Woda w oczku - nasze doświadczenia

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Rafalr93
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 25 paź 2011, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Woda w oczku - nasze doświadczenia

Post »

Mam staw 25x40m głęboki naokoło 3m i obłożony taka matą , folią nieprzepuszczalną i mam pytanie jak by wyglądało parowanie w lecie z takiego zbiornika ? Wiadomo ze to zależy od lata i opadów itd ale przyjmując ze lato będzie średnie to ubytek wody poprzez parowanie będzie wysokie ?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Woda w oczku - nasze doświadczenia

Post »

Sam sobie odpowiedziałeś wszystko zależy od opadów , temperatury i słońca.Ja mam mini oczko a w takim najlepiej widać ubytek wody.W czasie ubiegłorocznych upałów wody ubywało bardzo dużo i bardzo szybko.Można powiedzieć , że widać było gołym okiem.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Woda w oczku - nasze doświadczenia

Post »

Gołym okiem to coś z Mickiewicza pewnie Oda do młodości i poważnie jest to pomiar równie dobry jak formuła Schmucka. Jest w internecie kilkaset rozpraw naukowych na ten temat i wszystko i tak daje inne wyniki bo wszystko zależy od strefy klimatycznej i miejsca.
Podobno żadna z tych metod się nie sprawdza w krótkich okresach ale licząc powyżej 10 lat to średnie są akceptowalne.

Parowanie zależy od miesiąca i inni już to policzyli więc sprawa jest prosta bo to zależy od niedosytu wilgotności
Współczynnik niedosytu statystyczny

Więc dla kwietnia to jest 0,28
maj 0,40
czerwiec 0,51
lipiec 0,54
sierpień 0,51
wrzesień 0,38

Nie mam zamiaru przynudzać ale mi wyszło że 1,5 litra x ilość metrów kwadratowych oczka dziennie. To wartość statystyczna wyliczona dla miesiąca maj
Przeliczając to jeszcze na łatwiejszą metodę to 1,5 cm dziennie ubywa z oczka poprzez parowanie. Proszę więc nie pisać a mi wyparowało 2 litry a mi 0,5 litra bo to statystyka.
Statystyka to statystyka i jeżeli sąsiad bije żoną codziennie a ja nie biję wcale to i tak statystycznie okładam swoją co drugi dzień. ;:306
bartekps
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 kwie 2020, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Woda w małym oczku wodnym

Post »

Witam, zwracam się z prośba o pomoc z woda w moim niewielkim oczku wodnym. Od około połowy głębokości zrobił się brunatny osad. Myślałem nad wylaniu całkowitej wody umyciu całości dna oczka i nalaniu czystej wody i wstawieniu roślin (2xlilie, boberek, osoka aloesowata) z powrotem. Jakieś porady?r
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Woda w oczku - nasze doświadczenia

Post »

Ja swoje mini opróżniam i czyszczę co roku.Inaczej nie istniałoby.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
wues
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 sie 2020, o 04:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z mętną i zieloną wodą.

Post »

Witam. Od jakiegoś czasu borykam się na działce z zieloną, mętną woda w oczku wodnym. Moje oczko to około 300-500 litrów w którym pływa 7 rybek. Na wiosnę wymyłem oczko i wlałem wodę, a po około 2 tygodniach woda zaczęła się robić mętna, na początku jakby brązowa ale na koniec zielona. Pompa chodziła codziennie po ok 1 godzinie. Dodatkowo pod pompą w blaszanej foremce z dziurami ułożyłem zeolit, aby spadająca woda z fontanny oczyszczała wodę. W tym okresie nie było ani ciepło, ani słonecznie. W oczku nie ma żadnych roślinek. Niestety bez rezultatu. Wymieniłem ponownie wodę, umyłem dokładnie oczko. Nalałem wodę i po 2 dniach dodałem antyglon. Pompa pracowała 1 godz dziennie. Po jakiś 2 tygodniach woda zrobiła się taka sama jak poprzednio. Co jest nie tak? Ma ktoś jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Woda w stawie problemy

Post »

Tak. Wprowadź do oczka rosliny oczyszczające. Bez tego nic nie zmienisz.
Napowietrzanie czy zamocowanie lampy czy sterylizatora to wszystko jest niewystarczające i wiąże się z kosztami i zajmuje czas.
Jedynie rośliny gwarantują czystą wodę.
Polecam ten post https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 53#p414053
oraz wybrane dyskusje traktujące o takich roślinach https://forumogrodnicze.info/search.php?fid []=27
Poczytaj też o sposobach eliminacji glonów https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=15896
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”