OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE,WODNE

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Coś chyba nie przyłożyłeś się do dokładnego przeczytania tej ustawy, cyt:
Art. 29. 2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
....
....
9) wykonywaniu i remoncie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, z wyjątkiem:
  • a) ziemnych stawów hodowlanych,
    b) urządzeń melioracji wodnych szczegółowych usytuowanych w granicach parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin;
Moje wytłuszczenie.
źródło: http://lex.pl/serwis/du/2003/2016.htm
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
dredon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 gru 2011, o 00:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Witam ponownie
no właśnie że się przyłożyłem do przeczytania
tylko widzę że nie widzisz że jest napisane stawów hodowlanych , a urządzeniem melioracyjnym jest staw rybny i innego nie można budować bo hodowlany to nie urządzenie melioracyjne bynajmniej w przepisach o prawa wodnym tego nie napisano.
ponadto podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w kielcach gdzie przychylił się do zażalenia na decyzję inspektora budowlanego który nie umiał czytać ustawy i nakazał rozbiórkę stawu.

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F7950BDD13
http://www.prawowodne.pl/melioracje-i-regulacje-wodne/
bodzio_Kr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 sty 2012, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Wiatm , wszystkich forumowiczów. Temat budowy stawu jest często poruszany na forach ale mało co konkretów od osób które przez to przebrnęły . Chcąc wybudować sobie własny staw ( 25x15m gł ok 2m, zasilany wodami gruntowymi) troche poczytałem ale nie znajdując faktów zaczołem działać:). Sprawa jest naprawde prosta:
-zgodnie z prawem budowlanym "STAW ZIEMNY NIEHODOWLANY" nie wymaga pozwolenia na budowe , którego uzyskanie nie jest takie tanie. Ale ważne żeby go nazwać niehodowlanym!!pomimo że będą tam pływać rybki:)
- wystarczy tylko złożyc zgłoszenie na budowę w starostwie powiatowym ( druk zgłoszenia, opis stawu, wymiary, mapę z lokalizacja stawu),
całkowity koszt to 20zl za mapę do celów opiniodawczych:).
Ot cała filozofia, właśnie dostałem zatwierdzoną decyzje i na wiosne start z kopaniem:)
pozdrawiam wszystkich, udanych połowów:) ;:138
dredon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 gru 2011, o 00:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Witam ponownie
powiedz kolego w którym starostwie składałeś zgłoszenie bo w kielcach jest problem
gdyż inspektor nadzoru budowlanego pomimo przegranej sprawy w sądzie w kielcach nadal nie umie interpretować przepisów i chce zgłosić sprzeciw do mojego zgłoszenia.
chociaż przepisy mówią jednoznacznie że na staw hodowlany jest potrzebne zezwolenie a na rybny nie hodowlany nie jest potrzebne, tak jak to właśnie opisałeś. Nawet prawnik potwierdził moją opinię.
widać po tym tylko to że w jednym Państwie przy jednakowych przepisach są ludzie którzy całkiem odmiennie interpretują przepisy prawa
dzięki i pozdrawiam
bodzio_Kr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 sty 2012, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Kolego ja akurat składałem w powiecie krośnieńskim......
No w tym stwierdzeniu o prawie masz zupełną racje. Ja z racji zawodu i wykonywanej pracy mam doczynienia z urzędami (starostwa , UM) w całej Polsce. Prawda jest taka, że w naszym CHORYM KRAJU prawa nie stanowią przepisy tylko urzędnicy. A co gorsza często nic na to nie można poradzić.
Skoro masz wygraną sprawe w sądzie to czym się przejmujesz....,jeżeli dalej będzie robił ci bezpodstawne w tym przypadku problemy to zgodnie z nowelizacją prawa administracyjnego, to ty możesz go oskarżyć z powództwa cywilnego za utrudnianie postępowania.....
Piszesz ,że prawnik też potwierdza twoją rację . Jeżeli masz jakiś z nim dobry kontakt to na pewno by ci powiedział co trzeba zrobic żeby inspektorkowi zrobic kolo pupy:)
pozdrawiam
ps. chory system , chore państwo!!!!!!! :twisted:
greg79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 mar 2012, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Witam
Mam pytanie odnośnie powiatu krośnieńskiego to w jakim województwie?
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

Z tego co mi wiadomo to województwo podkarpackie

Pozdrawiam
scibor
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 cze 2007, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: OCZKO WODNE, STAW KĄPIELOWY - A PRAWO BUDOWLANE

Post »

bodzio_Kr pisze: mało co konkretów od osób które przez to przebrnęły
Ja przez tą procedurę przebrnąłem. Kilka miesięcy to zajęło, całe szczęście w moim starostwie pracują dobrzy urzędnicy, i na nich nie mogę narzekać. Większy problem miałem z projektantem, który miał swoje wizje, i to z nim musiałem się chandryczyć, a nie z urzędnikami.
Dużo łatwiejsza jest procedura uzyskania pozwolenia na budowę domu, niż stawu. Przy stawach mają zastosowania trzy ustawy; Prawo wodne, ochrona środowiska i prawo budowlane. Do tego wymaganych jest sporo uzgodnień. Całe szczęście mam już to za sobą. Stawy w budowie.
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Mam pytanie odnośnie tego zagadnienia... jakie są konsekwencje jeśli ktoś bez żadnych pozwoleń zrobi sobie staw mniej więcej 10 metrów na 10...
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Pozwolenie na staw

Post »

Konsekwencje, wg mnie, takie jak przy każdej innej samowoli budowlanej (budynki do rozbiórki, wykopy i wyrobiska do zasypania ;:219 ). Zbiornik o pow. 100 m2 chyba "łapie" się na pozwolenie na budowę, chociaż ważniejsze chyba jest spiętrzenie (max to chyba 1 m). Rozmawiałem kiedyś z człowiekiem, który zawodowo kopie oczka wodne i stawy. Powiedział, że najczęściej, gdy działka jest płaska, kopie na głębokość 1 m i usypuje wał na 1 m i takie rozwiązanie przechodzi. Gorzej gdy działka ma spore nachylenie bo może wystąpić sytuacja, że robimy tylko jedno, albo wał albo pogłębianie. Jak napisałem na wstępie tyle wg mnie, ale nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Doświadczenie życiowe podpowiada, że najważniejszym czynnikiem powstania konsekwencji samowoli budowlanej, są Twoi sąsiedzi i Wasze stosunki. Bo nie słyszałem by w takiej sprawie Nadzór Budowlany wszczął procedurę "z urzędu" ;:333
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
matt55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1006
Od: 17 cze 2012, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Pozwolenie na staw

Post »

Witam, ja się za bardzo nie znam, ale to jest chyba na takiej samej zasadzie jak pozwolenie na budowę domu, czy na wycięcie drzewa. Dopóki nikt nie powiadomi odpowiednich władz nic się nie dzieje, ale jak już się to stanie, to się żałuje. Pamiętam jak to było u mnie: Kto u mnie idzie do gminy i wydaje nie małe kwoty na aby dostać papierek upoważniający wycinkę swojego drzewa? Pewnie nieliczna grupka się znajdzie. Jednak był taki jeden starszy pan, który nie dość, że wycinał na swoim to jeszcze w Lasach Państwowych, ale robił to tak umiejętnie, że nikt nie widział, ale każdy wiedział, jak to na wsi. Jakoś się tak raz złożyło, że podczas jednej wycinki, drzewo zahaczyło o kabel energetyczny, który pociągnął ze sobą słupa. Przez kilka godzin w kilkudziesięciu domach nie było prądu, min. u mnie. Przemiły pan nie dość, że musiał zapłacić karę za wycinkę bez zezwolenia to także za szkody. Pewnie za tą kwotę, zakupiłby sobie kilka razy więcej już gotowego drewna.
Tak samo może być z Twoim stawem. Jeśli masz miłych sąsiadów i nikt nie powiadomi władz, to będzie dobrze, ale jak się coś stanie w tym stawie, to już może być znacznie gorzej.
fotolukasso
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 gru 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pozwolenie na staw

Post »

Popieram kolegów wyżej. Pozwolenie na staw o takiej pow. musisz posiadać. Wszystko jest dobrze do czasu. Jak coś pójdzie nie tak to dostaniesz kare i staw będzie do rozebrania i zasypania:) Osobiście znam kilka przypadków gdzie stawy zostały wykonane bez zezwoleń i mają się świetnie:)
Zastanów się czy nie lepiej załatwić sobie pozwolenie i problem z głowy.

Pozdrawiam
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pozwolenie na staw

Post »

Tym bardziej muszę ogarnąć to wszystko... W Moim przypadku muszę jeszcze wykarczować parę brzózek na które obowiązkowo muszę mieć pozwolenie... Spore sztuki... Wszystkich nie wytnę, ale sporą część owszem... Ma być pięknie , może jakieś rybki...
Obowiązkowo altanka i kamienny krąg do ogniska. Mam już odpowiednie głazy
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”