.
To jeszcze jedno pytanko. Czy sit i inne rośliny, posadzone w zeszłym roku, przyciąć ? W naturze nikt nie przycina, ale ...?
Pozdrawiam. Gosia
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Zacytuję opowieść jednego z użytkowników forum poświęconego oczkom wodnym, a dotyczącą opieki nad oczkiem, może inaczej, dotyczącym jedynej efektywnej w 100% metody opieki nad oczkiem. Kolega ten mieszka w Anglii.
Po paru latach posiadania oczka zrozumiałem, ze największy problem w utrzymaniu czystej wody leżał we mnie. Przez pierwszy rok próbowałem torfu, słomy, chemii, skarpetek, podmian wody, ciągłego czyszczenia i nie wygrałem.

Później przyszedł okres kiedy oczko zeszło na drugi plan i prawdę powiedziawszy totalnie je zaniedbałem. Nawet filtr chodził cala zimę nie czyszczony. I to okazało się być moim najlepszym ( acz niezamierzonym) posunięciem. Odkąd przestałem wiecznie pchać łapy do oczka, rośliny, natura i czas zrobiły swoje. Nie ma nawet wiosennych zakwitów. Dno widać przez cały rok, choć nie zawsze jest kryształ. Tylko co jakiś czas osunę patykiem nadmiar glonów nitkowych, lub jakieś większe śmieci siatką. A jakieś odmulanie czy przerzedzanie roślin to raz na parę lat. Wymiana wody? po co jak stara ciągle mokra?

Niestety oczko to przedsięwzięcie dla cierpliwych i na super efekty w parę miesięcy lepiej nie liczyć. Podstawa to dobry plan, rzetelne wykonanie (tak żeby później nie poprawiać), obsadzenie roślinami i czekanie....czekanie.....czekanie.......

A wszelkie kombinowanie, chemia itp, tylko pogarsza sprawę, lub pomaga na chwile, a problemy wracają ze zdwojona silą. Trzeba tez pogodzić się z faktem, ze to nie wanna i jakieś tam syfki na dnie zawsze będą leżały. I bardzo często najlepiej je tam zostawić.
To jest jedyna recepta na to aby oczko było jak najbardziej zbliżone do naturalnego.
Oczko uczy cierpliwości.
W oczkach z rybami wycinamy jedynie uschnięte fragmenty roślin, ryby wystarczająco użyźniają oczko, nie ingerujemy we wnętrze oczka.
Jeśli w oczku nie ma ryb, to i tego nie robimy, pożyteczne bakterie żyjące w oczku też muszą coś jeść, inaczej nie będziemy mieli czystej wody.

Myślę Gosiu, że ta odpowiedź czy też opowieść, powinna Cie usatysfakcjonować.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Do Pawła wypowiedzi o strzałkach dodam że ta głębokość sadzenia dotyczy naszej rodzimej strzałki wodnej, zaś amerykańska szerokolistna najlepiej się udaje na gł. około 5 cm.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Dziękuję Panowie.

Pawle, odpowiedź mnie satysfakcjonuje. Przyciąć chciałam tylko ze względów estetycznych, ale dam sobie spokój.

Strzałkę będę mieć od Ciebie Arku. Czy dodajesz krótką instrukcję uprawy do wysyłanych roślin?
Pozdrawiam. Gosia
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

magos13 pisze:Dziękuję Panowie.

Pawle, odpowiedź mnie satysfakcjonuje. Przyciąć chciałam tylko ze względów estetycznych, ale dam sobie spokój.

Strzałkę będę mieć od Ciebie Arku. Czy dodajesz krótką instrukcję uprawy do wysyłanych roślin?
Lepiej przytnij te stare suche pędy i zrób miejsce nowym które się niebawem pokażą.

Co do instrukcji to jest dołączana tylko ogólna krótka instrukcja jak postępować z otrzymanymi roślinami, a szczegółowe informacje o każdym gatunku osobno to na stronie www poradnika.

Wracając do strzałek to z każdej bulwki rodzi się po sezonie 1-5 nowych i najlepiej na wiosnę je posadzić od nowa w świeże żyzne podłoże bo inaczej stopniowo zanikają.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
magos13
500p
500p
Posty: 636
Od: 2 lut 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rośliny do oczka wodnego jakie zamówiłam w zeszłym roku :(

Post »

Dzięki, lecę do poradnika.
Pozdrawiam. Gosia
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”