Skalniaczek rojnikowy

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
semper
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2538
Od: 27 lis 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 160km od Pragi

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Wydaje Mi się ,ze najlepiej wyglądają drobne kamyki.
Pozdrawiam! ,Jurek z górek ;)
Moje górki
Rojnikowisko i nie tylko
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Jurku, będę musiał jak najszybciej zrobić mniej więcej tak jak piszesz, bo przez tą pogodę jaka jest w ostatnich dniach zaczynają mi gnić niektóre rojniki :( Jednak piasek wymieszany z torfem, chociaż jest przepuszczalny to zbyt dobrze trzyma wodę.
Zrobię w tej ziemi zagłębienia pomiędzy posadzonymi roślinami i wysypię je żwirem albo keramzytem, żeby to ściągało i odprowadzało nadmiar wody.
Sprawdzi się to rozwiązanie?
Bo już mi od kilku dni parę rojników zgniło, w tym jeden czerwony pajęczynowaty którego miałem tylko w 2 egzemplarzach, na szczęście z wieloma młodymi, które oby się zachowały...
Awatar użytkownika
reniusia20
1000p
1000p
Posty: 1859
Od: 2 kwie 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdzieś na końcu świata...! ( małopolska)

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

_fox_ pisze:Anno ja tam wolę te tradycyjnie wznoszące się wulkany przed zakwitnięciem :)

Obrazek
Fox mam pytanko do CIEBIE :)
Mam takiego podobnego rojnika ale bardziej to Mi chodzi o to że po bokach wypuszcza nowe sadzonki (nie wiem jak to się dokładnie nazywa) ;:131 no moje pytanie brzmi tak - jak się go rozmnaża?
Tzn.urwać tą sadzonkę i wsadzić do ziemi i już ? Czy jakoś to inaczej trzeba zrobić? ;:219
Oj bo tak się zastanawiam,a wolę zapytać żebym nie zrobiła jaiegoś głupiego błędu bo szkoda by mi było ;:145 żeby sadzonki mi się zniszczyły ... z góry dziękuję za odpowiedzi!!!!
Awatar użytkownika
semper
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2538
Od: 27 lis 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 160km od Pragi

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Reniusiu..Wystarczy je oderwać i wsadzić do ziemi.
Pozdrawiam! ,Jurek z górek ;)
Moje górki
Rojnikowisko i nie tylko
Awatar użytkownika
semper
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2538
Od: 27 lis 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 160km od Pragi

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Mateo .Ten torf to nie było najlepsze rozwiązanie.On jest ciężki i trzyma wilgoć.Rojniki muszą mieć jak najlepszy drenaż.Pod nimi nie może być zbyt długo wilgotno.Dlatego zaczynają gnić.Jak najwięcej żwiru i kamyczków.U Mnie też bardzo dużo padało, ale wszystkie rojniki rosną zdrowo.
Pozdrawiam! ,Jurek z górek ;)
Moje górki
Rojnikowisko i nie tylko
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

reniusia20 pisze:Mam takiego podobnego rojnika ale bardziej to Mi chodzi o to że po bokach wypuszcza nowe sadzonki (nie wiem jak to się dokładnie nazywa) ;:131 no moje pytanie brzmi tak - jak się go rozmnaża?
Tzn.urwać tą sadzonkę i wsadzić do ziemi i już ? Czy jakoś to inaczej trzeba zrobić? ;:219
Oj bo tak się zastanawiam,a wolę zapytać żebym nie zrobiła jaiegoś głupiego błędu bo szkoda by mi było ;:145 żeby sadzonki mi się zniszczyły ... z góry dziękuję za odpowiedzi!!!!
Zaczekaj aż urosną i zaczną puszczać z boku korzonki (w zasadzie o tej porze już powinny) - jeśli są wyrośnięte to możesz spokojnie oderwać i posadzić.
semper pisze:Mateo .Ten torf to nie było najlepsze rozwiązanie.On jest ciężki i trzyma wilgoć.Rojniki muszą mieć jak najlepszy drenaż.Pod nimi nie może być zbyt długo wilgotno.Dlatego zaczynają gnić.Jak najwięcej żwiru i kamyczków.U Mnie też bardzo dużo padało, ale wszystkie rojniki rosną zdrowo.
Niestety brakuje mi zarówno dużych kamieni, jak i tych drobnych. Muszę po nie specjalnie jeździć nad rzekę. Piasku też mam mało.
Awatar użytkownika
reniusia20
1000p
1000p
Posty: 1859
Od: 2 kwie 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdzieś na końcu świata...! ( małopolska)

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Mateo,Semper dzięki za informacje!!! ;:180 ;:180 ;:180 no proszę to takie proste a Ja tak się zastanawiałam i nie wiedziałam czy oderwać czy też nie ;:219 ale dzięki Wam wiem już co i jak!! ;:333 A na jesieni jak oderwę i posadzę to wszystko będzie okay??
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Jesienią też możesz :) Grunt żeby zrobić to nie za wcześnie, żeby były już wyrośnięte i zdolne do samodzielnego wzrostu, ale też nie za późno żeby się zbytnio nie gniotły. U mnie część rojników (szczególnie te o mniejszych rozetkach - pajęczynowate, wełniste, pospolite itp.) nadaje się już do podziału.
Awatar użytkownika
reniusia20
1000p
1000p
Posty: 1859
Od: 2 kwie 2012, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdzieś na końcu świata...! ( małopolska)

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

A to muszę poczekać do jesieni bo na razie to nie mam jak ich tam posadzić a jeszcze sadzonki mi podrosną troszki bo malutkie sa ...: )
Ziemia wymieszana z piaskiem i takim małym żwirkiem będzie odpowiednia by posadzić na nich rojniki?
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Zależy jaka ziemia. Może być piaszczysta, może być torfowa (byle nie za dużo, bo trzyma wilgoć), ale raczej nie gliniasta.
U mnie kilka rojników wypadło z powodu złej pogody, ale reszta trzyma się doskonale.
http://img137.imageshack.us/img137/3563/p1130208.jpg
atkaxxx
100p
100p
Posty: 135
Od: 25 cze 2012, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Kochani, piękne są Wasze kompozycje ogródkowe z rojników i rozchodników... Ja namiastkę zrobiłam sobie w donicy na balkonie
Obrazek
Niestety ten rozchodnik z tyłu został zaatakowany przez mszyce i nie pomogły opryski z coli czy mleka, musiałam je potraktować chemią. Zmarniał, stracił "igiełki" i kolor, ale nie wyrywałam go, bo mam nadzieję, że szybko się zregeneruje...

Moja mama w swoim ogrodzie postanowiła odrodzić swój stary i zaniedbany skalniak i trochę ostatnio przy nim działałyśmy. Wygląda tak:
Obrazek
Kwiaty zostaną z niego usunięte jesienią i wtedy uzupełnimy o inne roślinki.

Kochani, czy jest możliwość, żeby ktoś poratował nas jakimkolwiek rojnikiem lub rozchodnikiem, o ile ma nadmiar u siebie w ogrodzie? Za każdą pomoc będę wdzięczna...
Pozdrawiam, Anna
Awatar użytkownika
slila1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6334
Od: 18 maja 2009, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Znasz może nazwę żółto zielonego rojnika z przedostatniego zdjęcia?
Pozdrawiam Lidka "Jest mowa kwiatów tajemna i cicha". Wincenty Pol
Moje wątki.
Moja działka cz.9
Awatar użytkownika
trillum30a
200p
200p
Posty: 404
Od: 6 lut 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Kupiłam jako rojnik ogrodowy-bez nazwy ;:174
Pozdrawiam-Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”