Woda w ogrodzie to moja pasja, konik i hobby.

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Witam,
Jestem nowym uczestnikiem na tym forum, lecz pozwolę sobie opowiedzieć na Twój post, poneważ woda w ogrodzie to mój konik, moja pasja, moje hobby, czy jak to mozna jeszcze nazwać. Mówiąc nieskromnie, zajmuję się wodą w ogrodzie już od ponad 15 lat :D
Szpilka pisze:Chcę zamontować w ogrodzie stojącą fontannę nie oczko wodne. Czy ktoś wie gdzie można kupić w granicach rozsądku finansowego ciekawe figury do fontanny. Co jeszcze mi będzie potrzebne przy jej montażu. Czy ktoś z Was ma taką fontannę?Szukam rad praktyka.Pozdrawiam.
Wszystkie, a przynajmniej więszość z TYCH artykułów można zadoptować na fontanny, bez większych problemów. Trzeba by było jedynie zatrudnić murarza do wykonania zbiornika fontanny. Oczywiście, jeśli chesz aby to była fontanna murowana i hydraulika do poprowadzenia instalacji zasilaącej ją w wodę z domu do miejsca gdzie planujesz ją postawić. Chyba że masz w domu "złotą rączkę" który wykona to sam, to nie takie trudne jak by się wydawało.
Pytasz się co Ci będzie potrzebne, przede wszystkim skonkretyzowany pomysł na kompozycję fontann.
Nie znam Twego gustu i nie wiem o jaką kompozycję Ci chodzi. Czy to ma być imitacja klasycystycznej fontanny, takie pasują do "klasycystycznych" bardzo uporządkowanych i symetrycznych ogrodów, nawiązujących do np. konserwatywnych ogrodów francuskich, czy bardzej naturalnych zrywających z symetrią, lecz nawiązujących do historii antycznej i średniowiecznej ogrodów angielskich.
Natomiast fontanny nowoczesne pasują w zasadzie do każdego ogrodu, pomijając oczywiście te ogrody które wymieniłem wcześniej.
TUTAJ msz całą gamę gotowych fontann ogrodowych pseudo klasycystycznych.
Co zaś do nowoczesnych fontann to musisz się określić o co ci konkretnie chodzi. W dzisiejszych czasach w zasadzie każdy pomysł można zrealizować. Proponują wrzuć do google hasło, "fontanny", czy "budowa fontann", "figury fontannowe" itp. Zorientuj się co Ci sie podoba A może ogród wodny z fontanną. To takie oczko w którym nasadzasz rośliny wodne i wilgociolubne i dodatkowo można tam wstawić pompę z fontanną. Myślę zę ta ostatnia propozycja jest w efekcie najtansza. Całość można wykonać własnym sumptem, bez zatrudniania specjalistów.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

goni@k pisze:Wymyśliłam sobie akcent wodny w ogrodzie w postaci małej kaskady .
Nie chcę typowego oczka z różnych względów -priorytet stanowi bezpieczeństwo mojego synka.
Znalazłam kilka firm ,które produkują tego typu gotowe kompozycje .Ciekawa jestem czy ktoś ma takie cudo a jeżeli tak to czy jest zadowolony i czy efekt rzeczywisty jest taki jak na zdjęciach???
http://www.felsdekor.pl/garten.php
Rozważam także samodzielne zrobienie takiej kaskady ,macie może dobry przepis ?? :wink: :D :D
Witaj Pawle
Może mnie też doradzisz :cry: :wink:
Ja chyba bardziej się skłaniam do "mini kaskady" z małym zbiorniczkiem .
Poradź proszę jak to wykonać we własnym zakresie . :idea: :?:
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

goni@k pisze:Wymyśliłam sobie akcent wodny w ogrodzie w postaci małej kaskady .
Nie chcę typowego oczka z różnych względów -priorytet stanowi bezpieczeństwo mojego synka.
Tak, a propos synka. Moje Mikro Jezioro znajduje na jednym z nawiększych osiedli mieszkaniowych w Warszawie i możesz mi wierzyć że nie mam problemu z dziećmi. Okazało się że płotek wysokości 75 cm w zupełności wystarczył aby dzieći nie podchodziły do brzegu, Jest jeden warunek, dziecko musi miec miejsce obok oczka aby móc je oglądać z odległości ok 1 m, tak jest u mnie, a obok jest duży plac zabaw. Zapraszam na swoją strone link jest niżej w stopce postu, zobaczysz jak to wygląda.
goni@k pisze:http://www.felsdekor.pl/garten.php
Rozważam także samodzielne zrobienie takiej kaskady ,macie może dobry przepis ?? :wink: :D :D
Nie widzę problemu, musisz jedynie przedstwaić mi swoją wizję kaskady. Gdzie chcesz ją w ogrodzie usytułować, jakie rośliny chcesz posadzić obok, a może już jakieś rosną. Czy to ma być w samym ogrodzie czy może kaskada bezie wybudowana na ścianie budynku tuż przy tarasie, plusk wody wycisz i uspokaja, jednym słowem działa kojąco na nasze nerwy:D
gon@k pisze:Witaj Pawle
Może mnie też doradzisz :cry: :wink:
Ja chyba bardziej się skłaniam do "mini kaskady" z małym zbiorniczkiem .
Poradź proszę jak to wykonać we własnym zakresie . :idea: :?:

Co to znaczy "mini kaskada", jakiej ma być wysokości i długości. Ile miejsca na nią przeznaczasz w swoim ogrodzie.
Ten link który podrzuciłeś to link do firmy produkującej kaskady, imitacje kamienia. Sama kaskada wykonana jest z tworzyw sztucznych (laminat) i jest mizerną imitacją kaskady, którą można zrobić samemu.
Kaskada z małym (takim do 1m średnicy) zbiornikiem powina być tak skonstruowana aby sam zbiornik był przykryty np. rusztem ze stali nierdzewnej i na tym nasypana warstwa grubego żwiru. Chodzi o to aby zmniejszyć parowanie wody, a co za tym idzie i ubytki wody. Chodzi również o eliminację glonów w zbiorniku. W zbiorniku stoi pompa i pompuje wode na kaskadę. Wszystko w obiegu zmknietym, z ew. uzupenianiem wody wężem ogrodniczym lub stałą instalacją z zaworem regulującym stały poziom wody w zbiorniku. Zero elektroniki.
Materiałów do jej wykonania jest dużo, mogą to byc łamane kamienie polne, płyty piaskowca, (zabezpieczone impregnatem przed wsiąkaniem wody), szlifowany płyty granitowe, cegła klinkierowa, itp. materiały. Konkludując, tyle jest rozwiązań ilu właścicieli ogrodów. Liczy się pomysł i inwencja.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Właśnie o takim małym zbiorniku myślałam. :)
Lokalizacja jak widać poniżej
Obrazek
Teren jest do zagospodarowania .Brałam pod uwagę płyty piaskowca do wykonania tej kaskady.
Przydałoby się wsparcie koncepcyjne :roll: :wink: :D
Obejrzałam mikro jeziorko ,podoba mi się ,pomysłowe bardzo. :D
Ten płotek jednak nie dałby mi poczucia bezpieczeństwa dla mojego synka(dzieci są bardzo sprytne w dążeniu do swoich celów).
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

goni@k pisze:Właśnie o takim małym zbiorniku myślałam. :)
Teren jest do zagospodarowania .Brałam pod uwagę płyty piaskowca do wykonania tej kaskady.
Przydałoby się wsparcie koncepcyjne :roll: :wink: :D
Obejrzałam mikro jeziorko ,podoba mi się ,pomysłowe bardzo. :D
Ten płotek jednak nie dałby mi poczucia bezpieczeństwa dla mojego synka(dzieci są bardzo sprytne w dążeniu do swoich celów).
Piaskowiec jest dobry leecz przed użyciem go do budowy trzeba go zaimpregnować impregnatem uszczelniającym pory, aby zapobieć wnikaniu w nie wody. Są w sprzedaży takie impregnaty.

Mam jeszcze kilka pytań.
Przede wszyskim jakie są wymiary tego placyku załączam Twoją fotkę z podanymi odcinkami do zwymiarowania.
Interesują mnie wymiary między punktami
A - B = ?
B - C = ?
A - D = ?
D - E = ? (jeśli coś takiego isnieje)
Oraz długośc r = ?

Nie wiem również jak placyk wygląda po prawej stronie czy jest tak jak narysowałem, bo przypuszczam że może tam być chodniczek między budynkiem a ogrodzeniem z siatki oddzielającym drugą posesję, lub jakieś inne rozwiązanie np. jakieś grzadki na rośliny.
Napisz mi jaki styl ogrodu lubisz. Czy to ma być ogród regularny np. ze ścieżkami w lini prostej i ścieżki krzyżują pod kątem prostym. Czy może ogród naturalistyczny gdzie ścieżki są nieregularne i w szerokości i w sposobie ich prowadzenia. Gdzie ogród wugląda pozornie na dziki. Podzrucę Ci kilka fotek kaskad, a ty mi powiesz co Ci pasuje od strony kompozycyjnej.
Tutaj proszę o wymiary:
Obrazek
Tutaj te przykładowe kaskady:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie patrz na gatunki roślin, bo nie wszystkie moga u nas rosnąć, to jedynie przykład typu kaskad.
A może coś takiego, mini oczko z fontanną:
Obrazek
A tak to wygląda w ogrodzie:
Obrazek
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Dzięki za obszerne, cenne wskazówki dotyczące fontanny. Na początku chciałam postawić ją przed domem bo mam tam mały taras i klomby w stylu barokowym, no prawie barokowy :) Teraz zmieniłam plany i i coś z wodą chcę zrobić na tyłach domu bo tam mam troche miejsca do zagospodarowania. To będzie bardziej naturalistyczny ogród wsród brzóz, prawie wiejski tylko bez sztachet i drobiu. Chociaż kto wie? Myślę o takim wodotrysku obudowanym kamieniem polnym. Tylko czy komary nie będą atakowały bo opodal jest las?
Pozdrowionka
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Pawle przepięknie wyglądają te mini oczka czy też kaskada.
Można by takie coś zrobić przy samym domku aby posłuchać plusku wody.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Mariola54 pisze:Pawle przepięknie wyglądają te mini oczka czy też kaskada.
Można by takie coś zrobić przy samym domku aby posłuchać plusku wody.
Też tak myślę dlatego chcę zrobić kaskadę od frontu ,bo nie zależy mi na oczku wodnym tylko na tym plusku i widoku spływającej wody. :D :D :D
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Goniu już sobie wyobrażam jak pięknie będzie to wyglądać.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

goni@k pisze: Też tak myślę dlatego chcę zrobić kaskadę od frontu ,bo nie zależy mi na oczku wodnym tylko na tym plusku i widoku spływającej wody. :D :D :D
A wieszość wolnego czasu spedzasz od frontu domu, czy w ogrodzie. a może okna od kuchni są od frontu, bo jakos tak się utarło ze kobitki większość czasu spedzają w kuchni, lub na sprzątaniu mieszkania, szczególne po mężach i trochę po dzieciach :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Mariola54 pisze:Można by takie coś zrobić przy samym domku aby posłuchać plusku wody.
Dokładnie, znam to z autopsji. Mam kaskadkę i strumyk pod samym oknem sypialni i dużego pokoju, w zimie kiedy strumyk nie płynie brakuje mi czegoś w głosach dochodzących z ogródka.
Zerknij na odnośnik niżej w stopce postu, w dziale FOTO znajdziesz fotki tego strumyka i kaskadki. Jest mała bo jak pierwsza wersja była większa to nie można było spać przy otwartym oknie, trzeba było wyłączać strumien na noc, tak szumiało. :D. Niby mogło tak być, lecz przerwy w przepływie wody w strumieni, oznaczały również przerwę w przepływie wody przez filtr biologiczny od oczka, co powodowało zamieranie bakterii odpowiedzialnych za oczyszczanie wody. Dlatego obecna wersja kskadki jest niższa i ma tylko 3 progi, a w zasadzie dwa, bo ten trzeci jast tuż nad samą wodą strumienia.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
aurynka
---
Posty: 2061
Od: 26 wrz 2006, o 14:28

Post »

Witaj Pawle. :D W życiu bym nie wpadła na to , aby na osiedlu zrobić coś takiego pięknego :shock: Po prostu cudeńko. Wszystko dopracowane w najmniejszych szczegółach - gratuluję pomysłu, odwagi i wykonania. ;:333 Przeglądnęlam sobie Twoją stronkę i muszę przyznać, iż jest bardzo ciekawa. Można wiele nowego się dowiedzieć. Niebawem czeka mnie podobne wyzwanie ale na większą skalę i chętnie zapoznaję się z wszelkimi pomysłami. :D
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Paweł Woynowski pisze:
goni@k pisze: Też tak myślę dlatego chcę zrobić kaskadę od frontu ,bo nie zależy mi na oczku wodnym tylko na tym plusku i widoku spływającej wody. :D :D :D
A wieszość wolnego czasu spedzasz od frontu domu, czy w ogrodzie. a może okna od kuchni są od frontu, bo jakos tak się utarło ze kobitki większość czasu spedzają w kuchni, lub na sprzątaniu mieszkania, szczególne po mężach i trochę po dzieciach :D
Masz rację (jasnowidz jakiś :lol: :wink: ),sporo czasu spędzam w kuchni i okno mam dokładnie na ten placyk ,na którym planuję kaskadę.
Latem też tam chronimy się przed słońcem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”