Pompy na kaskadę

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
monique83
50p
50p
Posty: 67
Od: 18 sty 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pompy na kaskadę

Post »

http://imagizer.imageshack.us/v2/1280x1 ... IcytcD.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/1280x1 ... M23iut.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/1280x1 ... XubMiC.jpg

Witam,

Mam pytanie oczywiście co do pompy dla takiej małej konstrukcji.
Kaskadka, jeszcze prowizorka, ale docelowo będzie niewielka.
Bardzo proszę o podpowiedź,wiosna już blisko :)
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompy na kaskadę

Post »

Ja kupiłem coś takiego.....
http://www.aquariumonlinesupplies.com.a ... un_new.jpg [/img]

Nie wiem jeszcze czy będzie dobre ale pocieszam się , że jak ma regulację to ustawię sobie odpowiednią wydajność ponadto bardzo mała moc od 8-48 W sprawi, że nie będę żałował prądu :)
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
monique83
50p
50p
Posty: 67
Od: 18 sty 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pompy na kaskadę

Post »

Rozważam taką :
Aqua Nova NFPE-6500 pompa 6500L/H tylko 32W
Pompa posiada wylot z przegubem kulowym oraz króćce pasujące na różne średnice węża.
Myślę,że dzięki temu będę mogła regulować spływ wody kaskady.
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompy na kaskadę

Post »

Ja wczoraj zamontowałem swoją różnica poziomów to 1,65 cm, a odległość to 2,50 m.

Pierwsza prędkość pompy - brak reakcji pompa pracuje woda nie leci . Druga prędkość woda leci - strumień niewielki ale skuteczny ....3 - zadowalający.....4- optymalny i już wystarczy...5 duży - chlapie ...6 za duży ilość wody przelewa się bez poprawy będzie za duża 7- stanowczo za duży woda przelewa się przez koronę pierwszego stopnia kaskady...8 - woda się cofa na ścianę startową i nie mieści się pod osłoną - prawdziwy wodospad - efekt ciekawy -niedopuszczalny :;230
Pompa to JMP-5000 Od 1600 L/H do 5000 L/H - 8 stopni stopniowej regulacji od 8 do 48W.
Pozdrawiam Paweł
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompy na kaskadę

Post »

monique83 pisze:Rozważam taką :Aqua Nova NFPE-6500 pompa 6500L/H tylko 32W

U mnie taka kaskada- rzeczka....spływ za budowlę do oczka
Obrazek
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
monique83
50p
50p
Posty: 67
Od: 18 sty 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pompy na kaskadę

Post »

Dziękuję. Faktycznie taka możliwość regulacji do mnie przemawia :)
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompy na kaskadę

Post »

Oczywiście , ja nie neguję Twojego wyboru - bo pompę również brałem pod uwagę, ale niepamiętam gdzie wyczytałem o problemach z regulacją strumienia - wydajności. To niejednokrotnie dyskwalifikuje zakup pompy.

Później byłem na targach w Poznaniu Gardenia, tam jeden z panów ;:4 pokazał jak prosto wykonać taką regulację w sposób mechaniczny.

Obrazek

np. Podłącza się pompę tak jak na widniejącym rysunku pod drugie wyjście na fontannę lub kaskadę natomiast regulacja polega na odkręceniu zaworu płynnej regulacji i woda trafia do zbiornika w którym się znajduje. Zmniejszając lub zwiększając otwarcie tego przelewu regulujemy wydajność na wyjściu. Wszystko dobrze jednak pompa pracuje z pełną mocą na którą została zbudowana. Są pompy z regulacją elektryczną ale są dużo droższe - stąd moja podpowiedz.
Pozdrawiam
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
monique83
50p
50p
Posty: 67
Od: 18 sty 2013, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pompy na kaskadę

Post »

Dziękuję, no to już wybrałam.
Nawet cena o połowę niższa.
krzysiek1985
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lip 2017, o 14:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

jaka pompa do oczka kaskada plus fontanna

Post »

Witam szanownych forumowiczów, żona postanowiła stworzyć oczko, a w nim jak w temacie kaskada plus fontanna, wiem że niektórzy by tych dwóch rzeczy nie łączyli, ale ona postanowiła tak właśnie zrobić :D pytanie moje jest jaka będzie odpowiednia wydajność pompy do oczka o następujących parametrach. Wchodzi do niego ok 120l wody, zależy nam na tym aby ta woda była podniesiona do kaskady, której ujście jest około 1,10 nad lustrem wody, odległość wzdłuż to ok 3 metry, pompa będzie zanużona 40cm pod lustrem wody, zaś sama fontanna nie musi być jakaś spektakularna, ale wiadomo jakiś ciekawy efekt musi być. Czy pompa 2500 będzie wg was wystarczająca zakładając stratę już na samą kaskadę około chyba 1000 na podniesienie wody do kaskady. Rozmiary oczka 45cm głębokie, 90 cm szerokie, 1,20 dł.
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompy na kaskadę

Post »

;:185
Jeśli będzie to kaskada i fontanna obie rzeczy równocześnie to nie będzie to działało dobrze minimum 5000 lepiej 7500.
Najlepiej z regulacją wydajności, wtedy z dodatkową regulacją mechaniczną na fontannie ustalisz sobie jej wysokość a pozostałą elektroniczną strumień kaskady.
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”